Ксагара

Ксагара

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Ксагара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Ксагара

Најлошото Населби во Ксагара

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ксагара

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Ксагара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.85
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.50
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.13
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,609.18
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,410.86

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.22
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.87
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.07
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.53

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.83
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,193.47
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.59
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.87
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.99
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.27

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.08
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,871.30

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.04
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.34
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,781.01
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.56

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,568.31

Ксагара Географски информации

Дознајте повеќе за Ксагара

Сместено на североисточниот брег на шармантниот остров Гозо, Xagħra е живописно село кое е богато со историја и култура. Со просперитетна заедница на локални жители и постојан прилив на туристи, Ксагара е енергична и добредојдена дестинација која нуди уникатно и автентично искуство за посетителите од сите возрасти.

Една од најпознатите знаменитости во Ксагара е нејзината прекрасна парохиска црква, која е посветена на Рождеството на Пресвета Богородица. Изградена во 17 век, оваа импозантна структура има прекрасна барокна фасада и може да се пофали со импресивна колекција на вредни уметнички дела и религиозни реликвии. Црквата е исто така популарно место за различни културни настани и верски прослави во текот на целата година.

Друга атракција што мора да се посети во Ксагара се храмовите Ггантија, кои се дел од светското наследство на УНЕСКО. Овие праисториски камени структури се едни од најстарите самостојни градби во светот и даваат фасцинантен увид во античката историја на островот. Посетителите можат да го истражуваат комплексот на храмот и да научат за ритуалите и верувањата на раните доселеници кои некогаш го нарекувале островот дом.

За оние кои сакаат да уживаат во одличното отворено, Xagħra е опкружена со неверојатни природни предели што само чекаат да бидат истражени. Селото се наоѓа во близина на неколку прекрасни плажи, вклучувајќи го и заливот Рамла, кој е едно од најпопуларните места на островот за пливање, сончање и спортови на вода. Во областа има и многу патеки за пешачење и велосипедизам кои нудат прекрасен поглед на грубото крајбрежје и живописното село.

За вистински да го искусат најдоброто од Ксагара, посетителите треба да одвојат време да ги истражат многуте шармантни улици и улички во селото. Има многу традиционални кафулиња, ресторани и продавници за откривање, а секоја нуди вкус на автентична локална кујна и култура.

Генерално, Ксагара е енергична и добредојдена дестинација која вреди да се посети за секој што бара уникатно и автентично искуство на островот Гозо. Со својата богата историја, природна убавина и просперитетна локална заедница, ова шармантно село е вистински скапоцен камен на Малта.

Популарни прашања за Ксагара

Ксагара може да се пофали со бројни атракции, вклучувајќи ги храмовите Ггантија, ветерницата Та'Кола и пештерата Калипсо, нудејќи неверојатен поглед на Медитеранот.

Да, Ксагара е дестинација погодна за семејството со својата мирна околина, историски места и рекреативни активности како пливање, нуркање и пешачење.

Xagħra нуди разновидни вкусни малтешки јадења, како што се чорба од зајаци, пастици (ронлив тесто со солени филови) и рибни послужавници кои ја прикажуваат свежата морска храна на островот.

Најдобро време за посета на Ксагара е во текот на пролетните и есенските месеци (од април до јуни и од септември до октомври), кога времето е пријатно, а туристичките гужви се послаби.

Да, Xagħra нуди низа сместувања, вклучувајќи хотели, куќи за гости и изнајмување за одмор, обезбедувајќи удобен престој за посетителите.

Од Ксагара, можете лесно да ги посетите блиските атракции како што се заливот Рамла, Цитаделата во Викторија и популарниот крајбрежен град Марсалфорн.

Ксагара слави различни културни и религиозни фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и годишниот настан „Летни ноќи на Ксагара“, со музика во живо, традиционални танци и локални деликатеси.

Да.

Иако Ксагара не е позната по својата шопинг сцена, можете да најдете локални пазари и мали продавници кои продаваат сувенири, занаети и основни работи во центарот на градот.

Xagħra се наоѓа блиску до прекрасните плажи, а заливот Рамла е најпопуларниот избор, кој нуди златен песок и бистри води за сончање и капење.