Мелиеха

Мелиеха

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Мелиеха

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Мелиеха

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Мелиеха

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мелиеха

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Мелиеха.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,613.83
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,399.01

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.32
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.47
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.37
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.30
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,877.82

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.58

Мелиеха Географски информации

Дознајте повеќе за Мелиеха

Мелиеха е шармантен град кој се наоѓа во северниот дел на Малта. Познат е по своите живописни плажи, кристално чисти води и историски знаменитости. Градот е поделен на две области - заливот Мелиеха, кој е познат и како залив Гадира, и центарот на градот.

Заливот Мелиеха е најголемата и најпопуларна песочна плажа во Малта. Се протега повеќе од една милја и има плитки води, совршени за пливање и спортови на вода. Плажата е опкружена со ресторани и кафулиња, кои нудат разновидна локална и интернационална кујна.

Центарот на градот е чудна и шармантна област, со тесни улички, стари згради и шармантни кафулиња. Врвот на центарот е Парохиската црква, која може да се пофали со импресивна барокна архитектура и се смета за една од највпечатливите цркви на Малта.

Мелиеха е исто така позната по својата историја и култура. Градот е дом на неколку историски знаменитости, вклучувајќи ја и Црвената кула, изградена во 17 век како дел од линијата на утврдувања изградени долж брегот. Вреди да се посети и засолништето Mellieha Air Raid, комплекс од тунели и комори изградени за време на Втората светска војна.

За љубителите на природата, Мелиеха нуди неколку прошетки и патеки во природата, вклучувајќи ја и живописната прошетка во Црвената кула и прекрасниот природен резерват Гадира, дом на различни видови птици, растенија и диви животни.

Генерално, Мелиеха е шармантен и историски град, кој нуди совршен спој на природна убавина, културно наследство и модерни удобности. Неговите живописни плажи и кристално чистите води го прават популарна дестинација за туристите, додека шармот и историјата на градот го прават омилен меѓу локалното население.

Популарни прашања за Мелиеха

Мелиека, Малта има население од приближно 7.500 луѓе.

Мелиеха е позната по своите прекрасни песочни плажи како заливот Гадира, заливот Мелиеха и заливот Рај. Тоа е исто така дом на историското светилиште на Пресвета Богородица од Мелиеха.

Посетителите можат да уживаат во пливање, сончање и спортови на вода на плажите на Мелиеха. Дополнително, истражувањето на историските места, пешачењето во блиските природни резервати и пробувањето на медитеранската кујна се популарни активности.

Мелиеха доживува медитеранска клима со топли лета и благи зими. Просечните температури се движат од 15°C (59°F) во зима до 30°C (86°F) во лето.

Мелиеха е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и фестивалот на ноќите на Мелиеха, празникот на Пресвета Богородица од Мелиеха и Фестивалот на виното.

Mellieħa нуди низа сместувачки капацитети, како што се хотели, куќи за гости, апартмани и вили, кои одговараат на различни буџети и преференции.

Од меѓународниот аеродром во Малта, посетителите можат да стигнат до Мелиеха со возење такси, изнајмување автомобил или користење на јавен превоз како автобуси или шатлови.

Атракции во близина го вклучуваат живописното село Мгар, прекрасните карпи на Фом ир-Рих и кулата Света Агата, кои нудат панорамски поглед на околината.

Mellieħa има избор на продавници, вклучувајќи намирници, продавници за сувенири, бутици и локални занаетчиски продавници, каде што посетителите можат да најдат уникатни производи.

Кога сте во Мелиеха, задолжително пробајте ги традиционалните малтешки јадења, како што се чорба од зајаци (Фенката), пастици (популарна закуска) и имкарет (печива со урми со длабоко пржење).