Гуџа

Гуџа

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Гуџа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Гуџа

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Гуџа

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Гуџа

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Гуџа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.33
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.91
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.22
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,645.74
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,462.77

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.10
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.99
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.99
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.69
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.53
Машки кожени деловни чевли
$ 106.92

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.62
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,188.55
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.89
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.51
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.02

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 498.74
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,900.74

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 1,000.19
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 831.07
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,778.89
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.70

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.18

Гуџа Географски информации

Дознајте повеќе за Гуџа

Гуџа е мало и тивко село сместено во јужниот дел на Малта. Се наоѓа на само неколку минути од меѓународниот аеродром во Малта, што го прави идеално место за патниците кои бараат мирно и релаксирачко место за престој.

Селото е познато по својата прекрасна архитектура, вклучувајќи неколку историски градби и цркви, како што се парохиската црква Успение и капелата Свети Вартоломеј. Гудја, исто така, има голем број на чудни и шармантни улици обложени со традиционални малтешки куќи кои нудат поглед во богатото културно наследство на островот.

Во однос на активностите на отворено, Гуџа нуди многу можности за љубителите на природата да ги истражуваат околните села. Постојат неколку пешачки и велосипедски патеки кои се движат низ живописните пејзажи на блискиот гребен Вардија и живописниот залив Марсакслок.

За оние кои претпочитаат поживописна сцена, блиските градови Марсаскала и Бирзебуга нудат голем број ресторани, барови и ноќни клубови со морска храна. Градовите имаат пристап и до некои од најубавите плажи и пристаништа на Малта, вклучително и Сината пештера и базенот Свети Петар.

Генерално, Гуџа е шармантно и спокојно село кое нуди уникатен спој на стариот шарм и модерни погодности. Без разлика дали сакате да се опуштите и да се опуштите или да ја истражувате околината, Гуџа сигурно ќе биде незаборавна и пријатна дестинација.

Популарни прашања за Гуџа

Населението на Гуџа, Малта е приближно XX,XXX.

Гудја, Малта доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими.

Популарните атракции во Гуџа, Малта ги вклучуваат парохиската црква Гуџа, градините на вилата Рандл и музејот Гуџа.

Да, Гуџа, Малта генерално се смета за безбедно место за посета со ниски стапки на криминал.

Опциите за превоз во Гуџа, Малта вклучуваат автобуски услуги, такси и изнајмување автомобили за удобно патување.

Гудја, Малта го слави празникот Успение на Пресвета Богородица, популарен верски фестивал што се одржува во август.

Некои популарни локални јадења во Гуџа, Малта вклучуваат чорба од зајаци, пастици (солени колачи) и супа од риба.

Да, Гуџа, Малта е блиску до неколку прекрасни плажи, како што се Pretty Bay и St. Thomas Bay.

Да, англискиот јазик се зборува нашироко во Гуџа, Малта заедно со малтешкиот, што ја олеснува комуникацијата за посетителите.

Додека Гуџа е мал град, во близина има различни трговски центри, како што е деловниот центар SkyParks на меѓународниот аеродром во Малта.