Гарб

Гарб

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Гарб

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Гарб

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Гарб

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гарб

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Гарб.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.90
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,636.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,441.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.09
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.96
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.83
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.84

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,189.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.61
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.05

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 498.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,895.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 830.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,779.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.38

Гарб Географски информации

Дознајте повеќе за Гарб

Għarb е мало село сместено во западниот дел на прекрасниот остров Малта. Може да се пофали со прекрасни природни пејзажи, богата историја и енергична заедница која ги пречекува посетителите со раширени раце. Гарб е познат по својата живописна архитектура, која вклучува традиционални малтешки камени куќи и цркви. Селото има длабоко вкоренета католичка традиција, а неговите цркви играат суштинска улога во локалната заедница.

Гарб е опкружен со некои од најубавите села на островот Малта. Селото се наоѓа на врвот на ридот со поглед на долината долу, опкружено со полиња и фарми кои произведуваат некои од најдоброто свежо овошје и зеленчук на островот. Еден од најважните моменти на посетата на Гарб е прошетката низ околните села, каде што посетителите можат да уживаат во прекрасните глетки и да се потопат во природната убавина на островот.

Покрај природните богатства, Гарб е центар за култура и историја. Селото може да се пофали со богато културно наследство, кое се рефлектира во неговите бројни историски знаменитости и архитектонски богатства. Меѓу местата што мора да се посетат во Гарб се базиликата на посетата и црквата на Пресвета Богородица од Та' Пину, кои и двете се извонредни примери на малтешка барокна архитектура.

Последно, но не и најмалку важно, Għarb е дом на некои од најпријателските луѓе во Малта. Посетителите на селото се пречекани со топло и пријателско добредојде и може да очекуваат да наидат на силно чувство на дух на заедницата што е видливо во сè, од прославите и фестивалите во селото до неговите локални бизниси и продавници. Без разлика дали сакате да се нурнете во природната убавина на Малта, да го истражите нејзиното културно наследство или едноставно да се впиете во локалната атмосфера и гостопримство, Гарб е дестинација која мора да се посети и која сигурно ќе остави траен впечаток.

Популарни прашања за Гарб

Да, Għarb е популарна туристичка дестинација во Малта, позната по својот рустикален шарм и прекрасни погледи на село.

Гарб има неколку популарни атракции како што се базиликата Та' Пину, светилникот Гордан и Фолклорниот музеј.

Да, Għarb нуди низа одлични ресторани кои служат локална малтешка кујна, како и интернационални јадења.

Просечната цена на имотот во Гарб варира во зависност од големината, локацијата и удобностите, но генерално се движи од 200.000 до 500.000 евра.

Гарб се наоѓа во внатрешноста и нема свои плажи. Сепак, прекрасните плажи како заливот Двејра се на кратко растојание.

Да, Гарб е познат по својата мирна атмосфера и мирно опкружување, што го прави идеално место за оние кои бараат спокоен начин на живот.

Għarb е добро поврзан со јавни автобуси, а има и изнајмување автомобили. Таксистите се уште една погодна опција за транспорт во областа.

Да, Għarb има основно училиште наречено Għarb Primary School кое служи на локалната заедница и соседните области.

Гарб ужива медитеранска клима со благи зими и топли лета. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Да, Гарб има здравствен центар кој обезбедува основни медицински услуги, а во блиските градови има болници и клиники за специјализирана нега.