Марса

Марса

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Марса

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Марса

Најлошото Населби во Марса

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Марса

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Марса.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,614.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,397.69

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.89
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.46
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.24
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,878.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 829.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.17
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.37

Марса Географски информации

Дознајте повеќе за Марса

Марса е град во јужниот дел на Малта, кој се наоѓа на само 2,6 километри од главниот град на Малта, Валета. Необично и пријатно соседство, Марса нуди пријатно искуство на урбано живеење. Градот е познат по својот живописен пејзаж со историски градби и мали продавници, каде локалното население и посетителите можат да најдат сè што бараат.

Марса има одличен пристап до јавен превоз, што го олеснува истражувањето на другите делови на островот. Раздвижената област Марса е дом на многу ресторани, пабови и кафулиња со врвна оцена што нудат вкусна малтешка кујна и светски познати пијалоци. Спортскиот клуб Марса е еден од најголемите знаменитости на градот, со различни спортски објекти како фудбалско игралиште, фитнес центар и терени за сквош. Клубот е дом на најстариот фудбалски клуб во Малта, Фудбалскиот клуб Марса.

Една од главните атракции во Марса е историската парохиска црква Свети Јосиф, која е една од најстарите цркви во Малта. Црквата е изградена на местото на капелата што некогаш се наоѓала на оваа локација пред околу 500 години. Друга значајна атракција во Марса е тркачката патека Марса и нејзините терени кои често се користат за разни настани.

Марса е жив град со богата историја, што го прави одлично место за посета и истражување. Без разлика дали сте заинтересирани за спорт, историја или само барате одмор за одмор, Марса е одлична дестинација за разгледување. Градот е совршен за секој кој бара мирна средина која е исто така блиску до пореметните области на Малта. Дојдете и искусете го она што го нуди Марса и наскоро ќе разберете зошто е омилена дестинација меѓу локалното население и посетителите.

Популарни прашања за Марса

Од 2020 година, Марса има население од приближно 4.400 луѓе.

Некои клучни атракции во Марса ги вклучуваат спортскиот комплекс Марса, отворениот центар Марса и парохиската црква Свети Јосиф.

Марса доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Да, Марса е дом на неколку образовни институции, вклучувајќи го основното училиште Марса и колеџот Сент Клер.

Марса е добро поврзана со јавен превоз, со редовни автобуски линии. Такси и изнајмување автомобили се исто така лесно достапни.

Да, Марса нуди некои зелени површини и паркови како што е семеен парк Марса, што го прави пријатно место за активности на отворено и релаксација.

Марса е позната по своите спортски објекти, вклучувајќи фудбалски терени, терени за кошарка и спортски комплекс кој е домаќин на различни спортски настани.

Марса обезбедува основни погодности како што се супермаркети, аптеки, медицински услуги, пошти и разни продавници и ресторани.

Марса генерално има ниска стапка на криминал, што ја прави релативно безбедно место за живеење. Сепак, секогаш е препорачливо да се внимава и да се следат основните безбедносни мерки на претпазливост.

Иако самата Марса не е позната по историските знаменитости, таа се наоѓа во близина на историските места како Валета и Трите градови, кои нудат богато културно наследство.