Наксар

Наксар

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Наксар

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Наксар

Најлошото Населби во Наксар

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Наксар

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Наксар.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.47
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.11
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,612.62
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,404.30

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.19
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.79

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.23
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.71
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.48
Машки кожени деловни чевли
$ 106.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,052.01
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.88
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.68
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.97
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.24

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 494.84
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,875.50

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.54
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.56
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,567.29

Наксар Географски информации

Дознајте повеќе за Наксар

Наксар, Малта, лоциран во северниот дел на островот, е живописен град кој е натопен со историја и карактер. Тој е дом на повеќе од 13.000 жители кои ја зачувале малтешката култура низ вековите. Наксар е одлично место за живеење и идеална дестинација за туристите заинтересирани за истражување на неверојатната околина и богатата историја.

Градот е познат по тоа што е центар на занаетчиството уште од раниот среден век, а оваа традиција е жива и денес. Античките тесни улички се наредени со работилници, кои нудат сè, од тантела, сребрен филигран и накит до керамика, стакло и традиционални малтешки слатки. Локалните жители овде се пријателски расположени и добредојдени и среќни да ви помогнат да го откриете најдоброто од Наксар.

Една од најголемите знаменитости во Наксар е парохиската црква на Пресвета Богородица на Победите, изградена во 1616 година. Црквата е позната по својата импозантна фасада и масивната купола, која доминира на околниот хоризонт. Внатре, посетителите можат да се восхитуваат на импресивна колекција на религиозни артефакти и слики, вклучително и дела на италијанскиот барокен сликар, Матија Прети. Исто така, во црквата се одржува популарна изложба за Божиќни креветчиња, која привлекува посетители од целиот остров.

Освен богатото културно наследство, Naxxar нуди низа активности и атракции за посетители од сите возрасти. Прекрасната кула Галис, сместена на панорамските крајбрежни карпи со поглед на заливот Салина нуди фантастичен поглед на островот и на синото море. Градскиот плоштад, на кој доминира монументалниот малтешки крст, е дом на улична забава, културни настани, концерти и фестивали во текот на целата година.

Како заклучок, Naxxar, Малта е скриен скапоцен камен што секој патник треба да го додаде во својата маршрута. Од прекрасната архитектура до погледите кои го одземаат здивот, градот нуди по нешто за секого. Без разлика дали ја истражувате историјата или барате шармантно бегство од село, Наксар е совршена дестинација за одмор и потопување во автентичната и убава култура на Малта.

Популарни прашања за Наксар

Според последните податоци, населението на Наксар, Малта се проценува на над 13.000 луѓе.

Просечната цена на имотот во Наксар, Малта е околу 280.000 евра, но може да варира во зависност од специфичната локација и видот на имотот.

Наксар е познат по своите импресивни историски локалитети, вклучувајќи ги Палацо Паризио, парохиската црква Наксар и прекрасните катакомби Сан Паул Тат-Тарга.

Да, Наксар е дом на неколку реномирани училишта кои нудат основно, средно и постсредно образование, обезбедувајќи квалитетни образовни можности за жителите.

Да, Naxxar има корист од добро поврзаниот јавен транспортен систем, вклучувајќи автобуски услуги, обезбедувајќи удобно патување во градот и во соседните области.

Наксар може да се пофали со релативно ниска стапка на криминал, што го прави безбедно место за живеење. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат општи безбедносни мерки на претпазливост како на кое било друго место.

Да, Naxxar нуди различни паркови и рекреативни објекти каде што жителите можат да уживаат во активности на отворено, излети и лежерни прошетки, како што се градините Вила Ариго и Кенеди Гроув.

Наксар има низа здравствени установи, вклучувајќи клиники, аптеки и здравствен центар, со што се обезбедува пристап до медицинските услуги и нега на жителите.

Наксар располага со разновиден асортиман на продавници, бутици, супермаркети и локални пазари, обезбедувајќи им на жителите многу опции за пазарење и задоволување на нивните дневни потреби.

Апсолутно! Naxxar нуди различни ресторани, почнувајќи од пријатни кафулиња до луксузни ресторани, овозможувајќи им на жителите да уживаат во вкусната локална и интернационална кујна.