Ал Фарванија

Ал Фарванија

Град во Кувајт. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Кувајт
0.0
(0 критики)

Увид за Ал Фарванија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ал Фарванија

Овие податоци се наследени од Кувајт, не припаѓаат на Ал Фарванија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.03
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.30
Капучино (нормално)
$ 5.19
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.55

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.97
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 48.37
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.25
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.25
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.83
Гориво (1 литар)
$ 0.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 21,086.70
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,282.50

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 109.53
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 51.23
Кино (1 седиште)
$ 11.38

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.84
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 49.96
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.18
Машки кожени деловни чевли
$ 95.56

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,607.06
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,215.05
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.16

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.56
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.36
локално сирење (1 кг)
$ 5.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.55
Говедско месо (1 кг)
$ 10.03
Јаболко (1 кг)
$ 2.21
Банана (1 кг)
$ 1.78
Портокал (1 кг)
$ 1.74
Домат (1 кг)
$ 1.51
Компир (1 кг)
$ 1.17
Кромид (1 кг)
$ 0.90
зелена салата (1 парче)
$ 1.67
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 51.00
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.75

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 457.50
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,952.20

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 868.83
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 676.95
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,736.38
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,371.69

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,850.79

Ал Фарванија Географски информации

Дознајте повеќе за Ал Фарванија

Ал Фарванија е град кој се наоѓа во средината на Кувајт. Градот е познат по својот транспортен центар, бидејќи ги поврзува сите поголеми градови во Кувајт. Сместено на само 20 минути од меѓународниот аеродром во Кувајт, Ал Фарванија е популарна дестинација и за патниците и за локалното население.

Градот нуди различни атракции и активности кои одговараат на сечии интереси. Од шопинг до разгледување, Ал Фарванија има многу да понуди. Градот има неколку трговски центри, како што се трговскиот центар Farwaniya и The Avenues, каде што посетителите можат да се препуштат на шопинг, јадење и забава. За оние кои ја сакаат историјата и културата, Големата џамија во Ал Фарванија е задолжителна посета.

Една од најпопуларните атракции во Ал Фарванија е Кувајтската зоолошка градина. Зоолошката градина е дом на неколку видови животни, вклучувајќи лавови, слонови и жирафи. Посетителите можат да уживаат во лежерната прошетка низ зоолошката градина, да се фотографираат и да ги хранат животните.

Градот е дом и на неколку паркови и игралишта. Паркот Ал Фарванија е прекрасен парк кој нуди спокојна средина и одлично место за излети и активности на отворено.

Ал Фарванија е рај за љубителите на храна. Градот е познат по својата традиционална кувајтска кујна, но нуди и различни интернационални кујни, како индиска, кинеска и италијанска. Посетителите можат да пробаат традиционални кувајтски јадења како што се мачбус и шаварма во локалните ресторани и кафулиња.

Градот обезбедува и одлични транспортни врски. Посетителите можат да користат јавен превоз, како што се автобуси или да земаат такси за лесно да се движат. Автобуската станица Ал Фарванија е главниот транспортен центар каде автобусите поаѓаат до различни делови на Кувајт.

Генерално, Ал Фарванија е раздвижен град со фасцинантна историја и разновидна култура. Тоа е одлична дестинација за посетителите кои бараат уникатно искуство и шанса да ги истражат убавината и шармот на Кувајт.

Популарни прашања за Ал Фарванија

Населението на Ал Фарванија, Кувајт е приближно XXX,XXX.

Ал Фарванија, Кувајт може да се пофали со познати знаменитости како ХХХ и ХХХ.

Некои популарни населби во Ал Фарванија, Кувајт ги вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Просечните цени на имотот во Ал Фарванија, Кувајт се движат од ХХХ до ХХХ.

Ал Фарванија, Кувајт нуди низа погодности, вклучувајќи ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Ал Фарванија, Кувајт генерално се смета за безбедно место за живеење со ниски стапки на криминал.

Некои од најдобрите училишта во Ал Фарванија, Кувајт вклучуваат ХХХ, ХХХ и ХХХ.

Ал Фарванија, Кувајт доживува топла пустинска клима со екстремно високи температури во текот на летото.

Да, има неколку трговски центри во Ал Фарванија, Кувајт, вклучувајќи ги ХХХ и ХХХ.

Опциите за превоз во Ал Фарванија, Кувајт вклучуваат такси, автобуси и приватни автомобили.