Округ Куфра

Округ Куфра

Град во Либија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Куфра

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Куфра

Овие податоци се наследени од Либија, не припаѓаат на Округ Куфра.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 0.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.41
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 18.19
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.04
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,596.29
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,875.12

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 23.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.50
Кино (1 седиште)
$ 5.18

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.56
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.99
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.14
Машки кожени деловни чевли
$ 52.41

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 744.59
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 286.53
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.25

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.34
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Говедско месо (1 кг)
$ 8.85
Јаболко (1 кг)
$ 1.65
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 0.78
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.60
зелена салата (1 парче)
$ 0.48
Вода (1,5 литри)
$ 0.24
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 31.54
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.39
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 952.60

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 179.11
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.80
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 384.45
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 208.97

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 296.04

Округ Куфра Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Куфра

Областа Куфра, лоцирана во југоисточна Либија, е скриен скапоцен камен кој чека да биде откриен. Областа има богата историја, која датира од праисториската ера и е дом на различни етнички групи, вклучувајќи го и домородниот народ Тебу.

Округот Куфра е главно познат по својот експанзивен, но сепак изолиран пустински пејзаж. Регионот е опкружен со огромни песочни дини кои му даваат етеричен изглед и чувство, што го прави рај за љубителите на природата и за авантуристите.

Една од главните атракции во областа е оазата Куфра, која е најголемата оаза во Либија. Оазата е дом на палми и други култури што ги одгледуваат локалното население. Посетителите на оазата можат да уживаат во освежително пливање во еден од многуте природни базени или да доживеат традиционален бедуински начин на живот со престој во еден од пустинските кампови.

Друга задолжителна атракција во округот Куфра е езерото Таисербо, езеро со солена вода сместено во срцето на пустината. Езерото е популарно место за набљудување птици и за набљудување на дивиот свет, вклучувајќи пустински лисици и газели.

Музејот Куфра е уште еден белег на областа, кој содржи експонати за Тебу и нивниот начин на живот, како и антички артефакти и историски документи.

Оние кои бараат поавантуристичко искуство можат да одат на патување со камили низ огромната пустина Куфра или да го посетат кампот Сиси за да го искусат локалното бедуинско гостопримство. За оние кои бараат возбуда, возењето со песок по масивните песочни дини е популарна активност во областа.

Но, не се само природните атракции кои го прават округот Куфра да вреди да се посети. Луѓето овде се топли и гостопримливи, а посетителите можат да ја искусат локалната култура со присуство на традиционални церемонии и фестивали.

Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или трагач по авантури, округот Куфра има по нешто за секого. Тоа е дестинација која е надвор од вообичаената патека, обезбедувајќи им на посетителите уникатно и незаборавно искуство.

Популарни прашања за Округ Куфра

Населението во округот Куфра, Либија се проценува на околу XX,XXX луѓе.

Округот Куфра е познат по своите зачудувачки пејзажи, вклучувајќи ја оазата Ум Ал Маа, музејот Куфра и изворот Тави Атек.

Округот Куфра доживува пустинска клима со исклучително топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од XX°C до XX°C во текот на целата година.

Јавниот превоз во округот Куфра главно се потпира на такси и приватни возила. Не постои воспоставен јавен автобуски систем во областа.

Округот Куфра се состои од неколку населби, вклучувајќи ги Ал Џавф, Ал Махбас, Ал Куба и Ал Замзам. Секој нуди уникатен спој на станбени и комерцијални области.

Додека округот Куфра генерално е безбеден за туристите, од суштинско значење е да останете информирани за моменталната локална ситуација и да ги следите релевантните совети за патување за ваша безбедност.

Округот Куфра ги слави важните либиски национални празници и исламски фестивали во текот на целата година. Овие настани често вклучуваат културни претстави, традиционална музика и локална кујна.

Областа Куфра нуди низа опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и одморалишта. Се препорачува да направите резервации однапред, особено во шпицот на туристичките сезони.

Некои популарни локални јадења во округот Куфра вклучуваат кускус, шорба (традиционална супа), мадфуна (полнет леб) и грејба (традиционални колачиња). Не ја пропуштајте можноста да ги вкусите овие вкусни либиски вкусови!

Округот Куфра има историско значење со знаменитости како италијанската тврдина Ел Таг (Каср Алтаг) и пирамидата Куфра. Овие страници нудат увид во минатото на регионот.