Север

Север

Град во Либан. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либан
0.0
(0 критики)

Увид за Север

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Север

Овие податоци се наследени од Либан, не припаѓаат на Север.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 8.77
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 50.01
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 7.00
Капучино (нормално)
$ 2.36
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 71.06
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 6.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.10
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 20.14
Гориво (1 литар)
$ 0.94
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,914.29
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 20,202.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 48.46
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 20.95
Кино (1 седиште)
$ 7.12

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 65.21
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 60.15
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 108.25
Машки кожени деловни чевли
$ 108.67

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,311.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,352.63
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 9.79

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.82
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.73
Бел ориз (1 кг)
$ 1.64
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.35
локално сирење (1 кг)
$ 9.44
Пилешко месо (1 кг)
$ 7.08
Говедско месо (1 кг)
$ 11.83
Јаболко (1 кг)
$ 1.41
Банана (1 кг)
$ 1.27
Портокал (1 кг)
$ 0.89
Домат (1 кг)
$ 1.04
Компир (1 кг)
$ 0.75
Кромид (1 кг)
$ 0.88
зелена салата (1 парче)
$ 0.70
Вода (1,5 литри)
$ 0.45
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.95
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.46

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 218.02
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.26
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 48.81

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 291.15
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 4,045.75

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 683.75
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 330.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,417.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 674.91

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 420.67

Север Географски информации

Дознајте повеќе за Север

Добредојдовте во Север, Либан - прекрасен град кој го одзема здивот лоциран во северниот дел на земјата. Со своето бујно зеленило, живописните погледи, богатата историја и пријателските луѓе, Северен Либан брзо станува една од најбараните дестинации за патниците и за купувачите на имот.

Без разлика дали сакате да го истражите богатото културно наследство на градот, да уживате во неговиот енергичен ноќен живот, да се препуштите на неговата вкусна храна или едноставно да уживате во одличното отворено, Северен, Либан нуди плејада атракции и активности за да одговараат на сите вкусови и преференции.

Едно од најпознатите знаменитости на градот е замокот на крстоносците во Триполи, кој датира од 12 век и е популарно туристичко место. Други историски локалитети кои вреди да се посетат се: Цитаделата Сен Жил, Големата џамија во Триполи и катедралата Свети Тома, меѓу другото.

Покрај својата богата историја, Северен Либан е познат и по својата неверојатна природна убавина. Од суровите врвови на планината Либан до пенливите води на Средоземното Море, градот нуди некои од највозбудливите пејзажи во светот. Вљубениците во природата можат да ги истражуваат многуте пешачки патеки, природни резервати и национални паркови расфрлани низ целиот регион и да ја впијат убавината на прекрасните пејзажи на Либан.

Кога станува збор за храната, Север, Либан не разочарува. Градот е познат по својата вкусна и разновидна кујна, која ги спојува традиционалните либански јадења со меѓународни влијанија. Од обилни чорби и ќебапи до свежи морски плодови, локалната кујна сигурно ќе ги воодушеви вашите вкусови.

Сè на сè, Север, Либан е фантастично место за живеење, работа и истражување. Со својата прекрасна глетка, богата историја и добредојдени луѓе, градот има по нешто за секого. Ако размислувате да инвестирате во имот во Либан, не гледајте подалеку од Север, Либан.

Популарни прашања за Север

Според последната проценка, населението на Северен Либан е над 500.000 луѓе.

Северен, Либан е познат по својата неверојатна природна убавина, историски локалитети и живописни културни фестивали.

Просечната цена на имотот во Северен, Либан варира во зависност од локацијата и видот на имотот, но се движи од 200.000 до 500.000 долари.

Некои од популарните населби во Север, Либан ги вклучуваат Триполи, Батроун, Згарта и Бшари.

Север, Либан има неколку реномирани училишта, вклучувајќи ги гимназијата Алџадид, Универзитетот Баламанд и Универзитетот Свети Џозеф.

Северен, Либан доживува медитеранска клима со топли лета и благи, влажни зими.

Да, Север, Либан има одлични здравствени установи со болници како болницата Ал-салам, владината болница во Триполи и болницата Каламун.

Северен, Либан има добро развиен транспортен систем, со автобуси, такси и заеднички такси возила кои се вообичаени начини на јавен превоз.

Северен, Либан е познат по своите вкусни јадења од морска храна, како што се риба на скара и ракчиња, како и традиционалните либански мезе.

Да, Север, Либан има прекрасни паркови и рекреативни области каде што жителите и посетителите можат да уживаат во активности на отворено и излети.