Перак

Перак

Град во Малезија. Имаме 14 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малезија
0.0
(0 критики)

Увид за Перак

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Перак

Овие податоци се наследени од Малезија, не припаѓаат на Перак.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 2.72
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 20.75
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 3.82
Капучино (нормално)
$ 2.51
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.68

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.64
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 10.86
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.86
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.62
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 4.28
Гориво (1 литар)
$ 0.44
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 34,052.59
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 27,307.80

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 33.02
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 5.97
Кино (1 седиште)
$ 3.88

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 50.87
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.54
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 64.33
Машки кожени деловни чевли
$ 56.67

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,815.65
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 1,029.83
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.00

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.20
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.72
Млеко (1 литар)
$ 1.52
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.80
Бел ориз (1 кг)
$ 1.13
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.76
локално сирење (1 кг)
$ 12.19
Пилешко месо (1 кг)
$ 3.85
Говедско месо (1 кг)
$ 7.57
Јаболко (1 кг)
$ 2.29
Банана (1 кг)
$ 1.17
Портокал (1 кг)
$ 2.47
Домат (1 кг)
$ 1.20
Компир (1 кг)
$ 0.78
Кромид (1 кг)
$ 0.93
зелена салата (1 парче)
$ 0.90
Вода (1,5 литри)
$ 0.52
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 14.91
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.83

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 44.15
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.04
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 25.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 153.58
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 5,888.32

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.10
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 239.04
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 607.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 405.30

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 837.70

Перак Географски информации

Дознајте повеќе за Перак

Перак, четвртата по големина држава во Малезија, е фасцинантен спој на култура, историја и природа. Сместен на западниот брег на полуостровот Малезија, Перак е ризница на дестинации кои мора да се посетат, од антички храмови, прекрасни плажи, бујни дождовни шуми, варовнички пештери, до живи пазари.

Главниот град на Перак е Ипох, шармантен и лежерен град кој се здоби со популарност во последниве години поради својата улична уметност, кафулињата и шармот од старата школа. Познат како „Градот на милионерите“ за време на бумот на ископувањето лим кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, Ипох може да се пофали со богата историја и култура, видливи во многуте градби од колонијалната ера, историските знаменитости и музеите.

Една од главните атракции во Перак е несомнено античкиот град Гуа Темпурунг, масивен пештерски систем сместен во срцето на државата. Ова природно чудо е засолниште за љубителите на авантурите, каде што посетителите можат да направат турнеја со водич низ пештерата за да бидат сведоци на нејзината извонредна убавина и разновидност на дивиот свет.

Перак е исто така дом на некои од најневеројатните плажи во Малезија, вклучувајќи го островот Пангкор, Телук Батик и Лумут. Овие недопрени плажи им нудат на посетителите мирно одморалиште, совршено за пливање, нуркање и впивање на сончевите зраци.

За оние кои бараат повозвишено искуство, може да се упатат кон Висорамнините Камерон, живописен планински регион сместен во северозападниот агол на Перак. Камерон Хајленд е дестинација на плантажи за чај каде посетителите можат да ги истражуваат бујните плантажи со зелен чај, да се шетаат низ шармантните села и да уживаат во познатите слатки од јагоди во регионот.

Перак е исто така познат по својата храна која ја наводнува устата, која е топење на различни културни влијанија, вклучувајќи ги и малајската, кинеската и индиската. Белото кафе Ipoh, Nasi Kandar, Mee Rebus и Kaya Toast се некои јадења кои мора да ги пробате и кои сигурно ќе ги привлечат вашите вкусови.

Како заклучок, Перак, Малезија, е прекрасна дестинација која на посетителите им нуди уникатен спој на култура, историја и природа. Од антички храмови, зачудувачки плажи, бујни дождовни шуми до живи пазари, во Перак има нешто за секој да истражува и ужива.

Популарни прашања за Перак

Перак е дом на популарни атракции како што се замокот Кели, Стариот град Ипох, островот Пангкор и Гуа Темпурунг.

Перак има тропска дождовна клима со висока влажност и температури кои се движат од 25°C до 35°C во текот на годината.

Перак нуди низа препорачани хотели како што се The Banjaran Hotsprings Retreat, M Boutique Hotel и WEIL Hotel.

Перак е познат по своите локални деликатеси како што се Ipoh Hor Fun, солено пилешко, Sar Hor Fun и Bean Sprout Chicken.

Перак може да се пофали со шопинг дестинации како Ipoh Parade, AEON Mall Kinta City и Mydin Mall Meru Raya.

Перак нуди авантуристички активности како што се рафтинг со бела вода во Гопенг, истражување на пештерата во Гуа Темпурунг и пешачење во џунгла во државниот парк Ројал Белум.

Најдобро време за посета на Перак е во сувата сезона од мај до септември кога врнежите се помали и може да се ужива во активности на отворено.

Можете да стигнете до Перак по воздушен пат преку аеродромот Султан Азлан Шах во Ипох или по пат преку автопатот Север-Југ од Куала Лумпур.

Да, Перак е семејна дестинација со атракции како Изгубениот свет на Тамбун, студиото за филмска анимација во паркот (MAPS) и зоолошката градина Тајпинг.

Да, услугите за изнајмување автомобили се достапни во Перак, што им овозможува на посетителите удобно да го истражуваат градот и неговите околни области.