Кирибати

Кирибати

🇰🇮
Земја. Имаме 3 држави и 38 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Кирибати

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кирибати

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.30
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 26.39
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.89
Капучино (нормално)
$ 2.97
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.99

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.65
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 71.70
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.98
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 7.92
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 0.64
Гориво (1 литар)
$ 1.91
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,387.42
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 23,089.00

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 0.00
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.00
Кино (1 седиште)
$ 0.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 49.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 49.48
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.16
Машки кожени деловни чевли
$ 59.37

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 0.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 0.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.26

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.56
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.62
Млеко (1 литар)
$ 2.18
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.91
Бел ориз (1 кг)
$ 1.39
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 6.33
локално сирење (1 кг)
$ 16.49
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.61
Говедско месо (1 кг)
$ 18.47
Јаболко (1 кг)
$ 6.40
Банана (1 кг)
$ 3.30
Портокал (1 кг)
$ 6.93
Домат (1 кг)
$ 7.92
Компир (1 кг)
$ 4.49
Кромид (1 кг)
$ 4.95
зелена салата (1 парче)
$ 7.92
Вода (1,5 литри)
$ 1.85
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 12.53
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 5.94

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 296.86
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 3.30

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 257.28
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 362.83

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 791.62
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 560.73
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,385.34
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,253.40

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 5,857.01

Детали за квалитетот на воздухот за Кирибати

Метрика за квалитет на воздухот за Кирибати

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Кирибати Географски информации

ISO2
: KI
ISO3
: KIR
Phone Code
: +686
Currency
: AUD
Population
: 128,874 (2021)

Дознајте повеќе за Кирибати

Добре дојдовте на страницата Кирибати на TrustLocale.com, вашиот водич за шармантниот и единствен пазар на недвижности во оваа островска држава лоцирана во централниот дел на Тихиот Океан. Со своите недопрени плажи, топлото гостопримство и богатата култура, Кирибати е атрактивна дестинација за купувачите на имот и инвеститорите кои бараат навистина уникатна можност за инвестирање.

Пазарот на недвижности во Кирибати нуди низа можности за инвестирање, почнувајќи од традиционалните острови. Домови во стил до модерни вили на плажа. Имотите често се наоѓаат на приватни острови или со директен пристап до океанот или лагуните, нудејќи прекрасни погледи и вистинско искуство во рајот на островот.

Една од главните предности на инвестирањето во имот на Кирибати е нејзиниот потенцијал за силен рајски имот. апрецијација на капиталот и приносите од изнајмување на долг рок. Пазарот на недвижности во земјата покажува стабилен раст во текот на годините, а со потенцијал за континуиран економски и демографски раст, може да има можности за инвестирање.

Во TrustLocale.com, ние сме посветени да ви обезбедиме доверливи услуги. и транспарентни информации за пазарот на недвижности во Кирибати. Нашата платформа содржи прегледи и оценки од други купувачи и инвеститори, како и детални информации за имотите, населбите и удобностите. Ние сме посветени да ви помогнеме да донесувате информирани одлуки за вашите инвестиции во имот во Кирибати.

Без разлика дали сте заинтересирани за недопрените плажи на Киритимати, опуштениот начин на живот на Тарава или потенцијалот за можности за инвестирање, TrustLocale.com's Страницата во Кирибати има сè што треба да знаете за да ја направите вашата инвестиција во имот успешна. Истражете ја нашата платформа денес и откријте зошто Кирибати може да биде шармантна и единствена инвестициска можност за авантуристички инвеститори во имот.

Популарни прашања за Кирибати

Некои од врвните атракции во Кирибати ги вклучуваат прекрасните плажи и тиркизни лагуни, уникатната култура и традиции на локалното население и можноста за истражување на морскиот екосистем богат со диви животни.

Најдобро време за посета на Кирибати е во сувата сезона, која обично трае од април до октомври. Овој период нуди пријатно време со помалку врнежи и е совршен за уживање во активности на отворено и авантури поврзани со плажа.

Кирибати е познат по своите неверојатни водени активности како што се нуркање, нуркање, риболов и пловење. Беспрекорните корални гребени и обилниот морски свет го прават рај за подводните ентузијасти.

Локалната валута во Кирибати е кирибатски долар (AUD). Сепак, австралиските долари се широко прифатени низ целата земја.

Да, од посетителите на Кирибати се бара да имаат валиден пасош и виза за Кирибати. Препорачливо е да ги проверите специфичните барања и да аплицирате за виза многу пред вашето патување.

Официјалниот јазик на Кирибати е гилберташкиот, познат и како кирибати. Нашироко се зборува и англискиот јазик, особено во урбаните области и туристичките дестинации.

Кујната на Кирибати е главно фокусирана на свежа морска храна, како што се риба и јадења од кокос. Традиционалните деликатеси вклучуваат пулака (локален корен зеленчук), хлебни и задоволства базирани на панданус.

Иако можеби нема некои големи здравствени ризици, препорачливо е да се преземат мерки на претпазливост како што се да останете хидрирани, да користите средства за заштита од комарци и да побарате лекарски совет пред да патувате. Се препорачува и патничко осигурување кое ги покрива медицинските трошоци.

Во Кирибати, основните начини на транспорт се автобуси, такси и мотоцикли. Опциите за приватен превоз како изнајмување автомобили се ограничени. Дополнително, чамците најчесто се користат за меѓуостровски превоз.

Во Кирибати е важно да се почитува локалната култура и традиции. Се цени скромното облекување, особено кога се посетуваат села или учествуваат во културни настани. Вообичаено е да ги извадите чевлите пред да влезете во нечиј дом.