Мдина

Мдина

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Мдина

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Мдина

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Мдина

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мдина

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Мдина.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.15
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.30
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.85
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.48
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.12
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,611.69
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,408.41

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.21
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.87
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.16
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.49
Машки кожени деловни чевли
$ 106.56

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.05
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,193.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.57
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.67
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.98
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.25

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.48
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,873.71

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.33
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.58
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.81
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,567.84

Мдина Географски информации

Дознајте повеќе за Мдина

Мдина, Малта - Тивкиот град

Сместен во срцето на Малта, Мдина е уникатен и историски град со шарм и свој карактер. Познат како „Тивкиот град“, Мдина е град со ѕидови на островот Малта, кој нуди поглед во богатата историја и култура на регионот. Со своите тесни улички, прекрасна архитектура и мирна атмосфера, Мдина е совршена дестинација за оние кои сакаат да избегаат од хаосот на модерниот свет.

Мдина служеше како главен град на Малта повеќе од 1.000 години пред Валета да ја преземе власта во 16 век. Градот првично бил изграден од Феничаните во 8 век п.н.е., а неговите антички утврдувања сè уште стојат до ден-денес. Посетителите можат да го истражат добро сочуваниот замок и катедрала што останале, кои датираат од времето на витезите на Малта во средниот век.

Градот е исто така познат по своите прекрасни погледи на околните села, вклучувајќи го Средоземното Море и островот Сицилија. Тоа е рај на фотографите со кривулестите улици, катедрали и стари куќи. Ќе сакате да ја понесете вашата камера за да ја снимите убавината на малтешкиот град.

Самиот град е пешачки, па посетителите можат да ги истражуваат улиците без страв од возила. Неговите тесни улички и чудните излози го прават совршено место за талкање и истражување. Посетителите исто така можат да се препуштат на локалната кујна во еден од најпознатите ресторани на Малта, во „Ресторанот Медина“, или да уживаат во прекрасниот поглед на една од многуте тераси на покривот во областа.

Мдина е исто така дом на многу културни настани во текот на годината, вклучително и годишната трка со класични автомобили за Гран При Мдина и Меѓународниот фестивал на уметност во Мдина. Овие настани се популарни и кај посетителите и кај локалното население, обезбедувајќи жива и разновидна културна сцена.

Генерално, Мдина е град како ниеден друг на островот Малта, со богата историја, неверојатна архитектура и прекрасни пејзажи. Посетата на овој „Тивки град“ е задолжителна за секој што сака да ја доживее уникатната култура и историја на Малта.

Популарни прашања за Мдина

Мдина, познат и како „Тивкиот град“, датира од повеќе од 4.000 години. Тој бил главен град на Малта до средновековниот период и е преполн со историски локалитети.

Мдина нуди плејада на атракции, вклучувајќи ја величествената катедрала Свети Павле, палатата Вилена, занданите Мдина и панорамските бастиони со поглед што го одзема здивот.

Да, Мдина е град само за пешаци, што додава на неговиот шарм и мирна атмосфера. Истражете ги тесните, кривулести улици пеш и потопете се во нејзината безвременска убавина.

Мдина е генерално безбедна за туристите. Тоа е добро сочуван град со ниска стапка на криминал. Сепак, секогаш се препорачува да преземете стандардни мерки на претпазливост и да внимавате на вашите работи.

Најдобрите времиња за посета на Мдина се пролетните (од април до јуни) и есенските (септември до ноември) сезони кога времето е пријатно, а гужвите се релативно помали.

Нема конкретни ограничувања за фотографирање во Мдина. Сепак, препорачливо е да се почитуваат приватните имоти и сите табли што укажуваат на ограничени области за фотографирање.

Бидејќи Мдина е мал град, нема многу опции за сместување. Сепак, блиските градови како Рабат и Валета нудат широк спектар на хотели, куќи за гости и апартмани.

Да, лесно е да се земе еднодневно патување до Мдина од другите градови во Малта. Јавните автобуси и такси ја поврзуваат Мдина со различни локации, вклучувајќи ги Валета, Слиема и Сент Џулијан.

Апсолутно! Мдина може да се пофали со неколку традиционални малтешки ресторани каде што можете да вкусите локални деликатеси како чорба од зајаци, пастици (пецива) и познатиот малтешки леб.

Во близина на Мдина, можете да го посетите соседниот град Рабат, да ги истражите катакомбите на Свети Павле и Света Агата или да ја посетите Domus Romana, обновена градска куќа од римската ера.