Малдиви

Малдиви

🇲🇻
Земја. Имаме 26 држави и 21 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Малдиви

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Малдиви

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 5.61
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 29.55
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 10.25
Капучино (нормално)
$ 2.83
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 1.20

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.66
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 20.61
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 1.62
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 1.63
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 8.10
Гориво (1 литар)
$ 0.97
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 38,934.72
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,119.52

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 71.52
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 32.45
Кино (1 седиште)
$ 8.03

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 44.21
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 37.51
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 92.43
Машки кожени деловни чевли
$ 80.39

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,456.55
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,801.90
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 13.61

Купување на намирници

Млеко (1 литар)
$ 1.75
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.43
Бел ориз (1 кг)
$ 0.97
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.59
локално сирење (1 кг)
$ 9.59
Пилешко месо (1 кг)
$ 4.42
Говедско месо (1 кг)
$ 8.37
Јаболко (1 кг)
$ 3.23
Банана (1 кг)
$ 3.23
Портокал (1 кг)
$ 3.31
Домат (1 кг)
$ 3.14
Компир (1 кг)
$ 1.13
Кромид (1 кг)
$ 1.07
зелена салата (1 парче)
$ 3.35
Вода (1,5 литри)
$ 0.48
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 7.02

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 141.40
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 90.37

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 139.51
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,471.19

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 932.04
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 640.99
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,650.54
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,314.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 987.19

Детали за квалитетот на воздухот за Малдиви

Метрика за квалитет на воздухот за Малдиви

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Малдиви Географски информации

ISO2
: MV
ISO3
: MDV
Phone Code
: +960
Currency
: MVR
Population
: 521,457 (2021)

Дознајте повеќе за Малдиви

Добредојдовте во TrustLocale.com, вашата платформа за прегледи и препораки за имот на Малдиви! Малдивите се прекрасна островска држава сместена во Индискиот Океан, позната по своите неверојатни корални гребени, кристално чисти води и прекрасни плажи. Со својата топла и тропска клима, Малдиви се популарна туристичка дестинација и идеално место да се нарече дом.

Во TrustLocale.com, разбираме дека наоѓањето совршен имот на Малдиви може да биде огромно. Затоа, ја создадовме оваа платформа за да ви обезбедиме искрени и непристрасни прегледи на имотите на Малдиви, помагајќи ви да донесете информирана одлука. Ги истражувавме и прегледавме најдобрите имоти на Малдиви за да се осигураме дека имате пристап до опции за сместување со врвен квалитет.

Без разлика дали барате луксузна вила, стан на плажа или пријатен бунгалов, ние ве покриваме. Нашиот тим од експерти подготви список на имоти кои нудат исклучителна вредност за парите и овозможуваат незаборавно искуство. Го разгледавме секој имот врз основа на неколку фактори, како што се локацијата, удобностите, услугите за клиентите и амбиентот, за да ви помогнеме да го најдете вашиот дом од соништата на Малдиви.

Во TrustLocale.com, веруваме дека вашите потреби и преференции се на прво место. Оттука, ние ви обезбедуваме непристрасни и сигурни прегледи за да ве водиме кон вистинскиот имот. Нашата крајна цел е да ви обезбедиме искуство без проблеми во наоѓањето на вашиот идеален дом на Малдиви.

Ве поздравуваме да ја разгледате нашата веб-страница и да ги проверите нашите прегледи за да го пронајдете совршениот имот што одговара на вашиот животен стил и буџет. Придружете се на нашето семејство TrustLocale.com и дозволете ни да ви помогнеме да го најдете вашиот дом од соништата на прекрасните острови на Малдиви.

Популарни прашања за Малдиви

Најдобро време за посета на Малдивите е од ноември до април кога времето е суво и пријатно.

Можете да стигнете до Малдивите со летање до меѓународниот аеродром Велана, кој е главната меѓународна порта кон земјата.

Валутата на Малдивите е Малдивската Руфија (MVR). Некои големи меѓународни валути може да бидат прифатени и во одморалиштата и хотелите.

Официјален јазик на Малдивите е Дивехи. Сепак, повеќето локални жители во популарните туристички области можат да зборуваат и англиски.

На посетителите од повеќето земји им се доделува бесплатна виза од 30 дена при пристигнувањето. Сепак, секогаш се препорачува да ги проверите најновите прописи за виза пред да патувате.

Малдивите нудат различни активности, вклучувајќи нуркање, нуркање, скокање на островот, спортови на вода, спа третмани и уживање во живописните зајдисонца.

Малдивиската кујна се карактеризира со морска храна, кокос и ароматични вкусови. Може да пробате локални јадења како риба кари, mas huni и hedhikaa (традиционални закуски).

Додека Малдивите се муслиманска земја, повеќето одморалишта и туристички области немаат специфичен кодекс на облекување. Меѓутоа, со почит е да се облекувате скромно кога ги посетувате локалните острови или религиозните места.

Алкохолот е дозволен во одморалиштата и туристичките области. Сепак, тоа е забрането на локалните населени острови поради исламскиот закон.

Популарните сувенири од Малдивите вклучуваат локални ракотворби како лак, дрвени резби, традиционални душеци, орнаменти од морска школка и зачини од Малдиви.