Фгура

Фгура

Град во Малта. Имаме 1 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Фгура

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Фгура

Најлошото Населби во Фгура

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Фгура

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Фгура.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.45
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,613.83
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,399.01

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.88
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.32
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.47
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.96
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.37
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.95
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.21

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.30
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,877.82

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.82
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 828.98
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.58

Фгура Географски информации

Дознајте повеќе за Фгура

Фгура е прекрасен град кој се наоѓа во јужниот дел на Малта. Градот е познат по своето богато историско и културно наследство, прекрасната архитектура и чудните улици. Фгура е скапоцен камен на градот и ги пречекува посетителите со своите живописни заедници и локални знаменитости.

Градот е добро поврзан и лесен за пристап со јавен превоз. Можете да го истражите градот со автобус или пеш, а центарот на градот е само на кратко пешачење од автобускиот терминал. Фгура е совршена дестинација за луѓе кои ја сакаат историјата и на отворено, бидејќи градот може да се пофали со бројни историски места и паркови.

Фгура е еден од најстарите градови во Малта, а шетањето низ нејзините улици ги носи посетителите на патување низ минатото и сегашноста. Посетете ја прекрасната црква на безгрешното зачнување, која е спектакуларен пример на барокна архитектура. Прошетајте до парохиската црква Фгура и искусете ја величественоста на неоготската архитектура.

Фгура е позната и по своите паркови и отворени простори. Il-Foss Bowland е бујно зелен парк кој е совршен за излети и лежерни прошетки. Паркот може да се пофали со живописна околина, а посетителите сигурно ќе ја доловат убавината на природата. Паркот Та' Гиргенти Вудленд е уште една дестинација што мора да се посети во Фгура. Тоа е омилено место за семејства со деца бидејќи има простор за игра што ќе ги забавува вашите деца со часови.

Фгура е град кој ја слави својата култура и локални традиции. Посетителите можат да се нурнат во градското наследство со присуство на разни културни настани и фестивали во текот на годината. Празникот Санта Марија, кој се слави секој август, е врв на културниот календар на градот. Фестивалот содржи поворки, огномети и гозби кои ја прикажуваат енергичната култура на градот.

Како заклучок, Фгура, Малта, е град кој комбинира историја, живописна убавина и локални традиции. Тоа е совршена дестинација за посетителите кои сакаат да ја искусат Малта која е безвременска и елегантна. Без разлика дали сте љубител на историјата, љубител на природата или некој што сака културни настани, Фгура нуди по нешто за секого. Посетете ја Фгура денес и откријте ги скриените скапоцени камења на овој прекрасен град.

Популарни прашања за Фгура

Просечната цена на имотот во Фгура, Малта е околу 200.000 евра.

Фгура нуди различни имоти, вклучувајќи станови, градски куќи и куќи со тераса.

Да, Фгура има неколку реномирани училишта кои обезбедуваат квалитетно образование на своите жители.

Фгура генерално се смета за безбедна, со ниска стапка на криминал и добредојдена заедница.

Фгура нуди различни удобности, вклучувајќи супермаркети, ресторани, паркови и спортски објекти.

Транспортниот систем во Фгура, Малта е добро развиен, со автобуски услуги што го поврзуваат градот со други области.

Популарните атракции во Фгура ги вклучуваат парохиската црква Фгура и фудбалскиот терен Фгура.

Да, Фгура се смета за локација погодна за семејството, со своите училишта, рекреативни области и безбедна средина.

Просечната цена за изнајмување за имот во Фгура, Малта е приближно 800 евра месечно.

Фгура, Малта ужива медитеранска клима со топли лета и благи зими, што ја прави пријатна во текот на целата година.