Хавали

Хавали

Град во Кувајт. Имаме 5 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Кувајт
0.0
(0 критики)

Увид за Хавали

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Хавали

Овие податоци се наследени од Кувајт, не припаѓаат на Хавали.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 6.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 54.23
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.28
Капучино (нормално)
$ 5.17
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.55

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.97
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 48.29
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 3.25
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 3.25
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 12.92
Гориво (1 литар)
$ 0.34
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,990.10
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 18,239.17

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 109.83
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 51.10
Кино (1 седиште)
$ 11.37

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 43.86
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 49.94
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.55
Машки кожени деловни чевли
$ 95.86

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,592.36
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,212.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.15

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.56
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.00
Бел ориз (1 кг)
$ 1.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.37
локално сирење (1 кг)
$ 5.30
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.52
Говедско месо (1 кг)
$ 9.99
Јаболко (1 кг)
$ 2.22
Банана (1 кг)
$ 1.78
Портокал (1 кг)
$ 1.74
Домат (1 кг)
$ 1.50
Компир (1 кг)
$ 1.17
Кромид (1 кг)
$ 0.90
зелена салата (1 парче)
$ 1.67
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 50.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 30.70

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 459.76
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,951.79

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 868.08
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 677.02
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,740.07
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,372.54

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,831.93

Хавали Географски информации

Дознајте повеќе за Хавали

Хавали е една од најживописните станбени и комерцијални области во Кувајт. Сместено во срцето на Кувајт Сити, Хавали е дом на бројни трговски центри, ресторани и места за забава. Со своите модерни капацитети и богата култура, не е ни чудо зошто Хавали е популарна дестинација за локалното население и за туристите.

Хавали е раздвижена област со многу да понуди. Марина мол, лоциран во Хавали, е едношалтерски систем за сите ваши потреби за купување. Преполн со дизајнерски продавници, ресторани и кафулиња, трговскиот центар Марина е совршено место за да поминете неколку часа терапија на мало. Хавали, исто така, има голем избор на ресторани, кафулиња и ресторани, кои служат низа кујни, од традиционални кувајтски јадења до меѓународни вкусови.

Покрај атракциите за шопинг и јадење, Хавали е познат и по своите паркови и зелени површини. Паркот Хавали, кој се наоѓа во центарот на областа, е прекрасен и спокоен парк кој е одлично место за лежерна прошетка или пикник со семејството и пријателите. Паркот има низа погодности, вклучувајќи игралишта, терени за кошарка и фитнес опрема.

Хавали е разновидна и културно богата област, што ја одразува повеќејазичната и мултикултурната природа на Кувајт. Со својата жива атмосфера и бројните атракции, Хавали има што да им понуди на сите. Без разлика дали сте турист или жител, ќе најдете бескрајни можности за откривање и истражување во оваа живописна област.

Генерално, Хавали е одлично место да се нарече дом во Кувајт Сити. Со својата погодна локација, богата култура и модерни удобности, не е изненадување зошто толку многу луѓе избираат да се населат во оваа раздвижена област. Без разлика дали барате одличен шопинг, вкусна храна или атракции погодни за семејството, Хавали има се!

Популарни прашања за Хавали

Хавали, Кувајт нуди низа атракции, вклучувајќи го иконскиот трговски центар Ал Баирак, Научниот центар и хипнотизирачките кувајтски кули.

Просечната месечна кирија за станови во Хавали, Кувајт може да варира во зависност од големината на станот и локацијата, но генерално се движи помеѓу 300 KWD до 600 KWD.

Хавали е познат по своите одлични образовни институции. Некои од најдобрите училишта во областа ги вклучуваат Англиското училиште Фахахел, основното училиште Хавали и Англиското училиште во Заливот.

Хавали е рај за љубителите на храна. Можете да уживате во вкусната кувајтска кујна во локалните ресторани како Freej Suwaileh, или да уживате во меѓународните вкусови на места како Бурџ Ал Хамам или Вагамама.

Хавали, Кувајт, како и другите градови во Кувајт, генерално се сметаат за безбедни. Владата обезбедува безбедна средина, а локалната полиција го одржува законот и редот.

Хавали нуди низа одлични здравствени установи. Некои од реномираните болници во областа ги вклучуваат меѓународната болница Ал Салам, болницата Дар Ал Шифа и Медицинскиот центар Роја.

Хавали има добро развиен транспортен систем. Жителите и посетителите можат да користат такси, автобуси или услуги за превоз базирани на апликации, како што е Uber, за практично да се движат низ градот.

Хавали доживува топла пустинска клима. Летата се жешки со температури кои надминуваат 45°C (113°F), додека зимите се благи со просечни температури околу 15°C (59°F).

Хавали нуди неколку паркови и рекреативни области каде што жителите можат да се релаксираат и да уживаат во активности на отворено. Популарните опции вклучуваат парк Мишреф, парк Хавали и парк Ал Шахид.

Хавали е познат по својата енергична шопинг сцена. Жителите и посетителите можат да го истражуваат Центарот Ал Бахар, Променад Мол и Центарот Султан за широк спектар на малопродажни искуства.