Ешен

Ешен

Град во Лихтенштајн. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Лихтенштајн
0.0
(0 критики)

Увид за Ешен

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Ешен

Најлошото Населби во Ешен

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ешен

Овие податоци се наследени од Лихтенштајн, не припаѓаат на Ешен.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 28.27
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 108.16
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 17.50
Капучино (нормално)
$ 5.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 4.77

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 4.82
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 73.06
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.20
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.35
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 7.55
Гориво (1 литар)
$ 2.24
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 32,761.03
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 35,052.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 86.86
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 29.23
Кино (1 седиште)
$ 22.37

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 130.52
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 50.37
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 146.86
Машки кожени деловни чевли
$ 195.23

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 8,390.55
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,532.01
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 7.08

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 5.70
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.89
Млеко (1 литар)
$ 2.29
Свеж бел леб (500 грама)
$ 4.22
Бел ориз (1 кг)
$ 2.82
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 6.33
локално сирење (1 кг)
$ 27.38
Пилешко месо (1 кг)
$ 24.60
Говедско месо (1 кг)
$ 56.60
Јаболко (1 кг)
$ 3.39
Банана (1 кг)
$ 2.98
Портокал (1 кг)
$ 3.56
Домат (1 кг)
$ 5.19
Компир (1 кг)
$ 2.78
Кромид (1 кг)
$ 2.55
зелена салата (1 парче)
$ 2.14
Вода (1,5 литри)
$ 1.61
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 16.96
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 11.33

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 135.81
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 51.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 235.85
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 13,301.31

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,321.02
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 997.58
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 2,527.54
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 2,015.23

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 6,218.61

Ешен Географски информации

Популарни прашања за Ешен

Според последните податоци, Ешен, Лихтенштајн има население од околу 4.900 луѓе.

Ешен, Лихтенштајн доживува умерена клима со благи лета и студени зими. Просечната температура се движи од -4°C во зима до 25°C во лето.

Некои популарни атракции во Ешен, Лихтенштајн ги вклучуваат стадионот Рајнпарк, црквата Свети Георг и фудбалскиот клуб Ешен-Морен.

Главните индустрии во Ешен, Лихтенштајн се производство, финансии и услуги. Регионот е познат по секторите за прецизно инженерство и финансиски услуги.

Просечните цени на имотот во Ешен, Лихтенштајн варираат во зависност од фактори како што се локацијата, големината и состојбата. Сепак, груба проценка сугерира дека цените на имотот може да се движат од 500.000 CHF до 2.000.000 CHF.

Ешен, Лихтенштајн има добро развиен здравствен систем со современи медицински установи. Регионот обезбедува пристап до квалитетни здравствени услуги за своите жители.

Да, Ешен, Лихтенштајн има неколку добри образовни институции, вклучувајќи основни училишта, средни училишта и центри за стручна обука. Образовниот систем во Лихтенштајн е познат по своите високи стандарди.

Ешен, Лихтенштајн има добро поврзана транспортна мрежа. Жителите можат да користат автобуси, такси и приватни возила за патување во и надвор од градот. Регионот има и сигурна патна инфраструктура.

Ешен, Лихтенштајн има една од најниските стапки на криминал во светот. Регионот се гордее со својата безбедна и сигурна средина, што го прави идеално место за живеење и подигање семејство.

Да, Ешен, Лихтенштајн нуди различни рекреативни објекти, вклучувајќи паркови, спортски клубови и културни центри. Жителите можат да се вклучат во активности како што се пешачење, велосипедизам и присуство на културни настани.