Дистрикт Марџ

Дистрикт Марџ

Град во Либија. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либија
0.0
(0 критики)

Увид за Дистрикт Марџ

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Дистрикт Марџ

Овие податоци се наследени од Либија, не припаѓаат на Дистрикт Марџ.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.27
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 0.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.41
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 18.29
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.04
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,599.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,866.64

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 23.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.52
Кино (1 седиште)
$ 5.18

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.61
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.02
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.19
Машки кожени деловни чевли
$ 52.42

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 744.90
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 286.47
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.26

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.34
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Говедско месо (1 кг)
$ 8.85
Јаболко (1 кг)
$ 1.65
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 0.78
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.60
зелена салата (1 парче)
$ 0.48
Вода (1,5 литри)
$ 0.24
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 31.50
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.71

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.46
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 951.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 178.98
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 384.26
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 208.84

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 295.76

Дистрикт Марџ Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Дистрикт Марџ

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Дистрикт Марџ Географски информации

Дознајте повеќе за Дистрикт Марџ

Лоциран во североисточниот дел на Либија, округот Марџ е прекрасна дестинација што го прикажува најдоброто од двата света - античката историја и модерната култура. Областа се протега на површина од околу 8.000 квадратни километри и има население од над 200.000 жители.

Историјата на Марџ датира од античко време, а регионот бил сведок на различни цивилизации како што се Грците, Римјаните и Арапите. Остатоците од овие цивилизации сè уште можат да се видат во некои од античките урнатини расфрлани низ областа, како што се византиската базилика и Римскиот лак на Александар.

Освен со својата богата историја, Марџ може да се пофали и со просперитетна модерна култура која се рефлектира во нејзините раздвижени улици, живи пазари и живи фестивали. Градот е познат по своите уметности и занаети, особено грнчарството, а има многу продавници и пазари каде што можете да купите локално произведени производи.

Една од врвните атракции во Марџ е Ал-Џабал ал-Ахдар (Зелена планина), која се наоѓа на импресивна висина од околу 2.500 метри. Планината нуди спектакуларен поглед на околниот пејзаж и е популарно место за пешачење, кампување и други активности на отворено.

Други места што мора да се посетат во Марџ се познатиот музеј Шаабијат Марџ, кој има импресивна колекција на антички артефакти и Плоштадот на слободата, кој е популарно место за собирање на локалното население и посетителите.

Севкупно, округот Марџ е одлична дестинација за љубителите на историјата, љубителите на природата и сите кои сакаат да ја искусат уникатната култура на Либија. Со својата богата историја, природна убавина и модерни удобности, Марџ е дестинација што нема да сакате да ја пропуштите.

Популарни прашања за Дистрикт Марџ

Населението во округот Марџ, Либија е околу 50.000.

Округот Марџ, Либија е познат по своите неверојатни крајбрежни предели и историски места, како што е Каср ал-Јахавијин.

Округот Марџ, Либија доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои популарни населби во округот Марџ, Либија ги вклучуваат Ал Марказ, Ал Фаихаа и Алгаблија.

Да, округот Марџ, Либија е дом на некои реномирани училишта како средното училиште Ал Шохада и Исламското училиште Ал-Асам.

Трошоците за живот во округот Марџ, Либија се релативно прифатливи, со разумни цени за домување, намирници и превоз.

Жителите на округот Марџ, Либија можат да се потпрат на такси, автобуси и приватни автомобили за превоз во градот.

Да, округот Марџ, Либија има неколку трговски центри, вклучувајќи ги и трговските центри Марџ и трговскиот центар Ал Шааб, кои нудат различни продавници и удобности.

Округот Марџ, Либија има соодветни здравствени установи, вклучувајќи болници и медицински центри како Општата болница Марџ и клиниката Ибн Сина.

Округот Марџ, Либија генерално се смета за безбеден, но секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се остане информиран за локалната ситуација.