Żurrieq

Żurrieq

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Żurrieq

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Żurrieq

Најлошото Населби во Żurrieq

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Żurrieq

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Żurrieq.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.90
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,636.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,441.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.09
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.96
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.83
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.84

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,189.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.61
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.05

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 498.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,895.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 830.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,779.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.38

Żurrieq Географски информации

Дознајте повеќе за Żurrieq

Добредојдовте во Żurrieq, шармантен и историски град кој се наоѓа во јужниот дел на Малта. Со своите живописни улици, прекрасна архитектура и пријателски настроени локални жители, Żurrieq е фантастична дестинација за оние кои сакаат да ја искусат уникатната убавина и култура на Малта.

Познат по својата богата историја, Żurrieq е дом на неколку знаменитости и историски локалитети кои вреди да се посетат. Од неверојатната парохиска црква Св.
Покрај историските атракции, Зуриек е дом и на просперитетна кулинарска сцена. Градот е познат по својата вкусна традиционална малтешка кујна, која вклучува широк спектар на јадења кои ги прикажуваат различните кулинарски влијанија на островот.

Ако сакате да се активирате за време на вашиот престој во Żurrieq, можете да изберете неколку активности на отворено. Градот е опкружен со прекрасни природни пејзажи, вклучувајќи карпи, пештери и прекрасни плажи. Можете да уживате во пешачење, нуркање и нуркање меѓу местата што ги нуди градот.

Без разлика дали сакате да се нурнете во богатата историја на Малта, да ја пробате нејзината вкусна кујна или да ги истражите природните убавини на островот, Żurrieq е совршената дестинација. Со пријателски локални жители, прекрасни пејзажи и богата историја за истражување, овој град е обврзан да го освои вашето срце. Дојдете да истражите сè што има да понуди Żurrieq и искусете ја вистинската убавина на овој малтешки скапоцен камен.

Популарни прашања за Żurrieq

Некои од популарните атракции во Żurrieq, Малта ги вклучуваат Blue Grotto, Ħaġar Qim и Mnajdra храмовите и парохиската црква Света Катерина.

Просечните цени на имотот во Żurrieq, Малта се движат од 150.000 евра до 400.000 евра, во зависност од видот, локацијата и големината на имотот.

Да, Żurrieq, Малта има неколку добри училишта, вклучувајќи го колеџот Свети Бенедикт - основно училиште и колеџот Марија Регина - средно училиште.

Żurrieq, Малта е добро поврзана со јавен превоз, со редовни автобуски линии обезбедени од јавниот транспорт на Малта. Достапни се и такси и изнајмување автомобили.

Żurrieq, Малта има релативно ниска стапка на криминал во споредба со другите области во Малта. Генерално се смета за безбедно место за живеење.

Да, Żurrieq, Малта има примарен здравствен центар наречен Żurrieq Health Centre, каде што жителите можат да пристапат до медицински услуги.

Żurrieq, Малта нуди различни удобности, вклучувајќи супермаркети, аптеки, ресторани, кафулиња и продавници, обезбедувајќи жителите да имаат удобен пристап до секојдневните потреби.

Да, Зуриек, Малта се смета за место погодно за семејството со својата мирна атмосфера, добри училишта и опсег на рекреативни активности погодни за деца.

Żurrieq, Малта ужива медитеранска клима со топли, суви лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Да, Żurrieq, Малта има неколку паркови и зелени површини каде што жителите можат да уживаат во активности на отворено и лежерни прошетки, како што се градините Санта Катерина.