Мтарфа

Мтарфа

Град во Малта. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Мтарфа

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Мтарфа

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Мтарфа

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мтарфа

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Мтарфа.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,614.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,397.69

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.89
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.46
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.24
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,878.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 829.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.17
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.37

Мтарфа Географски информации

Дознајте повеќе за Мтарфа

Мтарфа, Малта - шармантен град со богата историја

Мтарфа е мал град кој се наоѓа во централниот дел на Малта. Сместен во подножјето на западните ридови и опкружен со бујно зеленило, овој шармантен град е популарна дестинација за туристите кои сакаат да го искусат автентичниот малтешки начин на живот. Познат е по својата богата историја, живописните погледи и мирното опкружување, што го прави идеална дестинација за оние кои сакаат да побегнат од градската гужва.

Историја

Историјата на Мтарфа датира од римскиот период. Градот служел како воена база за време на британското колонијално владеење, а денес посетителите сè уште можат да ги видат остатоците од военото минато на земјата. Градот е преполн со неколку историски градби, вклучувајќи ја и касарната Мтарфа, која е претворена во станбен комплекс за семејства. Касарните биле изградени во 19 век и одиграле клучна улога во одбраната на Малта за време на Втората светска војна.

Работи што треба да се направат

Мтарфа има неколку атракции кои вреди да се посетат. Ако ја сакате природата и пешачењето, тогаш ќе уживате во истражувањето на ридовите околу градот. Патеките на село овозможуваат неверојатен поглед кој ќе ве остави без здив. Ако сакате да ја искусите флората и фауната на Малта, тогаш посетата на Ботаничките градини е задолжителна. Градините се дом на неколку видови растенија и животни, вклучувајќи го и малтешкиот карпест центаур, кој е единствен за Малта.

За љубителите на историјата, парохиската црква Мтарфа, изградена во 1859 година, е интересно место за посета. Неговата импресивна архитектура и неверојатен внатрешен дизајн ќе ве остават во страв. Црквата е посветена на Света Луси, заштитничката на Мтарфа.

Сместување и вечера

Мтарфа има многу опции за сместување, од куќи за гости до вили за одмор. Градот е познат по својата традиционална малтешка кујна, која вклучува јадења како што се Фенек (чорба од зајаци), Капуната (чорба од зеленчук) и Тимпана (јадење со тестенини).

Заклучок

Мтарфа е шармантен град кој има многу да понуди. Без разлика дали сте заинтересирани за историја, природа или храна, овој град има по нешто за секого. Нејзината опуштена атмосфера и прекрасните пејзажи го прават идеална дестинација за секој што сака да го доживее автентичниот малтешки начин на живот. Па, зошто да не планирате патување до Мтарфа, Малта и да ја откриете нејзината богата историја и неверојатна убавина?

Популарни прашања за Мтарфа

Просечната цена на имотот во Мтарфа, Малта е околу 250.000 евра.

Некои популарни населби во Мтарфа, Малта ги вклучуваат Атард, Рабат и Дингли.

Мтарфа, Малта нуди удобности како што се училишта, супермаркети, ресторани и паркови.

Мтарфа, Малта има релативно ниска стапка на криминал, што го прави безбедно место за живеење.

Можете да најдете различни имоти во Мтарфа, Малта, вклучувајќи станови, градски куќи и вили.

Да, Мтарфа, Малта е добро поврзана со услугите за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси.

Просечната цена за изнајмување во Мтарфа, Малта е приближно 800 евра месечно за еднособен стан.

Некои блиски атракции во Мтарфа, Малта ги вклучуваат Саат-кулата Мтарфа и тунелите од Втората светска војна.

Да, Мтарфа, Малта има здравствени установи, вклучувајќи клиники, аптеки и блиска општа болница.

Мтарфа, Малта има неколку образовни опции, вклучувајќи основни училишта и средно училиште.