Акар

Акар

Град во Либан. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либан
0.0
(0 критики)

Увид за Акар

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Акар

Најлошото Населби во Акар

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Акар

Овие податоци се наследени од Либан, не припаѓаат на Акар.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.79
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.01
Капучино (нормално)
$ 2.37
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 70.71
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.66
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.09
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 20.64
Гориво (1 литар)
$ 0.94
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,923.08
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,225.59

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 48.32
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.87
Кино (1 седиште)
$ 7.00

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 64.21
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 59.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 107.22
Машки кожени деловни чевли
$ 107.30

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,251.44
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,323.56
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.85

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.83
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.14
Млеко (1 литар)
$ 1.74
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.63
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.35
локално сирење (1 кг)
$ 9.40
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.07
Говедско месо (1 кг)
$ 11.75
Јаболко (1 кг)
$ 1.40
Банана (1 кг)
$ 1.25
Портокал (1 кг)
$ 0.89
Домат (1 кг)
$ 1.03
Компир (1 кг)
$ 0.75
Кромид (1 кг)
$ 0.88
зелена салата (1 парче)
$ 0.70
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.43

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 215.43
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.26
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 47.65

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 285.87
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,006.01

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 672.86
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 327.22
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,406.13
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 666.28

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 419.85

Акар Географски информации

Дознајте повеќе за Акар

Акар е регион во Либан кој се наоѓа во северниот дел на земјата. Тој е дом на различни пејзажи, вклучувајќи планини, долини и крајбрежја, нудејќи разновиден опсег на искуства за посетителите да ги истражуваат.

Регионот има богата историја и култура, која датира од античко време. Посетителите можат да истражуваат историски локалитети како замокот Рејмон де Сен-Жил, кој бил изграден за време на периодот на крстоносците и урнатините на храмот на Бахус во блискиот град Баалбек.

Акар е исто така познат по својата природна убавина, со можности за пешачење и авантуристички туризам. Природниот резерват Qammouaa е главна дестинација за ентузијасти на отворено, со своите бујни шуми и разновиден див свет. Регионот е познат и по прекрасните песочни плажи долж медитеранскиот брег, привлекувајќи посетители за пливање и релаксација.

Покрај неговите природни чуда, Акар е дом на бројни шармантни села и градови, секој со свој уникатен карактер и архитектура. Градот Халба, на пример, е познат по традиционалните либански куќи, додека приморското село Чека нуди неверојатен поглед на крајбрежјето.

Акар е исто така познат по својата вкусна кујна, со традиционални либански јадења кои се истакнати на менијата низ целиот регион. Посетителите можат да уживаат во јадења како кибе, табуле и хумус или да пробаат локални специјалитети како сирењето Акави.

Генерално, Акар е регион кој има што да понуди за секого. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, култура, природа или едноставно релаксација, сигурно ќе најдете нешто што одговара на вашите интереси во овој прекрасен дел од Либан.

Популарни прашања за Акар

Населението на Акар, Либан е приближно 389.899 луѓе.

Акар, Либан се наоѓа во најсеверниот дел на земјата, граничи со Сирија.

Главните градови и градови во Акар, Либан ги вклучуваат Халба, Бебнин, Кубајат и Акар ел Атика.

Акар, Либан доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Популарните атракции во Акар, Либан ги вклучуваат историскиот замок Рашаја, природниот резерват Камуаа и селото Дума.

Опциите за превоз во Акар, Либан вклучуваат такси, автобуси и приватни автомобили.

Популарните јадења во Акар, Либан вклучуваат Кибе Најје, салата Фатуш, Табуле и Кафта.

Да, Акар, Либан е домаќин на различни фестивали и настани во текот на годината, како што се летните фестивали во Акар.

Основните јазици што се зборуваат во Акар, Либан се арапски, а некои жители исто така зборуваат курдски или француски.

Акар, Либан генерално се смета за безбеден за туристите, но секогаш се советува да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се остане информиран за локалните услови.