Żebbuġ Gozo

Żebbuġ Gozo

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Żebbuġ Gozo

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Żebbuġ Gozo

Најлошото Населби во Żebbuġ Gozo

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Żebbuġ Gozo

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Żebbuġ Gozo.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.90
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.33
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,634.43
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,436.90

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.09
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.96
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.81
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.83

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.21
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,189.92
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.63
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.06

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 497.98
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,894.56

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.58
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 830.53
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,779.07
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.39

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.45

Żebbuġ Gozo Географски информации

Дознајте повеќе за Żebbuġ Gozo

Żebbuġ Гозо е шармантен град кој се наоѓа на островот Гозо, вториот по големина остров на малтешкиот архипелаг. Нејзините живописни улици и прекрасни погледи го прават популарен избор и за туристите и за локалното население. Со население од нешто повеќе од 3.000 жители, Żebbuġ Gozo е мирно одморалиште, каде што можете да уживате во едноставните задоволства на животот, опкружени со природна убавина.

Еден од најважните моменти на Żebbuġ Gozo е прекрасната црква Свети Филип, која доминира во хоризонтот на градот. Оваа прекрасна црква од 17 век е позната по својата сложена архитектура, прекрасни уметнички дела и прекрасна внатрешна декорација. Посетителите можат да се прошетаат низ црквата и да се восхитуваат на сложените детали и да уживаат во мирната атмосфера.

Żebbuġ Гозо е исто така познат по своите живописни села, преполни со шармантни куќи на фарми и рустикални села. Една од најпопуларните туристички атракции во областа е Националниот храм Та' Пину, кој привлекува посетители од целиот свет. Светилиштето е прекрасен пример за малтешка архитектура, со впечатлив надворешен и сложен внатрешен дизајн.

За оние кои сакаат пешачење и одличното отворено, Żebbuġ Gozo е совршена дестинација. Можете да прошетате по неверојатната крајбрежна патека, да уживате во пикник во некој од многуте паркови или да одите на капење во кристално чистите води на Средоземното Море.

Ако барате вкус на локалната култура, одете на градскиот плоштад, каде што ќе најдете голем број традиционални продавници, кафулиња и ресторани. Овде можете да пробате вкусна локална кујна, да пробате традиционални занаети или едноставно да ја впиете атмосферата на овој шармантен град.

Генерално, Żebbuġ Gozo е прекрасна дестинација за секој кој бара мирно и релаксирачко бегство. Без разлика дали сте заинтересирани за историјата, културата или едноставно сакате да уживате во прекрасните пејзажи, Żebbuġ Gozo ги има сите состојки за совршен одмор.

Популарни прашања за Żebbuġ Gozo

Според најновите податоци, Żebbuġ Gozo, Малта има население од приближно 3.055 луѓе.

Просечната цена на имотот во Żebbuġ Gozo, Малта е околу 250.000 евра, но може да варира во зависност од специфичната локација и типот на имотот.

Некои популарни атракции во Żebbuġ Gozo, Малта го вклучуваат прекрасниот залив Marsalforn, историската парохиска црква Żebbuġ и живописната околина на село.

Żebbuġ Гозо, Малта е добро поврзан со јавен превоз, вклучувајќи автобуски услуги кои можат да ве однесат до различни локации на островот Гозо. Такси се исто така достапни за изнајмување.

Żebbuġ Gozo, Малта нуди низа погодности, вклучувајќи продавници за храна, кафулиња, ресторани, аптеки и здравствени установи. Повеќето од вашите дневни потреби можете да ги најдете во близина.

Żebbuġ Gozo, Малта ужива медитеранска клима со топли суви лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Да, Żebbuġ Gozo, Малта има неколку училишта во близина, вклучувајќи основни и средни училишта. Дополнително, во околните места има образовни институции за повисоки студии.

Żebbuġ Гозо, Малта е познат по релативно ниската стапка на криминал, што го прави генерално безбедно место за живеење. Сепак, секогаш се препорачува да практикувате нормални безбедносни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Żebbuġ Гозо, Малта има богато културно наследство со силни традиции. Заедницата овде ги цени обичаите ориентирани кон семејството, верските свечености и опуштениот начин на живот. Локалните фестивали се живописни и радосни.

Навистина, Żebbuġ Gozo, Малта нуди различни рекреативни активности за жителите и посетителите. Можете да уживате во пливање и сончање на блиските плажи, да истражувате пешачки патеки во селата или да се потопите во локалната уметничка и културна сцена.