Главен град

Главен град

Град во Кувајт. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.

Увид за Главен град

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Главен град

Овие податоци се наследени од Кувајт, не припаѓаат на Главен град.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.23
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.28
Капучино (нормално)
$ 5.17
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.55

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.97
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 48.29
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.25
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.25
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.92
Гориво (1 литар)
$ 0.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,990.10
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,239.17

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 109.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 51.10
Кино (1 седиште)
$ 11.37

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 49.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.55
Машки кожени деловни чевли
$ 95.86

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,592.36
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,212.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.15

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.56
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.37
локално сирење (1 кг)
$ 5.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.52
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.22
Банана (1 кг)
$ 1.78
Портокал (1 кг)
$ 1.74
Домат (1 кг)
$ 1.50
Компир (1 кг)
$ 1.17
Кромид (1 кг)
$ 0.90
зелена салата (1 парче)
$ 1.67
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 50.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.70

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 459.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,951.79

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 868.08
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 677.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,740.07
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,372.54

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,831.93

Главен град Географски информации

Дознајте повеќе за Главен град

Добредојдовте во главниот град на Кувајт. Сместена во срцето на земјата, оваа раздвижена метропола е политички и финансиски центар на Кувајт. Со население од нешто повеќе од 2 милиони луѓе, градот е едно од најживописните и највозбудливите места во регионот.

Историјата на Кувајт Сити датира од почетокот на 18 век кога група бедуини се населиле во близина на брегот, привлечени од изобилните риби и можностите за нуркање со бисери. Како што растеше градот, така и тој стана лонец на култури и традиции. Од високите облакодери што се протегаат на хоризонтот до традиционалните пазари кои се вртат низ градот, има по нешто за секого во овој динамичен и разновиден град.

Една од истакнатите карактеристики на Кувајт Сити е неговата модерна архитектура. Дом на некои од највисоките згради во светот, панорамата на градот е доказ за богатството и просперитетот што ги создава нафтената индустрија во земјата. Во исто време, градот успеа да го зачува своето културно наследство во форма на историската Голема џамија, Кувајтскиот национален музеј и иконите Кувајтски Кули.

Ако барате вкус на традиционалното кувајтско гостопримство, не заборавајте да ги погледнете раздвижените улични пазари во градот. Овде можете да најдете сè, од традиционални ракотворби до вкусна улична храна. Стариот Сук Ал-Мубаракија е еден од најголемите и најисториските од овие пазари, кој содржи сè, од зачини, парфеми, накит и текстил до производи за домаќинство, сувенири и многу повеќе.

За оние кои претпочитаат помодерно шопинг искуство, градот е дом на низа од врвни трговски центри и бутици. Од луксузните брендови пронајдени во трговскиот центар Avenues и трговскиот центар Марина до еклектичната мешавина на продавници во трговскиот центар Фатима и трговскиот центар Ал Кут, има по нешто за секого.

Без разлика дали сакате да ја истражите богатата историја и култура на градот или едноставно да ја впиете енергичната атмосфера, градот Кувајт сигурно ќе остави траен впечаток. Со своите удобности од светска класа, жив ноќен живот и прекрасна архитектура, не е ни чудо зошто толку многу луѓе го сметаат за една од најдобрите дестинации во регионот.

Популарни прашања за Главен град

Популарните атракции во Капитал, Кувајт ги вклучуваат Кувајтските кули, Големата џамија, Кулата за ослободување и Сук Ал-Мубаракија.

Препорачани хотели во Капитал, Кувајт ги вклучуваат Jumeirah Messilah Beach Hotel & Spa, Symphony Style Hotel Kuwait и The Regency Hotel Kuwait.

Познати ресторани во Капитал, Кувајт ги вклучуваат Либанското традиционално село Assaha, Meat Co. и Leila.

Главниот град, Кувајт доживува екстремни временски услови со врел лета, достигнувајќи температури над 50°C и благи зими со температури кои паѓаат до 10°C.

Локалната валута што се користи во Капитал, Кувајт е кувајтски динар (KWD).

Најдобро време за посета на Капитал, Кувајт е за време на постудените месеци од ноември до март кога времето е попријатно за активности на отворено.

Дестинации за шопинг во Капитал, Кувајт ги вклучуваат Трговскиот центар Авении, трговскиот центар Марина и трговскиот центар 360, кои нудат широк спектар на локални и меѓународни брендови.

Опциите за превоз во Капитал, Кувајт вклучуваат такси, автомобили за изнајмување и јавни автобуси. Careem и Uber се исто така достапни за удобен транспорт.

Да, Капитал, Кувајт е погоден за семејства со деца бидејќи нуди различни атракции, паркови и забавни центри погодни за семејството.

Околните градови за истражување од Капитал, Кувајт ги вклучуваат Салмија, Хавали и Сабах Ал Салем, кои нудат дополнителни опции за јадење, пазарење и одмор.