Кукови Острови

Кукови Острови

🇨🇰
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Кукови Острови

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Кукови Острови

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Кукови Острови

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Кукови Острови

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.58
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 51.96
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 8.99
Капучино (нормално)
$ 4.15
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.12

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.79
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 0.00
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 20.13
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 23.01
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 34.87
Гориво (1 литар)
$ 1.63
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 20,501.48
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 26,875.77

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 25.45
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 24.43
Кино (1 седиште)
$ 5.96

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 72.38
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 36.65
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 76.35
Машки кожени деловни чевли
$ 81.85

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,259.79
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 519.19
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 4.70
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 4.06
Млеко (1 литар)
$ 1.70
Свеж бел леб (500 грама)
$ 3.20
Бел ориз (1 кг)
$ 1.53
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.77
локално сирење (1 кг)
$ 10.38
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.33
Говедско месо (1 кг)
$ 9.77
Јаболко (1 кг)
$ 3.45
Банана (1 кг)
$ 2.04
Портокал (1 кг)
$ 3.65
Домат (1 кг)
$ 5.50
Компир (1 кг)
$ 2.44
Кромид (1 кг)
$ 2.10
зелена салата (1 парче)
$ 3.26
Вода (1,5 литри)
$ 2.75
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 9.16
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 18.32

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 99.13
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 89.58

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 0.00
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,465.95

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 323.73
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 293.19
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 574.16
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 574.16

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,527.03

Детали за квалитетот на воздухот за Кукови Острови

Метрика за квалитет на воздухот за Кукови Острови

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Кукови Острови Географски информации

ISO2
: CK
ISO3
: COK
Phone Code
: +682
Currency
: NZD

Дознајте повеќе за Кукови Острови

Добредојдовте на страницата Кукови Острови на TrustLocale.com!

Сместени во јужниот дел на Пацификот, Куковите острови се синџир од петнаесет спектакуларни острови кои можат да се пофалат со природна убавина и автентичен полинезиски шарм. Куковите острови се популарна дестинација за оние кои копнеат за бегство од градската врева и копнеат по живот исполнет со мрзливи денови и неверојатни зајдисонца.

Островите се ништо помалку од рај, со кристални води, кокосови палми кои се нишаат од ветрето, чисти плажи и корални гребени кои пукаат од живот под површината. Речиси можете да го слушнете звукот на островските тапани во далечината штом ќе стапнете на Кукс.

Една од најдобрите работи за островите Кук е тоа што секој остров нуди различно искуство, а вие можете да го изберете оној кој најмногу одговара на вашите потреби. Најголемиот остров е Раротонга, кој е идеално место за посета ако сакате спој од се што нудат Куковите – од авантуристички активности како пешачење, велосипедизам и нуркање до фантастична храна, луксузни опции за сместување и жив ноќен живот.

За потивко и позатскриено искуство, можете да се упатите кон скапоцен камен на островите Кукови, Аитутаки. Аитутаки е познат по својата тиркизна лагуна, чистото сино небо и зајдисонцата што го одземаат здивот, а до него може да се пристапи преку краток лет од Раротонга.

Други помали острови ги вклучуваат Мангаја, Атиу и Митиаро, кои се познати по своето богато културно наследство, прекрасните природни пејзажи и лежерниот начин на живот кој во суштина е островот Кук.

Едно нешто што ќе забележите кога ќе ги посетите Куковите острови е фактот дека локалното население е добредојдено и пријателско, секогаш желно да ја споделат својата култура и традиции со посетителите. Без разлика дали сте во интеракција со некого на пазарот, престојувате во традиционален дом или присуствувате на културен настан, за кратко време ќе се чувствувате како дел од заедницата.

Како заклучок, Куковите Острови се волшебна дестинација која нуди по нешто за секого. Без разлика дали барате авантура, релаксација или културно потопување, сето тоа ќе го најдете на овие прекрасни острови. Се надеваме дека ќе уживате во истражувањето на Куковите Острови преку TrustLocale.com и дека ќе се заљубите во нив исто како и ние!

Популарни прашања за Кукови Острови

Валутата што се користи на островите Кук е Новозеландскиот долар (NZD).

Официјален јазик на Куковите Острови е англискиот, иако маорските острови Кукови исто така широко се зборуваат.

Најдобро време за посета на Куковите Острови е сушната сезона, која трае од мај до октомври, кога има помалку врнежи и пријатни температури.

Ако сте државјанин на земја ослободена од виза, не ви треба виза за да патувате на Куковите Острови за престој до 31 ден. Во спротивно, ќе треба да добиете виза.

Островите Кук нудат низа активности, вклучувајќи нуркање, нуркање, едрење, планинарење, културни тури и истражување на прекрасните плажи и лагуни.

Главниот начин на транспорт на островите Кук е со автомобил или скутер. Во некои области се достапни и такси и автобуси.

Некои од атракции кои мора да се посетат на островите Кук вклучуваат лагуна Аитутаки, плажата Мури на Раротонга, селото Те Вара Нуи и градините Маир Нуи.

Водата од чешма е генерално безбедна за пиење на островите Кук, но се препорачува да се пие флаширана вода, особено во руралните области.

Островите Кук работат на стандардно време на островот Кук (GMT-10) во текот на целата година.

Важно е да се почитуваат локалните обичаи и традиции на островите Кук. Отстранувањето на капата на свети места и споделувањето поздрав со „Kia Orana“ се сметаат за љубезни гестови.