Бејрут

Бејрут

Град во Либан. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либан
0.0
(0 критики)

Увид за Бејрут

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Бејрут

Овие податоци се наследени од Либан, не припаѓаат на Бејрут.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.77
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.00
Капучино (нормално)
$ 2.36
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 71.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 20.16
Гориво (1 литар)
$ 0.94
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,914.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,205.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 48.45
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.94
Кино (1 седиште)
$ 7.11

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 65.15
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 60.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 108.19
Машки кожени деловни чевли
$ 108.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,309.22
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,351.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.64
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.35
локално сирење (1 кг)
$ 9.44
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.08
Говедско месо (1 кг)
$ 11.82
Јаболко (1 кг)
$ 1.41
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 0.89
Домат (1 кг)
$ 1.04
Компир (1 кг)
$ 0.75
Кромид (1 кг)
$ 0.88
зелена салата (1 парче)
$ 0.70
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 217.91
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.26
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 48.77

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 290.99
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,043.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 683.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 330.74
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,416.94
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 674.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 420.58

Бејрут Географски информации

Дознајте повеќе за Бејрут

Добредојдовте во Бејрут, главниот град на Либан, познат како Париз на Блискиот Исток. Бејрут е жив и раздвижен град со богата културна таписерија, разновидна заедница и жива сцена со ноќен живот.

Сместен на источниот брег на Средоземното Море, Бејрут е град на контрасти со неговото неверојатно крајбрежје, античка архитектура, модерни згради и фантастичен шопинг. Градот некогаш беше познат по своите прекрасни плажи, жив ноќен живот и одлична храна, но неодамна доживеа невиден раст и развој, што го прави рај за туристи, студенти и млади професионалци од целиот свет.

Додека шетате низ градот, ќе ги видите најзначајните знаменитости и атракции, како што се плоштадот Неџмех, џамијата Мохамад Ал-Амин, заливот Заитунај и иконите Гулабни карпи. Овие области ја прикажуваат богатата историја на градот, верската разновидност и архитектонското наследство, при што секоја од нив раскажува уникатна приказна за минатото и сегашноста на Бејрут.

Бејрут е исто така град за љубителите на храна, со традиционални јадења како хумус, табуле и шаварма меѓу деликатесите што мора да ги пробате. За љубителите на пазарење, градот има безброј трговски центри и улични пазари, каде што можете да најдете сè, од сувенири до луксузни производи од висока класа.

Ако барате место за одмор и релаксација, прекрасните плажи на Бејрут се совршена дестинација. Без разлика дали сакате да пливате, да се сончате или да се занимавате со спортови на вода, има по нешто за секого на прекрасните брегови на градот.

Во текот на ноќта, градот оживува со жив ноќен живот, каде што можете да изберете од различни барови, клубови и места за забава. Од барови на покриви со прекрасен поглед на градот до светски познати ноќни клубови, сцената на ноќниот живот во Бејрут мора да се доживее за да се верува.

Како заклучок, Бејрут е град како ниеден друг, со својата неверојатна архитектура, разновидна заедница и богато културно наследство. Несомнено е дестинација која мора да ја посети секој кој сака да го доживее најдоброто од гостопримството и културата на Блискиот Исток.

Популарни прашања за Бејрут

Бејрут е дом на иконите атракции како Националниот музеј, Гулабните карпи и историските римски бањи, кои се задолжителни да ги посетат туристите.

Бејрут ужива медитеранска клима со топли, суви лета и свежи, дождливи зими. Просечната температура се движи од 20°C (68°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Ашрафие, Хамра, Гемајзе и Мар Михаел се популарни населби во Бејрут, познати по својот жив ноќен живот, модерни кафулиња и разновидна кулинарска сцена.

Бејрут се смета за релативно скап во споредба со другите градови во Либан. Трошоците за живот вклучуваат сместување, превоз, вечера надвор и забава.

Бејрут нуди различни опции за превоз, вклучувајќи такси, автобуси и растечка култура на споделување на возење. Можете исто така да го истражувате градот пеш или со изнајмување велосипед.

Бејрут е генерално безбеден град за туристите. Сепак, важно е да останете свесни за вашата околина, да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да ги следите сите совети за патување издадени од вашата влада.

Локалната валута во Бејрут е либанската фунта (LBP). Некои претпријатија може да прифаќаат и американски долари, но се препорачува да имаат локална валута за помали трансакции.

Најдобро време за посета на Бејрут е во текот на пролетта (април до јуни) и есента (од септември до ноември), кога времето е пријатно и градот е раздвижен со културни настани и фестивали.

Либанската кујна е позната ширум светот, со мезе, ќебапи и вкусни десерти како баклава. Бејрут нуди и разновидна кулинарска сцена со интернационални кујни.

Да, Бејрут има јавни и приватни плажи долж неговото крајбрежје. Посетителите можат да уживаат во релаксација покрај морето, водни спортови и вечера покрај плажа во различни установи.