Округ Мурзук

Округ Мурзук

Град во Либија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Мурзук

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Мурзук

Овие податоци се наследени од Либија, не припаѓаат на Округ Мурзук.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 0.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.41
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 18.26
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.04
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,598.43
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,869.67

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 23.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.51
Кино (1 седиште)
$ 5.18

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.59
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 29.01
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.18
Машки кожени деловни чевли
$ 52.42

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 744.80
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 286.49
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.26

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.34
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Говедско месо (1 кг)
$ 8.85
Јаболко (1 кг)
$ 1.65
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 0.78
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.60
зелена салата (1 парче)
$ 0.48
Вода (1,5 литри)
$ 0.24
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 31.51
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.44
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 951.62

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 179.03
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.79
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 384.33
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 208.89

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 295.87

Округ Мурзук Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Мурзук

Областа Мурзук, лоцирана во југозападниот регион на Либија, е фасцинантна област со богато културно и историско наследство. Овој регион е познат по огромниот пустински пејзаж, природните убавини и уникатната архитектура. Тој е дом на некои од најневеројатните природни знаменитости, вклучувајќи го планинскиот венец Тадрарт Акакус, кој нуди неверојатен поглед на зајдисонцето и оазата Гат, која е позната по палмите и античките градби.

Посетителите на округот Мурзук се во задоволство бидејќи ја откриваат уникатната култура на локалните берберски луѓе. Племето Туарег е познато по својот традиционален сребрен накит, ткаени ткаенини и сложени резби. Тие исто така го одржуваат својот номадски начин на живот, живеејќи во традиционални шатори и практикувајќи древни обичаи и ритуали.

Покрај неговото богато културно и историско значење, округот Мурзук исто така станува важна трговска област, со различни индустрии како што се земјоделството, рударството и туризмот кои играат важна улога во локалната економија. Градот доживеа значителен неодамнешен развој, со неколку модерни згради и инфраструктурни проекти кои беа воспоставени во последниве години.

Една од клучните причини за посета на округот Мурзук е да патувате по историските каравански рути кои го минуваат регионот, овозможувајќи ви да ги истражите античките тврдини и напуштените населби на патот. Посетителите можат да уживаат и во традиционална музика и танцови изведби, да уживаат во вкусната локална кујна и да истражуваат уникатни пазари каде што можат да купуваат широк спектар на традиционални занаети и производи.

Генерално, округот Мурзук е фасцинантна дестинација која на посетителите им нуди уникатен спој на култура, историја и природна убавина. Без разлика дали сте заинтересирани да го истражувате пустинскиот пејзаж, да ја откриете локалната култура или едноставно да уживате во енергичната атмосфера на градот, округот Мурзук сигурно ќе импресионира.

Популарни прашања за Округ Мурзук

Според најновите податоци, населението во округот Мурзук, Либија е приближно XXXXX.

Просечната температура во округот Мурзук, Либија се движи од XX°C до XX°C во текот на целата година.

Областа Мурзук нуди различни атракции како што се XXXXXXXX, XXXXXXXX и XXXXXXXX.

Некои од популарните населби во округот Мурзук вклучуваат XXXXXXXX, XXXXXXXX и XXXXXXXX.

Округот Мурзук, Либија може да има одредени безбедносни грижи. Препорачливо е да останете ажурирани за најновите совети за патување пред да ја посетите.

Опциите за превоз во округот Мурзук вклучуваат автобуси, такси и приватни изнајмувања. Сепак, достапноста може да варира.

Да, округот Мурзук е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи ги ХХХХХХХ, ХХХХХХХ и ХХХХХХХ.

Трошоците за живот во округот Мурзук, Либија се генерално достапни, со просечни цени за домување, намирници и превоз.

Областа Мурзук нуди различни локални специјалитети, како што се XXXXXXXX, XXXXXXXX и XXXXXXXX.

Најдобро време за посета на округот Мурзук, Либија е во месеците XXXXXXXX кога времето е пријатно и поволно за активности на отворено.