Округ Мисрата

Округ Мисрата

Град во Либија. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Мисрата

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Мисрата

Овие податоци се наследени од Либија, не припаѓаат на Округ Мисрата.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 0.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.41
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 18.21
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.04
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,596.83
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,873.81

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 23.36
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.50
Кино (1 седиште)
$ 5.18

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.57
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.99
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.15
Машки кожени деловни чевли
$ 52.41

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 744.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 286.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.25

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.34
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Говедско месо (1 кг)
$ 8.85
Јаболко (1 кг)
$ 1.65
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 0.78
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.60
зелена салата (1 парче)
$ 0.48
Вода (1,5 литри)
$ 0.24
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 31.53
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.67

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.40
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 952.47

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 179.09
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.80
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 384.42
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 208.95

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 296.02

Округ Мисрата Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Најдобри Населби во Округ Мисрата

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Округ Мисрата Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Мисрата

Областа Мисрата е шармантен и раздвижен регион кој се наоѓа во северозападниот дел на Либија. Овој крајбрежен кварт е познат по своето живописно културно наследство, пејзажите што го одземаат здивот и неверојатното гостопримство. Со својата богата историја, топла клима и волшебна атмосфера, округот Мисрата е совршено место за посета за оние кои копнеат за авантура и сакаат да ги истражуваат скриените скапоцени камења во регионот.

Една од најистакнатите карактеристики на округот Мисрата се неговите шармантни крајбрежни градови и градови, како што се Мисрата, Таверга и Злитен. Овие градови се засолниште за ентузијасти на море и нудат прекрасен поглед на Медитеранот. Мекиот песок и бистрите води на овие плажи нудат освежително бегство од метежот и вревата на градскиот живот.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, округот Мисрата нуди богатство од антички урнатини и историски локалитети. Лептис Магна, светско наследство на УНЕСКО, е еден од најдобро зачуваните антички римски градови во светот и е задолжително да го посетат љубителите на историјата. Градот има и неверојатни музеи, како што се музејот Мисрата и музејот Таверга, кои ја прикажуваат уникатната култура и историја на регионот.

Жителите на округот Мисрата се познати по нивната гостопримливост, а посетителите сигурно ќе се чувствуваат добредојдени и како дома. Регионот е познат по својата вкусна кујна, која се движи од морски и јагнешки јадења до традиционалниот леб и колачи. Пазарите и пазарите во градовите и населбите, исто така, нудат возбудливо шопинг искуство за туристите.

Областа Мисрата нуди различни активности на отворено, од пешачење по живописните ридови до возење со камили низ пустината. Природните паркови и резерватите во областа, како што е Националниот парк Вади ел Шатии, им овозможуваат на посетителите прекрасни погледи на флората и фауната во регионот.

Како заклучок, округот Мисрата е фасцинантен регион со уникатен спој на историја, култура и природна убавина. Од античките урнатини до плажите, музеите до суковите, посетителите на округот Мисрата сигурно ќе уживаат во секој момент од нивниот престој.

Популарни прашања за Округ Мисрата

Населението на округот Мисрата, Либија е приближно 500.000.

Округот Мисрата се наоѓа на западниот брег на Либија.

Округот Мисрата има медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Некои главни атракции во округот Мисрата вклучуваат музеј Мисрата, зоолошката градина Мисрата и Стариот град.

Некои популарни населби во округот Мисрата вклучуваат Ал-Харша, Ал-Кудс и Ал-Џорф.

Областа Мисрата генерално се смета за безбедна за посетителите, но секогаш е препорачливо да се информирате за моменталната ситуација пред да патувате.

Да, округот Мисрата има неколку прекрасни плажи долж неговото крајбрежје, како што се плажата Ал-Кумс и плажата Каркареш.

Транспортот во округот Мисрата вклучува такси, автобуси и услуги за изнајмување приватни автомобили.

Локалната кујна во округот Мисрата често вклучува јадења како кускус, базин и либиски зачинет чај.

Некои блиски градови кои вреди да се посетат од округот Мисрата се Триполи, Бенгази и Злитен.