Либерија

Либерија

🇱🇷
Земја. Имаме 15 држави и 18 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Либерија

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Либерија

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 10.01
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 148.41
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 12.21
Капучино (нормално)
$ 3.28
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.54

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 3.00
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 5.42
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.90
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.18
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 16.15
Гориво (1 литар)
$ 1.09
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 5,069.87
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 21,449.52

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 74.36
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 7.75
Кино (1 седиште)
$ 9.77

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 20.05
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 32.01
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 54.58
Машки кожени деловни чевли
$ 60.77

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 5,000.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 2,500.00
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 5.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.11
Млеко (1 литар)
$ 1.56
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.53
Бел ориз (1 кг)
$ 4.06
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 4.27
локално сирење (1 кг)
$ 13.65
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.40
Говедско месо (1 кг)
$ 37.63
Јаболко (1 кг)
$ 2.40
Банана (1 кг)
$ 5.04
Портокал (1 кг)
$ 6.47
Домат (1 кг)
$ 5.57
Компир (1 кг)
$ 2.50
Кромид (1 кг)
$ 5.78
зелена салата (1 парче)
$ 2.97
Вода (1,5 литри)
$ 1.35
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.02
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 4.80

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 270.90
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 80.95

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 89.03
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 1,446.25

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 650.27
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 108.12
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,899.54
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 319.19

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,657.12

Детали за квалитетот на воздухот за Либерија

Метрика за квалитет на воздухот за Либерија

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Либерија Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Либерија Географски информации

ISO2
: LR
ISO3
: LBR
Phone Code
: +231
Currency
: LRD
Population
: 5,193,416 (2021)

Дознајте повеќе за Либерија

Добре дојдовте во TrustLocale.com, вашата платформа за непристрасни прегледи на имотот. На оваа страница, ќе ви дадеме преглед на пазарот на недвижности во Либерија.

Сместена во Западна Африка, Либерија е позната по недопрените плажи, густите шуми и богатото културно наследство. Од крајот на нејзината граѓанска војна во 2003 година, земјата полека се опоравува и привлекува странски инвеститори. Како резултат на тоа, пазарот на недвижности во Либерија станува се подинамичен.

Главниот град, Монровија, е центар на активноста на земјата со недвижнини. Градот има различни видови имоти, почнувајќи од луксузни апартмани до комерцијални имоти. Како најнаселен град во земјата, Монровија има значителна побарувачка за станови, што резултира со зголемување на цената на становите во градот.

Понатаму, во последниве години, значителен број мултинационални корпорации отворија продавници во Либерија, зголемувајќи ја побарувачката за комерцијални простори. Зголемувањето на побарувачката за комерцијални простори доведе до значително зголемување на изградбата на деловни згради.

Освен Монровија, раст во секторот на недвижности бележат и други градови во Либерија. Градовите како Бјукенан, на југоисток од земјата и Ганта на североисток, исто така забележаа значителни инвестиции во градежниот сектор.

Една од највозбудливите области за гледање е туристичката индустрија, која е во пораст. Либерија брзо се етаблира како туристичко жариште, со бројни атракции како што се прекрасни плажи, бујна вегетација и историски места. Ова резултираше со зголемена побарувачка за куќи за одмор и имоти за одморалиште во различни делови на земјата.

Како заклучок, пазарот на недвижности во Либерија е на стабилна нагорна траекторија и инвеститорите треба да внимаваат на овој перспективен пазар. Во TrustLocale.com, ви обезбедуваме автентични и непристрасни прегледи на имотите во Либерија, со што ќе ви биде полесно да донесувате информирани одлуки.

Популарни прашања за Либерија

Трошоците за живот во Либерија се релативно ниски во споредба со другите земји, со прифатливи станови и основни потреби.

Монровија, главниот град, е популарен избор за иселениците и локалното население, нудејќи различни удобности и можности за работа.

Посетителите на Либерија обично бараат валиден пасош и виза. Препорачливо е да проверите кај најблиската либериска амбасада или конзулат за специфични барања.

Либерија има ограничени здравствени установи, особено надвор од поголемите градови. Се препорачува да имате меѓународно здравствено осигурување и пристап до итна медицинска помош.

Либерија има основен образовен систем, но квалитетот и пристапноста варираат. Иселениците може да размислат за меѓународни училишта или опции за домашно школување.

Либерија има можности за јавен превоз, како што се такси и автобуси, иако условите на патот може да бидат предизвикувачки. Приватни возила или ангажирање возач се исто така вообичаени.

Либерија постигна значителен напредок во однос на безбедноста, но сè уште има одредени безбедносни грижи. Препорачливо е да останете информирани, да преземате мерки на претпазливост и да избегнувате одредени области.

Либерија има тропска клима со високи температури и влажност во текот на целата година. Доживува дождовна сезона од мај до октомври и сушна сезона од ноември до април.

Либерија има различно културно наследство со различни етнички групи. Почитувањето на локалните обичаи, традиции и религиозни верувања е важно кога живеете во Либерија.

Либерија нуди прекрасни плажи, резервати за диви животни и историски места за рекреативни активности. Авантурите на отворено, посета на национални паркови и доживување локални фестивали се популарни избори.