Планина Либан

Планина Либан

Град во Либан. Имаме 6 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либан
0.0
(0 критики)

Увид за Планина Либан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Планина Либан

Овие податоци се наследени од Либан, не припаѓаат на Планина Либан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.77
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.00
Капучино (нормално)
$ 2.36
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 71.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 20.16
Гориво (1 литар)
$ 0.94
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,914.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,205.15

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 48.45
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.94
Кино (1 седиште)
$ 7.11

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 65.15
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 60.13
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 108.19
Машки кожени деловни чевли
$ 108.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,309.22
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,351.28
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.64
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.35
локално сирење (1 кг)
$ 9.44
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.08
Говедско месо (1 кг)
$ 11.82
Јаболко (1 кг)
$ 1.41
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 0.89
Домат (1 кг)
$ 1.04
Компир (1 кг)
$ 0.75
Кромид (1 кг)
$ 0.88
зелена салата (1 парче)
$ 0.70
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 217.91
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.26
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 48.77

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 290.99
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,043.63

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 683.22
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 330.74
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,416.94
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 674.46

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 420.58

Планина Либан Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 4.7
    1997-03-26 15:20:21
  • 5.3
    1956-03-16 21:32:43

Најдобри Населби во Планина Либан

Планина Либан Географски информации

Популарни прашања за Планина Либан

Населението на планината Либан, Либан е приближно 450.000.

На планината Либан има благи лета и свежи зими, со температури кои се движат од 15°C до 25°C во лето и од 5°C до 15°C во зима.

Планината Либан нуди различни атракции, вклучувајќи го историскиот град Библос, палатата Beiteddine, Jeita Grotto и прекрасните природни пејзажи на резерватот Chouf Cedar.

Популарните населби во планината Либан ги вклучуваат Џоуние, Баабда, Кесерван и Алеј, а секое нуди свој уникатен карактер и удобности.

Да, планината Либан генерално се смета за безбедна за посетителите. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат заеднички мерки на претпазливост и да бидете информирани за какви било совети за патување.

Монт Либан е познат по својот одличен образовен систем, кој нуди широк спектар на училишта и универзитети, вклучувајќи ги Универзитетот Сен Жозеф и Универзитетот Нотр Дам.

Трошоците за живот во планината Либан се релативно високи во споредба со другите региони во Либан. Трошоците за домување, превоз и јадење придонесуваат за оваа повисока цена.

Да, Монт Либан има бројни трговски центри, како што се ABC Achrafieh, Le Mall Dbayeh и City Centre Beirut, кои нудат разновидна палета на локални и меѓународни брендови.

Планината Либан е позната по својата вкусна храна, особено либанската кујна. Од мезе до месо на скара и усни слатки како баклава, опциите се бесконечни.

Планината Либан има добро развиена транспортна мрежа, вклучувајќи автобуси, такси и услуги за приватни автомобили, обезбедувајќи погодни опции за движење низ областа.