Мунксар

Мунксар

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Мунксар

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Мунксар

Најлошото Населби во Мунксар

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мунксар

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Мунксар.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,613.83
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,399.01

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.32
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.47
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.37
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.30
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,877.82

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.58

Мунксар Географски информации

Дознајте повеќе за Мунксар

Мунксар е живописно село сместено на јужниот брег на Малта, на само кратко растојание од популарното туристичко место Викторија и прекрасниот залив Xlendi. Со население од околу 1.200 луѓе, Мунксар е мирна и шармантна дестинација за оние кои бараат мирно бегство од метежот и вревата на секојдневниот живот.

Една од главните атракции на Мунксар е неговата недопрена природна убавина, со различни патеки за пешачење и пешачки патеки кои водат низ околните села. Селото е опкружено со бујно зеленило, карпести карпи и идилични долини, што го прави идеална дестинација за ентузијасти на отворено.

Мунксар е исто така дом на голем број историски знаменитости и културни атракции, како што се парохиската црква Свети Павле во барокен стил, која датира од 17 век и карпите Ta' Cenc, популарно место за пешачење и уживање во прекрасни погледи. над Средоземното Море.

За оние кои се заинтересирани за спортови на вода, Munxar е идеално лоциран во близина на неколку популарни места за нуркање и нуркање, како што се блиските Xatt l-Ahmar и Xlendi Bay. Кристално чистите води обезбедуваат совршено опкружување за истражување на живописниот морски свет кој областа ја нарекува дом.

И покрај тоа што е мало и мирно село, Мунксар сè уште има многу погодности да им понуди на посетителите, вклучувајќи голем број ресторани и кафулиња кои служат традиционална малтешка кујна, како и избор на барови и продавници.

Генерално, Munxar е убава и мирна дестинација која е совршена за оние кои сакаат да се релаксираат и да се релаксираат во мирен амбиент. Со својата неверојатна природна околина, богатото културно наследство и добредојдените локални жители, таа е дестинација што мора да ја посетите за секој што го истражува прекрасниот остров Малта.

Популарни прашања за Мунксар

Некои од врвните атракции во Мунксар, Малта го вклучуваат прекрасниот залив Xlendi, живописните карпи Sanap и историската кула Xlendi.

Апсолутно! Munxar нуди низа одлични ресторани кои служат вкусна малтешка и интернационална кујна, како што се Ta' Karolina и Il-Grotta ресторанот.

Во Munxar, можете да најдете различни опции за сместување, вклучувајќи хотели, куќи за гости и апартмани. Популарни избори вклучуваат хотел Сан Андреа, фарма Калкара и село Тал-Фанал.

Најдобро време за посета на Мунксар, Малта е во пролетните и есенските месеци кога времето е пријатно, а туристичката гужва е помала. Избегнувајте ги најтоплите летни месеци за поудобно искуство.

Да, Munxar обезбедува пристап до некои прекрасни пешачки патеки. Патеката Xlendi Loop и Sanap Cliffs Trail нудат неверојатен поглед и се совршени за љубителите на природата и планинарите.

Munxar се наоѓа во близина на неколку прекрасни плажи. Заливот Xlendi, Mgarr ix-Xini и Hondoq ir-Rummien Bay се популарни избори за сончачи, пливачи и нуркачи.

Да, Мунксар е семејна дестинација. Мирните води на заливот Xlendi и достапноста на блиските игралишта го прават одлично место за семејства со деца.

Посетете ја импресивната кула Xlendi, која датира од 17 век или истражете ги блиските антички катакомби Xlendi за да погледнете во богатата историја на Munxar.

Апсолутно! Munxar е совршен за различни активности на вода како пливање, нуркање, нуркање и патувања со брод. Нурнете во кристално чистите води за да ја истражите подводната убавина на областа.

Еден од најпопуларните настани во Мунксар е годишниот летен карневал Xlendi, кој содржи живописни паради, жива музика и штандови со традиционална храна, создавајќи празнична атмосфера.