Берехид

Берехид

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Берехид

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Берехид

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Берехид

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Берехид

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Берехид.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.56
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.06
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.99
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.49
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,531.98
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,485.34

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.65
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.18
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.98
Машки кожени деловни чевли
$ 70.57

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.99
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 849.20
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.96
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.79
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.62
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.46
Говедско месо (1 кг)
$ 9.03
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.73
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.69
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.60
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.77

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,232.51

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.19
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.87
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 621.17
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.79

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.97

Берехид Географски информации

Дознајте повеќе за Берехид

Добредојдовте во Berrechid, шармантен град лоциран во централно Мароко, кој на посетителите им нуди уникатен спој на традиционални и модерни искуства. Овој раздвижен град е познат по својата богата историја, култура и прекрасни природни пејзажи.

Како што го истражувате Беречид, ќе откриете град кој е натопен во традиција, со уникатна архитектура и шарени пазари. Центарот на градот изобилува со живот и активност, каде што локалното население и посетителите се вклучени во секојдневниот живот во енергична и енергична атмосфера.

Едно од најпознатите знаменитости на градот е џамијата Ес-Садија, позната и како Големата џамија на Берецид, која датира од 18 век. Оваа импресивна џамија може да се пофали со прекрасна фасада и исклучителни уметнички дела што го одразуваат богатото исламско наследство на градот.

Ако сте заинтересирани да истражувате на отворено, Berrechid нуди многу природни места за истражување. Упатете се кон блиската река Оуед Хасар и талкајте низ живописните пејзажи опкружени со прекрасни планини, маслинови градини и градини.

Но, најдобриот дел за Берецид се луѓето. Тие ги пречекуваат посетителите со топлина и гостопримство, желни да ја споделат својата култура, традиции и вкусна локална кујна. Погрижете се да се препуштите на традиционалните марокански јадења, како што се тагине, кускус и пастила додека го истражувате градот.

Во Berrechid, никогаш нема досаден момент, и тоа е совршено бегство за оние кои бараат автентично мароканско искуство. Без разлика дали ги истражувате историските знаменитости на градот, се впивате во природните глетки или се препуштате на вкусните кулинарски задоволства, овој град е ризница што чека да биде откриена. Затоа, спакувајте ги куферите, дојдете да го истражите Берехид и доживејте го Мароко како никогаш досега.

Популарни прашања за Берехид

Берецид доживува медитеранска клима со топли, суви лета и благи зими. Просечните температури се движат од 12°C (54°F) во зима до 24°C (75°F) во лето.

Берецид нуди различни атракции како што се историскиот Касбах на Беречид, раздвижените локални пазари и блиските природни места како езерото Сиди Бугаба и реката Оум Рабија.

Berrechid има добро развиен транспортен систем, а таксистите се најчестиот начин на движење. Дополнително, автобусите и возовите овозможуваат лесен пристап до другите градови во Мароко.

Берецид е релативно мал град, а повеќето населби нудат пријатен престој. Сепак, областите како авенијата Мохамед VI и Квартиер Рудани се познати по нивните пригодни удобности и опции за сместување.

Кога го посетувате Берецид, мора да пробате традиционални марокански јадења како тагине (бавно варена чорба), кускус, пастила (солено пециво) и познатиот марокански чај од нане.

Берехид е домаќин на различни културни фестивали во текот на годината, како што е Меѓународниот фестивал на суфи музика Берецид и Националниот фестивал за фолклорни уметности.

Локалната валута во Берецид, Мароко, е мароканскиот дирхам (MAD). Готовината е широко прифатена, но кредитните картички се повеќе се користат и во хотели, ресторани и поголеми установи.

Берецид генерално е безбеден град за патниците, но секогаш се препорачува да се преземат стандардни мерки на претпазливост. Чувајте ги вредните предмети обезбедени и внимавајте на вашата околина, особено во преполните области.

Идеално време за посета на Берецид е пролетта (март до мај) и есента (септември до ноември) кога времето е пријатно. Летата може да бидат топли, додека зимите се благи и малку посвежи.

Berrechid е централно лоциран во Мароко, овозможувајќи лесен пристап до соседните градови. Некои популарни блиски дестинации вклучуваат Казабланка, Рабат, Маракеш и Ел Џадида.