Округ Сирт

Округ Сирт

Град во Либија. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Либија
0.0
(0 критики)

Увид за Округ Сирт

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Округ Сирт

Овие податоци се наследени од Либија, не припаѓаат на Округ Сирт.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 22.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.13
Капучино (нормално)
$ 0.56
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.47

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.41
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 18.18
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.04
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.04
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.50
Гориво (1 литар)
$ 0.03
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 15,595.76
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 15,876.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 23.37
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 11.49
Кино (1 седиште)
$ 5.18

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 29.55
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 28.98
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 45.13
Машки кожени деловни чевли
$ 52.40

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 744.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 286.54
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 15.25

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 0.94
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.34
Бел ориз (1 кг)
$ 1.02
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.35
локално сирење (1 кг)
$ 5.22
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.18
Говедско месо (1 кг)
$ 8.85
Јаболко (1 кг)
$ 1.65
Банана (1 кг)
$ 1.18
Портокал (1 кг)
$ 0.78
Домат (1 кг)
$ 0.54
Компир (1 кг)
$ 0.60
Кромид (1 кг)
$ 0.60
зелена салата (1 парче)
$ 0.48
Вода (1,5 литри)
$ 0.24
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.16

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 31.54
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 23.66

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 59.38
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 952.73

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 179.14
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.80
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 384.48
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 208.99

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 296.07

Округ Сирт Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

  • 5.8
    1939-01-23 04:22:49

Најдобри Населби во Округ Сирт

Најлоши 7+ зони на земјотреси

Округ Сирт Географски информации

Дознајте повеќе за Округ Сирт

Дистриктот Сирт, кој се наоѓа во Либија, е единствена урбана оаза која воспоставува рамнотежа помеѓу модерноста и традицијата. Затрупан со богата и разновидна културна историја, овој жив град може да се пофали со многу искуства за сите. Од неговите прекрасни културни знаменитости до неговиот динамичен ноќен живот, округот Сирт е неоткриен скапоцен камен што вреди да се истражи.

Една од основните атракции на округот Сирт се нејзините недопрени плажи. Градот е дом на некои од најубавите азурни води и плажи со бел песок што некогаш ќе ги најдете. Без разлика дали се работи за разладување покрај брегот или уживање во некои водени спортови, како што е сурфање со змејови, округот Сирт е идеална локација за да се впие сонцето.

Градот може да се пофали и со неколку спектакуларни културни и историски места кои ќе ве инспирираат со стравопочит. Едно од најпознатите знаменитости е античкиот римски амфитеатар кој останува натопен во историјата. Покрај тоа, Музејот Сирт нуди фасцинантен поглед во живописното минато на градот, прикажувајќи сè, од уметност до историски артефакти.

Ако сакате забава, округот Сирт има неверојатно динамичен ноќен живот. Од фестивали на отворено до концерти, градот апсолутно оживува ноќе. Има забавна сцена низ целиот град, со исклучителни барови и ноќни клубови расфрлани на секој агол, кои ги задоволуваат сите видови на вкусови.

Генерално, округот Сирт, Либија е извонредно место. Преполн со историја, култура и забава, тоа е идеално место за одмор, релаксација и истражување. Без разлика дали патувате за бизнис или за одмор, ќе најдете нешто што ќе го сакате и негувате во овој енергичен град. Не пропуштајте ја можноста да го искусите овој скапоцен камен на Северна Африка!

Популарни прашања за Округ Сирт

Округот Сирт се наоѓа во Либија, на брегот на Средоземното Море.

Округот Сирт е познат по своите историски локалитети, вклучувајќи ги урнатините Лептис Магна и Музејот на Црвениот замок.

Безбедносната ситуација во округот Сирт може да варира и се препорачува да ги проверите најновите совети за патување пред да планирате патување.

Округот Сирт има медитеранска клима, со топли лета и благи зими.

Дистриктот Сирт нуди неколку луксузни хотели кои обезбедуваат удобно сместување за посетителите.

Некои популарни јадења што треба да се пробаат во округот Сирт вклучуваат кускус, јагнешко тагине и морска храна зачинета со хариса.

Англискиот јазик не се зборува широко во округот Сирт, а арапскиот е главниот јазик што се користи.

Најдобро време за посета на округот Сирт е во текот на пролетта или есента кога времето е пријатно и благо.

Патувањето до округот Сирт може да се врши по воздушен пат преку блискиот аеродром Мисрата или по пат од други градови во Либија.

Дистриктот Сирт нуди прекрасни плажи, како што се плажата Ал-Седдик и плажата Ал-Џезира, каде што посетителите можат да се релаксираат и да уживаат во крајбрежјето.