Għajnsielem

Għajnsielem

Град во Малта. Имаме 2 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Малта
0.0
(0 критики)

Увид за Għajnsielem

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Għajnsielem

Овие податоци се наследени од Малта, не припаѓаат на Għajnsielem.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 16.14
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 75.29
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 9.86
Капучино (нормално)
$ 2.62
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 2.28

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 2.12
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 28.44
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 5.40
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.15
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 38.10
Гориво (1 литар)
$ 1.46
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 24,614.11
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 28,397.69

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 61.16
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 22.89
Кино (1 седиште)
$ 9.78

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 89.35
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.70
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 88.46
Машки кожени деловни чевли
$ 106.60

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 4,051.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,192.24
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.67

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 3.58
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 3.47
Млеко (1 литар)
$ 1.16
Свеж бел леб (500 грама)
$ 1.23
Бел ориз (1 кг)
$ 2.88
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.05
локално сирење (1 кг)
$ 9.67
Пилешко месо (1 кг)
$ 8.58
Говедско месо (1 кг)
$ 15.04
Јаболко (1 кг)
$ 2.85
Банана (1 кг)
$ 1.95
Портокал (1 кг)
$ 2.56
Домат (1 кг)
$ 2.88
Компир (1 кг)
$ 1.70
Кромид (1 кг)
$ 1.97
зелена салата (1 парче)
$ 1.74
Вода (1,5 литри)
$ 0.86
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.66
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 6.22

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 103.94
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.24
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 34.20

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 495.41
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 8,878.38

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 997.89
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 829.03
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,780.17
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,319.75

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 1,566.37

Għajnsielem Географски информации

Дознајте повеќе за Għajnsielem

Għajnsielem е прекрасно село лоцирано на островот Гозо, Малта. Тоа е мал, но шармантен град, кој е познат по својата неверојатна архитектура, тивко опкружување и пријателски локални жители. Селото се наоѓа на само неколку минути оддалеченост од главниот град Викторија, што го прави погодно место за секој што го посетува или живее во областа.

Името Għajnsielem значи „мирен извор“ и лесно е да се види зошто. Селото е опкружено со бујно зеленило и тркалачки ридови, обезбедувајќи мирна и релаксирачка атмосфера за посетителите и жителите. Градскиот плоштад е срцето на селото, раздвижен со локална активност и преполн со продавници, ресторани и кафулиња.

Една од најпознатите атракции во Għajnsielem е спектакуларната црква Пресвета Богородица од Лорето. Оваа прекрасна црква од 16 век е прекрасен пример на барокна архитектура и е украсена со сложени уметнички дела и прекрасни витражи. Тоа е популарна дестинација за аџиите и туристите, кои ја посетуваат за да се восхитуваат на нејзината убавина и да научат за нејзината богата историја.

За оние кои уживаат во одличното отворено, Għajnsielem има многу да понуди. Селото е опкружено со прекрасно село, кое е совршено за пешачење, возење велосипед и истражување. Блиските карпи Ta'Ċenċ нудат неверојатен поглед на Средоземното Море, додека природниот резерват Għajn Barrani е дом на разновидна локална флора и фауна.

Кога станува збор за наоѓање место за престој во Għajnsielem, посетителите имаат многу опции. Селото е дом на голем број сместувачки капацитети, од хотели и куќи за гости до апартмани и вили за одмор. Цените на недвижностите во Għajnsielem се релативно прифатливи, што го прави популарен избор за оние кои сакаат да инвестираат во викендица или имот за изнајмување.

Генерално, Għajnsielem нуди фантастичен микс на природна убавина, културно наследство и модерна удобност. Без разлика дали сакате да го истражувате прекрасното отворено, да се впиете во локалната култура или едноставно да се опуштите и да се опуштите, ова шармантно село има што да им понуди на сите.

Популарни прашања за Għajnsielem

Għajnsielem е дом на неверојатната Форт Шамбреј, Терминалот за фериботи Гозо и прекрасниот залив Мгар икс-Ксини, кои се популарни туристички атракции.

Għajnsielem нуди различни имоти, вклучувајќи станови, градски куќи, вили и традиционални малтешки куќи за продажба и изнајмување.

Во Għajnsielem, можете да најдете погодности како супермаркети, ресторани, барови, училишта, здравствени установи и рекреативни области за жителите и посетителите да уживаат.

Għajnsielem е одлично место за живеење, нудејќи мирна и пријателска заедница, живописни пејзажи и лесен пристап до блиските атракции и удобности.

Просечната цена на имотот во Għajnsielem, Малта варира во зависност од видот, локацијата и големината на имотот, но генерално се движи од 200.000 до 500.000 евра.

Некои блиски населби до Гајнсиелем се Ксевкија, Фонтана, Кленди и Викторија. Секој нуди свој уникатен шарм и атракции за жителите и посетителите.

Għajnsielem има сигурен систем за јавен превоз со автобуси кои го поврзуваат со другите градови во Гозо. Терминалот за траект, исто така, обезбедува лесен пристап до главниот остров Малта.

Да, Għajnsielem има неколку образовни институции, вклучувајќи основни и средни училишта, кои обезбедуваат квалитетно образование за децата кои живеат во областа.

Għajnsielem ужива медитеранска клима, која се карактеризира со благи зими и топли лета. Искусува многу сонце во текот на годината.

Għajnsielem нуди низа рекреативни активности како што се спортови на вода, планинарење, истражување на историски места и уживање во локалната кујна во рестораните и кафулињата.