Костарика

Костарика

🇨🇷
Земја. Имаме 7 држави и 318 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Костарика

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Костарика

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 9.70
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 58.18
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.57
Капучино (нормално)
$ 3.43
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.01

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.97
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 40.87
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.67
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.73
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 6.95
Гориво (1 литар)
$ 1.51
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 31,905.53
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 33,277.08

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 55.19
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 32.21
Кино (1 седиште)
$ 7.28

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 74.29
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 51.85
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 114.22
Машки кожени деловни чевли
$ 99.08

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,971.66
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,303.13
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.91
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.71
Млеко (1 литар)
$ 1.87
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.61
Бел ориз (1 кг)
$ 2.21
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.38
локално сирење (1 кг)
$ 7.99
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.97
Говедско месо (1 кг)
$ 12.54
Јаболко (1 кг)
$ 4.45
Банана (1 кг)
$ 1.58
Портокал (1 кг)
$ 2.80
Домат (1 кг)
$ 2.58
Компир (1 кг)
$ 2.58
Кромид (1 кг)
$ 2.55
зелена салата (1 парче)
$ 1.01
Вода (1,5 литри)
$ 2.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 13.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.71

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 81.84
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 50.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 451.14
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,046.49

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 645.39
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 466.86
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,222.84
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 882.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 887.91

Детали за квалитетот на воздухот за Костарика

Метрика за квалитет на воздухот за Костарика

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Костарика Историја на земјотреси

Костарика Географски информации

ISO2
: CR
ISO3
: CRI
Phone Code
: +506
Currency
: CRC
Population
: 5,153,957 (2021)

Дознајте повеќе за Костарика

Костарика е централноамериканска земја која мирно се наоѓа помеѓу Никарагва на север и Панама на југ, при што Карипското Море го прегрнува неговото источно крајбрежје и Тихиот Океан лежи на запад. Ова жариште за екотуризам е вистински рај на Земјата со своите блескави плажи, бујните зелени шуми, неверојатниот биодиверзитет и живописната култура.

Костарика е дом на некои од најхипнотизирачките природни пејзажи на кои некогаш ќе бидете сведоци. Земјата е позната по своите величествени вулкани, недопрени плажи, каскадни водопади и палми кои се нишаат. Но, во Костарика има повеќе од само нејзината природна убавина. Неговиот опуштен начин на живот, пријателските локални жители, вкусната кујна и културното наследство го прават единствена дестинација која привлекува милиони патници од целиот свет.

Костарика има богато културно наследство кое датира од нејзиното предколумбиско минато. Земјата е дом на домородните племиња кои сè уште го одржуваат својот традиционален начин на живот, што ја прави фасцинантна дестинација за културните и историските ентузијасти. Земјата ја зачувала и својата колонијална архитектура, која е остаток од нејзиното шпанско минато.

Една од главните причини зошто Костарика е толку популарна дестинација е нејзината посветеност на одржливиот туризам. Земјата даде пример за светот за тоа како да се заштити и зачува својата природна средина додека сè уште го промовира туризмот. Ова го прави совршена дестинација за патниците кои сакаат да ја искусат природната убавина на светот без да му наштетат.

Костарика е дестинација која се грижи за сите видови патници. Без разлика дали барате авантура, релаксација, култура или див свет, има по нешто за секого во овој неверојатен тропски рај. Значи, дојдете во Костарика и дозволете TrustLocale.com да ви помогне да го најдете совршеното место за престој додека ја истражувате оваа неверојатна земја!

Популарни прашања за Костарика

Костарика дозволува безвизен влез за граѓаните на многу земји, вклучувајќи ги САД, Канада и земјите на ЕУ, до 90 дена. Потребен е валиден пасош и доказ за натамошно патување.

Најдобро време за посета на Костарика е во сувата сезона, која трае од декември до април. Времето е генерално сончево и совршено за активности на отворено.

Костарика е позната по својата неверојатна биолошка разновидност и неверојатна природна убавина. Не пропуштајте да ги истражувате вулканот Аренал, шумата на облаците Монтеверде, Националниот парк Мануел Антонио и Националниот парк Тортугуеро.

Костарика е генерално безбедна земја за посета. Сепак, секогаш е важно да се преземат вообичаени мерки на претпазливост, како што се избегнување на изолирани области во текот на ноќта и следење на вашите работи.

Локалната валута во Костарика е Костарика Колон (CRC). Сепак, американските долари се широко прифатени во повеќето туристички области, а банкоматите се достапни за размена на валута.

Костарика има добро ценет здравствен систем. И јавните и приватните медицински установи се достапни, со висококвалитетна нега во поголемите градови. Препорачливо е да имате патничко осигурување за итни случаи.

Официјален јазик на Костарика е шпанскиот. Сепак, многу локални жители во туристичките области исто така зборуваат англиски, што им олеснува на патниците да комуницираат.

Бакшишот не е задолжителен во Костарика, но секогаш се цени поради добрата услуга. Вообичаена практика е да се остави бакшиш од 10% во рестораните, додека давањето бакшиш на туристичките водичи и хотелскиот персонал е дискреционо.

Костарика има пристоен транспортен систем, вклучувајќи автобуси и такси. Изнајмувањето автомобил е исто така популарна опција за поголема флексибилност, но бидете подготвени за предизвикувачки услови на патот во некои области.

Костариканците се познати по своето пријателско и учтиво однесување. Вообичаено е да се поздравуваат луѓето со ракување или бакнеж во образ. Носењето секојдневна облека е генерално прифатливо, но облеката за плажа треба да биде резервирана за на плажа.