Ес-Семара

Ес-Семара

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Ес-Семара

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Ес-Семара

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Ес-Семара

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Ес-Семара

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Ес-Семара.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.56
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.99
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.49
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,539.91
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,490.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.66
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.18
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.01
Машки кожени деловни чевли
$ 70.58

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.92
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 849.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.96
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.84
Млеко (1 литар)
$ 0.79
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.62
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.46
Говедско месо (1 кг)
$ 9.03
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 0.73
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.69
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.60
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.78

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,233.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 621.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 412.02

Ес-Семара Географски информации

Дознајте повеќе за Ес-Семара

Добредојдовте во Ес-Семара (ЕХ-делумно), Мароко! Овој прекрасен град се наоѓа во јужниот дел на Мароко и е познат по своите живописни пејзажи, разновидна кујна и богата историја.

Ес-Семара е исто така главен град на регионот Лајоун-Сакија Ел Хамра и има население од приближно 63.000 луѓе. Градот има шармантна атмосфера со љубезни локални жители кои секогаш со задоволство ги пречекуваат посетителите.

Градот има многу да им понуди на своите посетители. Една од главните атракции е пустинскиот пејзаж што го опкружува градот, кој е совршен за возење со камили, возење велосипед со четири и кампување. Природната убавина на градот е надополнета и со прекрасната архитектура на зградите, вклучувајќи ја и џамијата Хасан Втори.

Ес-Семара е познат и по својата вкусна традиционална мароканска кујна, која е позната по својата мешавина на зачини, билки и вкусови. Можете да уживате во различни јадења како што се тагине, кускус и супа од харира, кои се преполни со вкус и сигурно ќе ги привлечат вашите вкусови.

Градот е исто така богат со култура и историја, со многу музеи, галерии и изложби кои ги прикажуваат локалните занаети, традиции и уметност. Музејот на Абделкрим Ел Катаби е задолжителна атракција за секој заинтересиран за историјата на Мароко.

За оние кои бараат авантура, Ес-Семара има низа активности на отворено, вклучувајќи пешачење, сурфање и риболов. Брегот нуди неверојатен поглед на Атлантскиот Океан и е популарно место за риболов и пливање.

Ес-Семара е единствена дестинација која нуди по нешто за секого. Сценската убавина, вкусната храна и богатата култура се комбинираат за да создадат незаборавно искуство. Дојдете и истражете го овој скриен скапоцен камен во Мароко и создадете спомени кои ќе траат цел живот.

Популарни прашања за Ес-Семара

Ес-Семара, Мароко е познат по својата неверојатна архитектура, со популарни атракции, вклучувајќи ја Големата џамија и Кралската палата.

Ес-Семара, Мароко доживува пустинска клима, која се карактеризира со топли лета и благи зими. Температурите може да достигнат над 100°F (38°C) во текот на летото, додека зимите обично имаат температури кои се движат од 50°F до 70°F (10°C до 22°C).

Најдобро време за посета на Ес-Семара, Мароко е во текот на пролетта или есента кога температурите се поумерени. Зимските месеци исто така можат да бидат пријатни за истражување на градот без жешкото лето.

Ес-Семара слави различни традиционални фестивали и културни настани во текот на целата година. Еден од најважните е фестивалот Маулид, кој го одбележува раѓањето на пророкот Мухамед.

Ес-Семара нуди палета на вкусна мароканска кујна. Некои локални специјалитети вклучуваат јадења од таџин, кускус, супа од харира и пастила, солено печиво исполнето со месо и зачини.

Ес-Семара е генерално безбеден град за посета. Сепак, секогаш е препорачливо да се преземат неопходните мерки на претпазливост како избегнување на изолирани области во текот на ноќта и внимателно следење на личните работи.

Ес-Семара нуди различни опции за сместување кои се движат од луксузни хотели до буџетски куќи за гости. Посетителите можат да изберат од низа опции кои одговараат на нивните преференции и буџет.

Локалната валута во Ес-Семара, Мароко е мароканскиот Дирхам (MAD). Се препорачува да замените некоја валута пред да пристигнете или да користите банкомати достапни во градот.

Додека арапскиот јазик е официјален јазик на Мароко, многу луѓе во Ес-Семара, особено оние кои се вклучени во туризмот, можат да комуницираат на основен англиски јазик. Може да биде корисно да научите и неколку основни арапски фрази.

Ес-Семара има мал аеродром со ограничени меѓународни летови. До градот може да се стигне и со автобус или автомобил од други поголеми марокански градови како Маракеш и Казабланка.