Валета

Валета

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Валета

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Валета

Најлошото Населби во Валета

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Валета

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Валета.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.85
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.50
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.13
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,609.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,410.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.22
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.87
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.07
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.53

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.83
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,193.47
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.59
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.87
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.99
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.27

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,871.30

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.04
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,781.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.56

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,568.31

Валета Географски информации

Дознајте повеќе за Валета

Валета, главниот град на Малта, е историски скапоцен камен сместен во срцето на Средоземното Море. Како еден од најживописните градови во Европа, Валета може да се пофали со богата историја, неверојатна архитектура и енергична културна сцена.

Валета е дел од светското наследство на УНЕСКО, познат по својата добро сочувана барокна архитектура и спектакуларни погледи на градот. Градот е полн со историја, бидејќи служел како седиште на Редот на Свети Јован во текот на 16 век. Посетителите можат да ги истражуваат импресивните утврдувања на градот, вклучувајќи го историското Гранд пристаниште и прекрасната ко-катедрала Свети Јован, во која се сместени некои неверојатни уметнички дела.

Градот е дом на различни музеи и галерии, каде посетителите можат да дознаат повеќе за фасцинантната историја на Малта. Националниот музеј за археологија, лоциран во срцето на Валета, изложува богатство на праисториски артефакти, вклучувајќи ја и познатата скулптура „Заспаната дама“. Палас државните соби и музејот за оружје, сместен во Палатата на велемајсторите, е уште една дестинација што мора да ја посетат љубителите на историјата.

Нема недостиг од работи што треба да се прават и да се видат во Валета, а градот нуди низа атракции за посетителите. Градините Upper Barrakka, сместени на врвот на бастионот со поглед на Гранд пристаништето, се популарно место за погледи што го одземаат здивот. Живописното шеталиште на брегот на градот нуди низа кафулиња, барови и ресторани покрај океанот, додека раздвижениот пазар на отворено во срцето на градот нуди автентично шопинг искуство.

Валета е мал, но раздвижен град, кој лесно се истражува пеш. Нејзините шармантни улици се обложени со независни бутици, галерии и ресторани, нудејќи им на посетителите шанса да се нурнат во локалната култура. Со својата мешавина на историја, култура и архитектура, Валета е дестинација што мора да ја посетат патниците кои бараат автентично медитеранско искуство.

Популарни прашања за Валета

Населението на Валета, Малта е приближно 6.500 луѓе.

Официјалниот јазик на Валета, Малта е малтешки, но нашироко се зборува англискиот.

Валутата што се користи во Валета, Малта е еврото (€).

Валета, Малта е во Централноевропската временска зона (CET), која е UTC+1.

Популарните атракции во Валета, Малта ги вклучуваат Ко-катедралата Свети Јован, Градините Горна Барака и Националниот музеј за археологија.

Валета, Малта има медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 32°C (90°F) во лето.

Најдобро време за посета на Валета, Малта е во текот на пролетта (април до јуни) или есен (од септември до ноември), кога времето е пријатно и има помалку туристи.

Валета, Малта има ефикасен систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и траекти, кои нудат погодни опции за движење низ градот и истражување на островот.

Традиционалните јадења во Валета, Малта вклучуваат Пастици (ронливо тесто исполнето со рикота или кашест грашок), чорба од зајаци и Ġbejniet (малтешко сирење).

Годишните настани и фестивали во Валета, Малта ги вклучуваат карневалот во Валета, фестивалот на уметност во Малта и Ноте Бјанка (Бела ноќ) која е ноќна прослава на уметноста и културата.