Округ Берија

Округ Берија

Град во Лесото. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Лесото
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Берија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Округ Берија

Најлошото Населби во Округ Берија

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Берија

Овие податоци се наследени од Лесото, не припаѓаат на Округ Берија.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.17
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.66
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.34
Капучино (нормално)
$ 1.22
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.67

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.66
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 25.39
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.58
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.59
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 9.60
Гориво (1 литар)
$ 1.16
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 18,674.66
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 14,406.16

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 20.88
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 0.24
Кино (1 седиште)
$ 0.35

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 42.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 95.00
Машки кожени деловни чевли
$ 128.74

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 338.73
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 458.70
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 8.75

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 0.90
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.24
Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.77
Бел ориз (1 кг)
$ 1.79
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.21
локално сирење (1 кг)
$ 4.12
Пилешко месо (1 кг)
$ 6.24
Говедско месо (1 кг)
$ 5.11
Јаболко (1 кг)
$ 1.78
Банана (1 кг)
$ 2.21
Портокал (1 кг)
$ 2.37
Домат (1 кг)
$ 2.28
Компир (1 кг)
$ 1.79
Кромид (1 кг)
$ 2.21
зелена салата (1 парче)
$ 1.38
Вода (1,5 литри)
$ 0.80
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 7.80
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.54

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 30.63
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 32.73
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 805.54

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 186.38
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 95.91
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 260.89
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 157.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 716.10

Округ Берија Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Берија

Округот Береа, кој се наоѓа во централниот дел на Лесото, е еден од десетте области на земјата. Сместено е во подножјето на планините Дракенсберг, обезбедувајќи живописен поглед на околниот пејзаж. Областа е именувана по планината Береа која доминира на источната страна на областа.

Округот Береа е познат по својата историја, култура и природна убавина. Главниот град на областа, Тејатејаненг, е раздвижен трговски центар каде што локалното население и посетителите можат да најдат низа пазари, продавници и ресторани. Градот може да се пофали и со историски знаменитости како што е музејот Сешеле I, кој е посветен на животот на Сешеле I, една од најистакнатите фигури во историјата на Басото.

Оние кои бараат авантура на отворено, можат да го посетат природниот резерват Боконг кој се наоѓа на источната страна на областа. Тој е дом на реката Боконг, популарно место за риболов на пастрмка и водопадот Лепакоа кој го одзема здивот кој се спушта од планината. Преминот Сани, кој го поврзува Лесото со Јужна Африка, исто така се наоѓа во округот Береа. Посетителите можат да се прошетаат по стрмниот и кривулест премин за да стигнат до вилата Сани Топ, која нуди прекрасен поглед на околниот планински венец.

За љубителите на природата, висорамнините што го опкружуваат округот обезбедуваат многу можности за пешачење, јавање коњи и набљудување птици. Планината Qiloane, која се наоѓа во областа, се смета за свето место од страна на локалното население и нуди предизвикувачко, но наградувачко пешачење за оние кои сакаат да го направат патувањето.

Генерално, округот Береа е скапоцен камен во Лесото, кој нуди уникатен спој на градскиот живот, историјата и авантурата на отворено. Со своите прекрасни пејзажи, богатото културно наследство и срдечното добредојде локалното население, тој е дестинација што мора да ја посети секој што го посетува Лесото.

Популарни прашања за Округ Берија

Областа Береа е позната по својата неверојатна природна убавина, со живописни планини, водопади што го одземаат здивот и бујни шуми.

Некои популарни атракции во округот Береа ги вклучуваат водопадите Малетсуњане, браната Мохале и културното село Таба Босиу.

Најдобрите населби за престој во округот Береа се Тејатејаненг, Хлоце и Масеру, главниот град на Лесото.

Посетителите можат да уживаат во низа активности на отворено во округот Береа, како што се пешачење, набљудување птици, риболов и јавање коњи.

Да, округот Береа е домаќин на различни културни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го годишниот културен фестивал Дифафата и фестивалот за уметност и култура Морија.

Локалната кујна во округот Берија е разновидна, но некои популарни јадења вклучуваат папа (каша од пченка), мокоенија (задушено месо) и буревари (колбас).

Најдобро време за посета на округот Береа е во сувата сезона, од октомври до април, кога времето е пријатно за активности на отворено и разгледување знаменитости.

Посетителите можат да се движат низ округот Береа користејќи такси, минибуси и изнајмување автомобили. Сепак, важно е да се забележи дека јавниот превоз може да биде ограничен во некои области.

Да, англискиот јазик се зборува нашироко во округот Берија, особено во туристичките области, хотелите и рестораните. Сепак, локалното население првенствено зборува сесото, официјалниот јазик на Лесото.

Областа Береа е генерално безбедна за туристите, но се препорачува да се преземат вообичаени мерки на претпазливост и да се внимава на вашата околина, особено во преполни или непознати области.