Лајоун-Сакија Ел Хамра

Лајоун-Сакија Ел Хамра

Град во Мароко. Имаме 7 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Лајоун-Сакија Ел Хамра

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Лајоун-Сакија Ел Хамра

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Лајоун-Сакија Ел Хамра.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.56
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 24.07
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.99
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.59
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.75
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.49
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,539.91
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,490.82

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.66
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.18
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.82
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.34
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 79.01
Машки кожени деловни чевли
$ 70.58

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.92
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 849.52
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.56

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.96
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.84
Млеко (1 литар)
$ 0.79
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.62
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.75
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.46
Говедско месо (1 кг)
$ 9.03
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.16
Портокал (1 кг)
$ 0.73
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.69
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.41
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.82

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.60
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.78

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 107.79
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,233.03

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.16
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.90
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 621.25
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.85

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 412.02

Лајоун-Сакија Ел Хамра Географски информации

Дознајте повеќе за Лајоун-Сакија Ел Хамра

Лајоун-Сакија Ел Хамра (ЕХ-делумно) е регион кој се наоѓа во најјужниот дел на Мароко. Регионот е познат по својата огромна пустина, груби пејзажи и уникатното културно наследство. Регионот Лајоун-Сакија Ел Хамра (ЕХ-делумно) е поделен на два дела: провинција Лајуне и провинција Сакија Ел Хамра.

Провинцијата Лајоун е административен центар на регионот. Градот е раздвижен центар со модерни удобности, што го прави идеална дестинација за патниците кои го истражуваат регионот. Во Laayoune, можете да најдете одлични опции за ноќен живот, одлични ресторани и трговски центри. Повеќето од хотелите во регионот се наоѓаат и во Лајоун, што го прави совршена основа за истражување на регионот.

Провинцијата Сакија Ел Хамра е позната по огромните пустински пространства. Незагазената природна убавина на регионот и традиционалниот начин на живот го прават тоа место задолжителна посета за оние кои се заинтересирани да ја истражат оваа патека. Античкиот град Смара се наоѓа во овој регион и е фасцинантно место за посета.

Културата на Лајоун-Сакија Ел Хамра (ЕХ-делумна) е под големо влијание на берберскиот народ. Во многу делови од регионот сè уште преовладува традиционалниот берберски начин на живот. Пазарите и традиционалните фестивали во регионот се исто така одличен начин да се доживее локалниот начин на живот.

Ако барате авантура, Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-делумно) нуди одлични можности за активности како што се пескарење, возење со камили и патувања во пустината 4x4. Зајдисонцата во регионот се спектакуларни и не треба да се пропуштат.

Генерално, Laâyoune-Sakia El Hamra (EH-делумно) нуди уникатно и незаборавно искуство за посетителите. Од истражување на живиот град Лајоун до искусување на традиционалниот берберски начин на живот во пустината, регионот е задолжителна посета за оние кои сакаат да се нурнат во културата и убавината на Мароко.

Популарни прашања за Лајоун-Сакија Ел Хамра

Лајоун-Сакија Ел Хамра може да се пофали со популарни атракции како што се Местото Зири Ибн Атија, Општинската градина и Клубот на плажата „Дахла Атитуд“.

Лајоун-Сакија Ел Хамра доживува топла пустинска клима, со просечни температури кои се движат од 18-26°C (64-78°F).

Кога сте во Лајоун-Сакија Ел Хамра, задолжително пробајте локални деликатеси како Мечуи (печено јагнешко), Харира (традиционална супа) и Кускус.

Лајоун-Сакија Ел Хамра е домаќин на Фестивалот на морето, голем настан кој го слави поморското наследство на регионот, привлекувајќи ги локалното население и туристите.

Иако Laayoune-Sakia El Hamra можеби нема големи трговски центри, можете да ги истражувате локалните пазари и пазари за традиционални ракотворби и стоки.

Од Лајоун-Сакија Ел Хамра, можете да планирате посети на блиските градови како Дахла, Буџдур и Смара, кои нудат различни културни искуства.

Laayoune-Sakia El Hamra е дом на прекрасни плажи, како што се Plage des Nations и Foum El Oued, каде што можете да се опуштите и да уживате во крајбрежните предели.

Истражете ги историските знаменитости како што се џамијата Лајоун, вилата Сиснерос и шпанската катедрала за да истражувате во богатото минато на градот.

Посетителите можат да се вклучат во активности како што се сурфање на змејови, сурфање на ветер и риболов во водите на Лајоун-Сакија Ел Хамра, што го прави рај за љубителите на спортови на вода.

Можете да стигнете до Лајоун-Сакиа Ел Хамра со летање на аеродромот Хасан I во Лајоун, кој нуди домашни и меѓународни летови, или да тргнете по патот низ блиските градови.