Марсаскала

Марсаскала

Град во Малта. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Марсаскала

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Марсаскала

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Марсаскала.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.31
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.90
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.13
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.32
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.07
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,636.35
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,441.29

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.09
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.96
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.83
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.68
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.84

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.11
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,189.68
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.68

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.60
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.06
локално сирење (1 кг)
$ 9.64
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.05
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.96
Портокал (1 кг)
$ 2.57
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.68
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.21

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.61
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.05

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 498.11
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,895.61

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 999.68
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 830.62
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,779.03
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,320.44

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,562.38

Марсаскала Географски информации

Дознајте повеќе за Марсаскала

Марсаскала е шармантен крајбрежен град кој се наоѓа во југоисточниот дел на Малта, на само кратко возење од главниот град Валета. Нејзината живописна локација покрај морето го прави популарна дестинација и за локалното население и за туристите.

Пофалувајќи се со бројни кафулиња, ресторани и продавници, Марсаскала нуди енергична и жива атмосфера. Градот е добро познат по својата кујна со морска храна, особено свежата риба уловена од локални рибари.

Градот е опкружен со неверојатно крајбрежје, со различни плажи и карпести заливи за истражување. Без разлика дали сакате да се одморите на песочна плажа или да одите на пешачење по грубиот брег, Марсаскала нуди по нешто за секого.

Едно од најпопуларните места во градот е заливот Сент Томас, прекрасна песочна плажа со кристално чисти води. Заливот не е само одличен за пливање и сончање, туку е и популарно место за нуркање и нуркање поради изобилството на морски животни.

Марсаскала е исто така полна со историја, со неколку историски места за истражување. Градската парохиска црква, посветена на Пресвета Богородица од Помпеја, е особено значајна по своите прекрасни слики и архитектура. Посетата на Марсаскала не може да биде целосна без истражување на историската кула на градот, изградена од витезите на Свети Јован во 17 век како дел од одбранбениот систем на островот.

Конечно, градот е познат по своите живи фестивали, кои се одржуваат во текот на целата година, вклучувајќи го карневалот Марсаскала и фестивалот Ден Марсаскала, кој го слави светецот-заштитник на градот.

Генерално, Марсаскала е прекрасна дестинација, која нуди спој на историја, култура и неверојатна природна убавина. Тоа е локација што мора да ја посети секој што ја посетува Малта.

Популарни прашања за Марсаскала

Марсаскала се наоѓа на југоисточниот брег на Малта, приближно 12 километри од Валета, главниот град на Малта.

Некои популарни атракции во Марсаскала ги вклучуваат капелата Света Ана, заливот Марсаскала, кулата Свети Томас, парохиската црква Марсаскала и неделниот пазар Марсаскала.

Просечната цена на имотот во Марсаскала, Малта е околу 200.000 евра до 300.000 евра во зависност од фактори како локација, големина и состојба на имотот.

Да, има неколку добри училишта во Марсаскала, вклучувајќи го колеџот Сент Томас Мор, основното училиште Марсаскала и колеџот Де Ла Сал.

Марсаскала нуди низа погодности како што се супермаркети, аптеки, банки, пошти, ресторани, кафулиња и спортски објекти во непосредна близина на центарот на градот.

Марсаскала, Малта генерално се смета за безбедна, со ниски стапки на криминал. Сепак, секогаш е препорачливо да преземете стандардни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Марсаскала е добро поврзана со јавен превоз, вклучително и автобуски услуги кои работат низ градот и го поврзуваат со други поголеми области на Малта.

Иако Марсаскала можеби не е позната по својот просперитетен ноќен живот, таа нуди неколку барови, пабови и ресторани каде што можете да уживате во опуштено вечерно излегување.

Со својата живописна крајбрежна локација, популарните активности на отворено во Марсаскала вклучуваат пливање, нуркање, риболов и уживање во прошетките покрај шеталиштето.

Да, Марсаскала има медицински центар и разни приватни клиники за да ги задоволи здравствените потреби на своите жители.