Ќорми

Ќорми

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Ќорми

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Ќорми

Најлошото Населби во Ќорми

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ќорми

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Ќорми.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,613.68
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,400.48

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.17
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.30
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.47
Машки кожени деловни чевли
$ 106.59

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.00
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.51
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.22

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.19
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,877.30

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.76
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.93
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.34
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.76

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.77

Ќорми Географски информации

Дознајте повеќе за Ќорми

Сместен во југоисточниот регион на Малта, шармантниот град Ќорми е еден од најживописните и најисториските градови на островот. Познат по своето богато културно наследство и традиционалниот начин на живот, Ќорми е дом на некои од најстарите и најзачуваните архитектонски чуда на Малта.

Ќорми, познат и како Хал Корми, е познат по својот годишен празник Свети Себастијан, еден од најстарите и најзначајните настани на островот Малта. Овој празник се слави секоја година во третата недела од јануари и е познат по својот импресивен огномет, енергичните улични поворки и традиционалната гозба.

Освен неговите иконски прослави, Ќорми е дом и на некои фасцинантни локалитети на културно и наследство, како што е парохиската црква Свети Ѓорѓи, која датира од 1600-тите. Низ годините, црквата претрпе повеќекратни реновирања, вклучително и поставување на купола во 1800-тите и реконструкција на нова камбанарија во 1936 година.

Друга задолжителна атракција во Ќорми е фасцинантниот музеј на какао и чоколадо, кој неодамна беше отворен од Фондацијата „Чоколаден округ“. Музејот ги води посетителите низ историјата на какаото и чоколадото во Малта, со експонати за растението какао, производството на чоколадо и процесот на правење чоколадо.

Ќорми е познат и по своите традиционални прехранбени специјалитети, како што се солените малтешки пастици, пециво со ронлива кора полнети со рикота или со кашеста смеса од грашок и вкусната малтешка фтира, популарен леб налик на пица, прелиен со домати, маслинки. , туна и други малтешки состојки.

За оние кои сакаат добро пешачење или прошетка по природа, Qormi нуди изобилство на живописни патеки низ живописното малтешко село. Градот е познат и по своите локални спортски клубови, вклучувајќи го и фудбалскиот клуб Ќорми, кој е дел од Малтешката Премиер лига и има страсни обожаватели.

Ако барате спој на наследство, култура и локални искуства, Ќорми, Малта, е дестинација која мора да ја посетите која нема да ве разочара.

Популарни прашања за Ќорми

Населението на Ќорми, Малта е приближно 16.000 луѓе.

Ќорми, Малта доживува медитеранска клима со топли, суви лета и благи зими.

Некои популарни атракции во Корми, Малта ги вклучуваат црквата Свети Ѓорѓи, Музејот за леб на Корми и капелата Свети Себастијан.

Трошоците за живот во Корми, Малта се релативно прифатливи во споредба со другите градови во Малта, со разумни цени за домување, храна и комунални услуги.

Корми, Малта е добро опслужуван со јавен превоз со автобуски линии што го поврзуваат со другите градови и градови на островот.

Ќорми, Малта е дом на неколку основни и средни училишта, вклучувајќи го училиштето Сент Себастијан и колеџот Марија Реџина.

Неколку блиски медицински установи во Ќорми, Малта се здравствениот центар во Корми и болницата Сент Џејмс.

Некои популарни ресторани во Корми, Малта ги вклучуваат индиската кујна Гарам Масала, ресторанот Ил-Митна и Ал Солито Посто.

Корми, Малта има релативно ниска стапка на криминал во споредба со другите градови во Малта, но секогаш е важно да ги преземете неопходните мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Корми, Малта нуди различни опции за купување, вклучувајќи супермаркети, локални продавници и пазари за свежи производи и други стоки.