Żejtun

Żejtun

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Żejtun

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Żejtun

Најлошото Населби во Żejtun

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Żejtun

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Żejtun.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.90
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,636.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,441.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.09
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.96
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.83
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.84

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,189.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.61
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.05

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 498.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,895.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 830.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,779.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.38

Żejtun Географски информации

Дознајте повеќе за Żejtun

Żejtun, Малта е шармантен и историски град кој се наоѓа на југот на Малта. Познат е по прекрасната барокна архитектура, локалните фестивали и богатото културно наследство.

Името на градот, Żejtun, доаѓа од малтешкиот збор за маслиново масло, кое историски е главна индустрија во оваа област. Посетителите сè уште можат да видат докази за силните земјоделски традиции на градот, со полиња со маслинови дрвја и лозја што го опкружуваат градот.

Една од најимпресивните глетки во Żejtun е парохиската црква, изградена во 17 век и украсена со сложени камени резби и скулптури. Црквата е посветена на Света Катерина Александриска и е популарна дестинација за верски аџилак.

Друг белег на Żejtun е Ġnien Tal-Kmand, јавна градина која нуди прекрасен поглед на градот и околните села. Посетителите можат да се релаксираат на бујната трева, да талкаат низ цветните леи или да ги гледаат локалните деца како играат на игралиштето.

Покрај неговата природна и архитектонска убавина, Żejtun има живописна културна сцена. Градот е домаќин на неколку фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и фестивалот Żejt iż-Żejtun, кој ја слави богатата земјоделска историја на градот и Феста Санта Катарина, кој му оддава чест на светецот заштитник на градот.

На љубителите на храна ќе им се допадне и Żejtun, кој е дом на неколку ресторани кои нудат традиционална малтешка кујна. Посетителите можат да пробаат јадења како пастици, солено пециво исполнето со сирење или грашок или чорба од зајаци, локален специјалитет.

Генерално, Żejtun е прекрасен и фасцинантен град кој им нуди на посетителите поглед на богатата историја и култура на Малта. Без разлика дали сте заинтересирани за архитектура, религија или кулинарски задоволства, во Żejtun има по нешто за секого.

Популарни прашања за Żejtun

Оттука, Малта може да се пофали со неколку популарни атракции, вклучувајќи ја историската парохиска црква Света Катерина и уникатната пештера и музеј Għar Dalam.

Просечните трошоци за купување имот во Жејтун, Малта може да се разликуваат во зависност од локацијата, големината и состојбата на имотот. Сепак, очекувајте цените да се движат од 150.000 до 350.000 евра.

Да, Żejtun, Малта има неколку реномирани училишта кои нудат квалитетно образование за сите возрасти, вклучувајќи го и основното училиште Żejtun и колеџот Сент Маргарет.

Во исто време, Малта генерално има ниска стапка на криминал. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се придржуваат до вообичаените безбедносни практики за да се обезбеди лична безбедност.

Апсолутно! Żejtun, Малта е позната по својата семејна средина, која нуди низа објекти и активности погодни за семејства, вклучувајќи паркови, рекреативни области и образовни институции.

Жителите на Żejtun, Малта можат да се потпрат на добро поврзана транспортна мрежа. Автобуси, такси и приватни возила претставуваат погодни опции за движење низ градот и истражување на други делови на островот.

Но, Малта со гордост нуди прекрасно кулинарско искуство. Вкусете ги традиционалните малтешки јадења како што се чорба од зајаци (фенката) и пастици, популарно пециво исполнето или со сирење или со кашест грашок.

Иако Żejtun, Малта нема големи трговски центри во нејзина непосредна близина, блиските градови како Паола и Фгура нудат голем број на малопродажни места заедно со намирници и супермаркети.

Żejtun, Малта има добро воспоставени здравствени установи, вклучувајќи го и здравствениот центар Żejtun, кој обезбедува пристапни медицински услуги. Понатаму, во соседните градови се сместени поголеми болници и специјализирани клиники за посложени третмани.

Иако самиот Żejtun не се наоѓа директно на крајбрежјето, во близина има неколку прекрасни плажи, а Marsaxlokk и Pretty Bay се популарни опции на само кратко возење.