Мадагаскар

Мадагаскар

🇲🇬
Земја. Имаме 6 држави и 9 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Мадагаскар

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мадагаскар

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.66
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 15.80
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 4.51
Капучино (нормално)
$ 1.18
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.02

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.22
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 6.46
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 2.22
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.28
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.45
Гориво (1 литар)
$ 1.22
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 14,462.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 26,191.44

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 31.36
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 12.24
Кино (1 седиште)
$ 6.12

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 20.78
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 20.60
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 81.31
Машки кожени деловни чевли
$ 69.31

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 841.12
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 491.77
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 17.25

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 1.11
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.40
Млеко (1 литар)
$ 0.99
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.98
Бел ориз (1 кг)
$ 0.72
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 2.00
локално сирење (1 кг)
$ 8.41
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.82
Говедско месо (1 кг)
$ 4.33
Јаболко (1 кг)
$ 1.35
Банана (1 кг)
$ 0.63
Портокал (1 кг)
$ 0.96
Домат (1 кг)
$ 0.76
Компир (1 кг)
$ 0.57
Кромид (1 кг)
$ 0.76
зелена салата (1 парче)
$ 0.34
Вода (1,5 литри)
$ 0.60
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 4.45
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 2.00

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 41.82
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 55.64

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 120.47
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 9,383.21

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 387.52
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 105.64
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 755.19
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.97

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 142.99

Детали за квалитетот на воздухот за Мадагаскар

Метрика за квалитет на воздухот за Мадагаскар

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Мадагаскар Историја на земјотреси

Најнови земјотреси

Мадагаскар Географски информации

ISO2
: MG
ISO3
: MDG
Phone Code
: +261
Currency
: MGA
Population
: 28,915,653 (2021)

Дознајте повеќе за Мадагаскар

Добредојдовте во TrustLocale.com Мадагаскар. Мадагаскар е островска земја лоцирана во близина на брегот на Југоисточна Африка и е четвртиот по големина остров во светот. Со својата единствена флора и фауна, пејзажи кои го одземаат здивот и прекрасните плажи, Мадагаскар е популарна туристичка дестинација.

Мадагаскар е познат по своите лемури, еден вид примати кој се наоѓа само на овој остров. Нејзините национални паркови, Андасибе-Мантадија и Раномафана, им нудат на посетителите совршена можност да ги видат овие неверојатни суштества. Друга уникатна атракција е авенијата на Баобабите, која е збирка на баобаб дрвја лоцирани на западниот брег на Мадагаскар.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, градот Антананариво е задолжителна посета. Овој главен град на Мадагаскар е дом на некои од најзначајните историски места во земјата, како што се Рова од Антананариво и палатата Андафиаваратра.

Многубројните прекрасни плажи на Мадагаскар го прават популарна дестинација за оние кои уживаат во водените спортови или само уживаат во сонцето. Носи Бе, лоциран на северозападниот брег на Мадагаскар, е една таква дестинација која ги привлекува посетителите со најчистите води и плажите со бел песок.

Мадагаскар можеби не е првата дестинација што ќе ви падне на ум кога планирате патување, но има многу да им понуди на оние кои бараат уникатни искуства. Со своите неверојатни пејзажи, неверојатен див свет и пријателски расположени луѓе, Мадагаскар сигурно ќе го импресионира дури и најпребирливиот патник.

Во TrustLocale.com Madagascar, имаме за цел да ви обезбедиме искрени и доверливи прегледи на имотите низ целата земја за да можете да донесете информирана одлука кога го планирате вашето патување. Се надеваме дека нашата платформа може да ви помогне да го пронајдете совршениот имот за да ја направите вашата посета на Мадагаскар незаборавно искуство.

Популарни прашања за Мадагаскар

Мадагаскар нуди прекрасни природни чуда како што се Авенијата на Баобабите, Националниот парк Раномафана и Националниот парк Исало.

Сувата сезона од април до ноември е идеална за посета на Мадагаскар бидејќи дождот е минимален, а забележувањето на дивиот свет станува полесно.

Потопете се во малгашката култура со тоа што ќе бидете сведоци на традиционални музички и танцови изведби, истражување на локалните пазари и посета на историски места како Амбохиманга.

Иако Мадагаскар генерално има ниска стапка на криминал, од суштинско значење е да се преземат безбедносни мерки на претпазливост и да се остане внимателен, особено во преполни области или ноќе.

Мадагаскар може да се пофали со извонредни дестинации на плажа како Носи Бе, Иле Сент Мари и Анакао, каде што можете да се опуштите, да нуркате и да бидете сведоци на разновиден морски живот.

Валутата што се користи во Мадагаскар е малгашкиот ариари (MGA). Препорачливо е да носите локална валута за трансакции, особено во оддалечените области.

Да, повеќето посетители на Мадагаскар бараат виза, која може да се добие по пристигнувањето или од најблиската амбасада или конзулат на Мадагаскар пред да патуваат.

Транспортот во Мадагаскар вклучува домашни летови, такси, camionetas (минибус такси) и рикши наречени pousse-pousse, обезбедувајќи различни опции за движење.

Не пропуштајте да ја пробате малагашката кујна како Ромазава (чорба со месо и зеленчук), Равитото (свинско месо со листови маниока) и Коба (слатка закуска направена со банана и кикирики).

Се препорачува да се вакцинираат за болести како жолта треска, тифус и маларија пред да го посетите Мадагаскар. Консултирајте се со здравствен работник за насоки.