Лајоун

Лајоун

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Лајоун

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Лајоун

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Лајоун

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Лајоун

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Лајоун.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.56
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.99
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.49
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,539.91
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,490.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.66
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.18
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.01
Машки кожени деловни чевли
$ 70.58

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.92
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 849.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.96
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.84
Млеко (1 литар)
$ 0.79
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.62
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.46
Говедско месо (1 кг)
$ 9.03
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 0.73
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.69
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.60
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.78

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,233.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 621.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 412.02

Лајоун Географски информации

Дознајте повеќе за Лајоун

Laâyoune (EH), Мароко - За страница

Лоциран на брегот на Западна Сахара, Лајоун (ЕХ) е најголемиот град во регионот и служи како негов административен главен град. Познат по својот уникатен спој на традиционални и модерни начини на живот, Лајоун им нуди на посетителите вкус на културата на Сахара со сите удобности на градското живеење.

Раздвижените пазари во градот и шарените пазари нудат низа традиционални стоки и ракотворби, од ткаен текстил и кожни производи до зачини и накит. Локалната кујна исто така мора да се проба, со мешавина од арапски, берберски и сахарски влијанија. Популарните јадења вклучуваат таџин, кускус и низа месо на скара и морски плодови.

За оние кои се заинтересирани за историјата и културата, Лајоун има неколку знаменитости и музеи за истражување. Палатата Ел-Мечуар, изградена во 1930-тите, е одличен пример на шпанско-мавританската архитектура и сега се користи за официјални владини приеми. Пустинскиот музеј, кој се наоѓа во соседниот град Буџдур, го прикажува уникатното природно и културно наследство на Сахара.

Љубителите на отворено, исто така, ќе најдат многу што да направат во Лајоун. Плажите во градот се популарни за пливање и сончање, а риболовните патувања може да се организираат од локалната марина. Околните дини нудат можности за авантура, со активности како што се патувања со камили, пендбординг и екскурзии 4x4.

И покрај неговата изолирана локација, Лајоун има добро развиена инфраструктура, со модерни удобности како што се трговски центри, кина и хотели. Градот е исто така дом на голем меѓународен аеродром, што го прави лесно достапен за посетители од целиот свет.

Без разлика дали сакате да доживеете уникатен културен идентитет или само да се впиете во сонцето и морето, Laâyoune (EH), Мароко има што да му понуди на секој патник.

Популарни прашања за Лајоун

Од 2021 година, проценетото население на Лајоун (ЕХ), Мароко, е приближно 200.000.

Просечната месечна цена за изнајмување за еднособен стан во Лајоун (ЕХ) е околу 250 долари.

Некои популарни населби во Лајоун (ЕХ) ги вклучуваат Ал Масира, Буџдур и Тарфаја.

Лајоун (ЕХ) доживува пустинска клима со топли и суви лета и благи зими со малку врнежи.

Популарните атракции во Лајоун (ЕХ) ги вклучуваат џамијата Хасан I, Лајоун Плаж и музејот Лајоун.

Лајоун (ЕХ) е дом на неколку високообразовни институции, вклучувајќи ги Универзитетот Ибн Зор и Универзитетот Лајоун.

Локалната кујна на Лајоун (ЕХ) содржи вкусни јадења како кускус, таџине и месо на скара како ќебапи.

Главниот начин на транспорт во Лајоун (ЕХ) е со приватен автомобил или такси, бидејќи градот нема добро развиен јавен транспортен систем.

Примарните индустрии во Лајоун (ЕХ) се риболов, ископување фосфати и туризам.

Laâyoune (EH) генерално се смета за безбедна за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат вообичаени безбедносни мерки на претпазливост додека патувате.