Сале

Сале

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Сале

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сале

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сале

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сале

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Сале.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,450.30
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,414.35

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.69
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.28
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.71
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.69
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.38
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.69

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.05
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,229.85

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.77

Сале Географски информации

Дознајте повеќе за Сале

Добредојдовте на нашата посветена страница за Salé, Мароко! Лоциран на северозападниот брег на Мароко, Сале им нуди на посетителите автентичен вкус на традиционалниот марокански живот. Основан во 10 век, Сале е еден од најстарите градови во земјата и е проникнат со историја и култура. Сместено покрај реката Бу Рег и со поглед на Атлантскиот Океан, Сале нуди уникатен спој на модерноста и традиционалните вредности.

Градот е познат по своите просперитетни занаетчиски пазари каде посетителите можат да купат рачно изработени производи како што се керамика, теписи, кожни производи и накит. Медина, место за светско наследство на УНЕСКО, е совршено место за истражување на кривулестите улички, скриените плоштади и традиционалните куќи.

Сале е дом на голем број историски локалитети, од кулата Хасан, недовршена џамија која датира од 12 век, до величествениот Касбах на Удајашите, тврдина изградена во 17 век. Градот, исто така, може да се пофали со низа културни знаменитости, вклучувајќи го и Музејот на мароканската уметност, каде што посетителите можат да се запознаат со уникатните традиции и обичаи на земјата.

Љубителите на храна ќе се најдат во рајот во Сале, бидејќи градот е познат по вкусната улична храна. Задолжително пробајте ги познатите msemen или харира кога ги истражувате градските кафулиња и ресторани. Рибниот пазар во близина на пристаништето нуди разновидна свежа морска храна, зготвена до совршенство во традиционалниот марокански стил.

За оние кои бараат релаксација, прекрасните плажи на Сале обезбедуваат совршено бегство од метежот и вревата на градот. Додека градините во Удајас со прекрасни погледи на реката Бу Рег создаваат прекрасно место за пикник.

Генерално, Сале е навистина уникатна дестинација која нуди поглед во традиционалниот марокански живот, обезбедувајќи им на посетителите богато културно искуство. Се надеваме дека ќе уживате во истражувањето на овој прекрасен град и дека ќе ви остави траен впечаток.

Популарни прашања за Сале

Да, Сале е популарна туристичка дестинација во Мароко, позната по својата богата историја, Медина и живописното крајбрежје.

Најдобро време за посета на Сале е во текот на пролетта (март до мај) или есента (септември до ноември) кога времето е пријатно.

Сале нуди неколку атракции кои мора да се посетат, вклучувајќи ја Големата џамија, кулата Хасан, Сале Медина и Марина Бурегрег.

Да, Сале е генерално безбеден за туристите, но секогаш се препорачува да се преземат неопходни мерки на претпазливост за да се обезбеди безбедно и пријатно патување.

Сале е познат по својата вкусна мароканска кујна, вклучувајќи тагини, кускус, пастила и чај од нане.

Да, Сале има прекрасни плажи како Plage de Salé и Plage des Nations, каде што посетителите можат да се релаксираат и да уживаат во крајбрежните убавини.

Сале е домаќин на различни настани и фестивали во текот на годината, вклучувајќи го и Меѓународниот фестивал на културна различност и музичкиот фестивал Мавазин.

Да, Сале е погодно лоциран во близина на Рабат, главниот град на Мароко, што го олеснува истражувањето на двата града за време на вашата посета.

Да, Сале има традиционални пазари како што се Souk Al Ahad и Souk El Ghezel, каде што можете да најдете широк спектар на стоки и локални ракотворби.

Да, Сале има пристоен јавен транспортен систем со автобуси и трамваи, што го прави погодно за посетителите да се движат низ градот.