Нуакшот-Оест

Нуакшот-Оест

Град во Мавританија. Имаме 3 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мавританија
0.0
(0 критики)

Увид за Нуакшот-Оест

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Нуакшот-Оест

Овие податоци се наследени од Мавританија, не припаѓаат на Нуакшот-Оест.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 4.83
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.86
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 6.23
Капучино (нормално)
$ 2.44
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.03

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.47
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 29.05
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.75
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.38
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.60
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 7,578.44
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 9,153.38

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 36.94
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 163.88
Кино (1 седиште)
$ 4.42

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 18.46
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 19.61
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 59.55
Машки кожени деловни чевли
$ 30.99

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 3,360.54
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,156.43
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.00

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.41
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.33
Бел ориз (1 кг)
$ 1.03
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.13
локално сирење (1 кг)
$ 6.56
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.53
Говедско месо (1 кг)
$ 6.85
Јаболко (1 кг)
$ 2.23
Банана (1 кг)
$ 1.84
Портокал (1 кг)
$ 1.39
Домат (1 кг)
$ 0.92
Компир (1 кг)
$ 0.75
Кромид (1 кг)
$ 0.73
зелена салата (1 парче)
$ 0.60
Вода (1,5 литри)
$ 0.72
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.53

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 85.23
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 59.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 79.90
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 6,801.43

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 209.74
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 145.70
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 552.09
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 286.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 677.43

Нуакшот-Оест Географски информации

Дознајте повеќе за Нуакшот-Оест

Нуакшот-Ouest е раздвижен град кој се наоѓа во северозападниот дел на Мавританија. Како еден од најнаселените градови во земјата, тој е и административен центар за регионот Нуакшот. Градот има различно население, со мешавина од арапско-берберски, африкански и други етнички групи.

Градот Нуакшот-Ouest е рај за патници, кој нуди спој на античка историја, модерна архитектура и живи пазари. Посетителите можат да ги истражуваат шармантните улици на градот, одвојувајќи време да ги ценат величествените градби од колонијалната ера што ги обложуваат булеварите.

Едно од најпопуларните знаменитости во Нуакшот-Ouest е Националниот музеј на Мавританија. Музејот го прикажува богатото културно наследство на Мавританија, со импресивна колекција на археолошки артефакти, традиционален накит и текстил. Посетителите исто така можат да научат за локалниот начин на живот преку изложби на кои е прикажана традиционална облека, керамика и уметност.

Друга задолжителна глетка во овој град е Кралската палата, која се наоѓа на периферијата на градот. Иако не е отворен за јавноста, патниците можат да ја прифатат величественоста и раскошот на комплексот на палатата однадвор.

За оние кои ја сакаат храната, Nouakchott-Ouest е рај за хранителите, кој нуди широк спектар на традиционални и меѓународни деликатеси. Локалните пазари се задолжителни да ги посетат хранителите и ловците на поволни цени, бидејќи нудат низа свежи производи, зачини и стоки.

Во однос на сместувањето, градот нуди различни опции за сместување за да одговараат на потребите на секој тип на патник. Од луксузни хотели до пријатни домови, Нуакшот-Оуест има сè.

Генерално, Нуакшот-Ouest е град со богато културно наследство и историја. Тој нуди уникатен спој на традиционални и модерни животни стилови што го прават идеална дестинација за патниците кои бараат уникатно и незаборавно искуство.

Популарни прашања за Нуакшот-Оест

Сегашното население на Нуакшот-Оест, Мавританија е приближно XYZ.

Nouakchott-Ouest има популарни атракции како што е XYZ.

Просечната цена на имотот во Нуакшот-Ouest е околу XYZ.

Примарните индустрии во Нуакшот-Ouest вклучуваат XYZ.

Да, Nouakchott-Ouest има неколку здравствени установи, вклучително и XYZ.

Nouakchott-Ouest е дом на различни образовни институции како што е XYZ.

Климата во Нуакшот-Ouest е типично XYZ, која се карактеризира со XYZ.

Да, има неколку трговски центри во Нуакшот-Ouest вклучувајќи го и XYZ.

Некои популарни ресторани во Нуакшот-Ouest се XYZ, познати по нивната XYZ кујна.

Nouakchott-Ouest нуди опции за јавен превоз како што е XYZ.