Мкаба

Мкаба

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Мкаба

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Мкаба

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Мкаба

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мкаба

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Мкаба.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.11
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,612.62
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,404.30

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.19
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.23
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.48
Машки кожени деловни чевли
$ 106.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.01
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.88
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.97
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.84
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,875.50

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.54
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,567.29

Мкаба Географски информации

Дознајте повеќе за Мкаба

Сместен на јужната страна на Малта е шармантниот град Мкаба, живописна дестинација која често е занемарена од туристите кои ја посетуваат островската држава. Неговите чудни тесни улички се превртуваат, откривајќи традиционални малтешки куќи кои се изградени од варовник, давајќи му на градот посебен шарм и карактер.

Мкаба е град кој се гордее со своите традиции. На градскиот плоштад се одржува годишна селска феста, која се одржува во чест на Света Марија. Фестата е енергична прослава со храна, музика и огномет, кои го спојуваат градот. Посетителите на градот можат да ја истражат и неговата богата историја со посета на парохиската црква Успение, која е составен дел на градот од 16 век. Црквата е позната по својата сложена архитектура со висока купола и барокни дизајни.

Мкаба е исто така благословен со руралното опкружување, кое нуди неверојатен поглед низ Малта. Посетителите можат да уживаат во прошетките на село, возење велосипед, па дури и јавање коњи низ идиличните малтешки села. Градот исто така се наоѓа во близина на Сината пештера, природна пештера која е позната по своите кристално чисти води и прекрасните карпести формации.

Мкаба е идеална локација за оние кои бараат потивко и поавтентично искуство во Малта. Градот го задржува својот мал градски шарм и им дава можност на посетителите да видат како Малтежаните живееле со генерации. Нејзините љубезни локални жители се добредојдени, а посетителите можат да имаат вистинско малтешко искуство со користење на традиционални јадења како што е „фенката“, оброк направен од зајак или „фтира“, малтешка пица.

Накратко, Мкаба е скриен скапоцен камен во срцето на Малта, традиционален град кој често го занемаруваат туристите. Неговата богата историја, руралните средини и шармантната архитектура го прават фасцинантно место за посета за да се доживее традиционалниот начин на живот на островот.

Популарни прашања за Мкаба

Мкаба, Малта има население од приближно 3.300 луѓе.

Мкаба, Малта доживува медитеранска клима со топли, суви лета и благи, влажни зими.

Некои популарни атракции во Мкаба, Малта ги вклучуваат парохиската црква на Успение, фудбалскиот терен Мкаба ФК и Саат кулата Мкаба.

Да, Мкаба, Малта има неколку паркови и рекреативни области, вклучувајќи ги градините Санта Марија та' Бубакра и игралиштето Санта Марија та' Бубакра.

Во Мкаба, Малта, можете да користите автобуси со кои управува јавниот транспорт на Малта за да се движите низ градот и да истражувате други области на островот.

Мкаба, Малта е домаќин на годишниот фудбалски турнир Мкаба и Фиера л-Кбира, традиционална селска прослава што се одржува во чест на Успение на Марија.

Да, Мкаба, Малта има различни ресторани и кафулиња каде што можете да уживате во локалната малтешка кујна и интернационални јадења.

Мкаба, Малта генерално се смета за безбедно место за живеење и посета, со ниски стапки на криминал и тесно поврзана заедница.

Некои блиски градови и градови кои вреди да се посетат од Мкаба, Малта ги вклучуваат Хаз-Жеббуѓ, Кренди и Сигеви, сите нудат свои уникатни атракции.

Додека Mqabba, самата Малта можеби нема големи трговски комплекси, можете да најдете локални продавници и пазари каде што можете да купите дневни неопходни работи и сувенири.