Коспикуа

Коспикуа

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Коспикуа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Коспикуа

Најлошото Населби во Коспикуа

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Коспикуа

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Коспикуа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.85
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.48
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.12
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,611.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,408.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.21
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.87
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.16
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.56

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.05
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,193.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.98
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.25

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,873.71

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.33
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.58
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,567.84

Коспикуа Географски информации

Дознајте повеќе за Коспикуа

Коспикуа е историски град сместен во јужниот дел на Малта, сместен помеѓу градовите Сенглеа и Виториоза. Познат е и како Бормла на малтешки и е дел од познатите Три града.

Градот бил важна поморска база уште од античко време поради неговата стратешка локација. Опкружен е со големо природно пристаниште кое некогаш служело како основа за витезите на Свети Јован. Всушност, Коспикуа била една од првите области каде што се населиле витезите кога пристигнале на островот во 16 век.

Коспикуа е познат по прекрасната барокна архитектура и бројните историски градби. Градот има бројни цркви, музеи и тврдини кои ја прикажуваат неговата богата историја и култура. Една од популарните атракции е парохиската црква на Благовештение Коспикуа, која датира од 16 век. Фасадата на црквата е одличен пример за класична барокна архитектура.

Друг важен споменик е тврдината Сен Анџело, изградена од витезите на Свети Јован во 16 век. Импозантната тврдина се наоѓа на шеталиштето Виториоза, со поглед на пристаништето и обезбедува одлична гледна точка. Посетителите можат да ги истражуваат неговите подземни премини, капели и караули кои даваат увид во воената историја на островот.

Покрај тоа, брегот на Коспикуа е популарна локација за локалното население и за туристите. Прекрасните погледи на пристаништето, обложени со шарени чамци и јахти, се глетка што треба да се види. Тука често се наоѓаат закотвени традиционалните малтешки рибарски чамци, 'Luzzus'. Посетителите можат да уживаат во локални јадења од морска храна во многуте ресторани и кафулиња на шеталиштето додека уживаат во студениот морски ветре.

Коспикуа има богато културно наследство и е едно од најдобрите места за доживување на крајбрежниот живот на Малта. Шармантниот амбиент на градот и мноштвото историски знаменитости го прават задолжителен да го посети секој патник што ја посетува Малта.

Популарни прашања за Коспикуа

Според најновите статистики, населението на Коспикуа, Малта е приближно XX,XXX жители.

Коспикуа се наоѓа во југоисточниот регион на Малта, поточно во областа Гранд Харбор.

Коспикуа нуди различни значајни атракции, вклучувајќи го историскиот брег, палатата на инквизиторот и црквата на безгрешното зачнување.

Коспикуа доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 10°C (50°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Да, Cospicua има добри транспортни врски, со редовни автобуски линии што го поврзуваат со други области на Малта. Достапно е и со траект и водени такси.

Значајни населби во Коспикуа ги вклучуваат Бормла, Калкара и Биргу. Секоја населба има свој уникатен шарм и атракции.

Да, Cospicua е дом на неколку училишта и образовни институции, обезбедувајќи квалитетно образование за жителите. Некои значајни институции вклучуваат XYZ School и ABC College.

Cospicua нуди различни можности за купување, со локални пазари како што се XYZ Market и ABC Plaza. Дополнително, блиските градови обезбедуваат поголеми трговски центри.

Cospicua може да се пофали со голем број опции за јадење, од традиционална малтешка кујна до меѓународни вкусови. Ресторани како XYZ Bistro и ABC Tavern се препорачуваат многу.

Додека самата Cospicua може да има ограничени хотелски опции, блиските градови како што се XYZ и ABC нудат разновидни сместувања за да одговараат на различни преференции и буџети.