Сетат

Сетат

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Сетат

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сетат

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сетат

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сетат

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Сетат.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.53
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.93
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.64
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.52
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,453.23
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,417.96

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.57
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.19
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.70
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.29
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.72
Машки кожени деловни чевли
$ 70.50

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,487.82
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 845.60
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.53

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.77
локално сирење (1 кг)
$ 8.73
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 9.00
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.34
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.81

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.57
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.70

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.03
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,229.74

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.32
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.75
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.64
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.43

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.76

Сетат Географски информации

Дознајте повеќе за Сетат

TrustLocale.com со гордост го претставува живописниот град Сетат, Мароко на нашите корисници. Сетат се наоѓа во срцето на Мароко, помеѓу величествените планини Атлас и огромните рамнини на Чауја. Тој е еден од градовите кои најмногу се случуваат во Мароко, со многу атракции за да се забавуваат локалното население и посетителите.

Сетат е познат по својата богата историја и култура. Има долга историја која датира од римската ера и е преполна со мноштво историски споменици, знаменитости и згради. Некои популарни атракции ги вклучуваат традиционалниот музеј Мулај Абдела Амгар, Медина Сетат и Европскиот универзитет Ибн Батута.

Освен по својата богата историја, Сетат е познат и по својата енергична шопинг сцена и кулинарски задоволства. Градските пазари нудат различни ракотворби, вклучувајќи керамика, накит и традиционална облека. Локалната кујна може да се пофали со вкусни марокански кујни и популарна улична храна.

Покрај шопингот и храната, Сеттат е познат и по прекрасните пејсажи и пејзажи. Градот се наоѓа во близина на прекрасните планини Атлас, обезбедувајќи многу можности за пешачење, планинарење и истражување на природата. Дополнително, блиските езера Бин ел Оуидан и Лала Такеркуст нудат водени спортови и активности, што го прави популарна дестинација за оние кои бараат авантура и забава на отворено.

Сетат е жив, раздвижен град кој континуирано се развива, нудејќи им на своите граѓани можности за раст и развој. Нејзината стратешка локација овозможува и лесен пристап до некои од најпопуларните туристички дестинации во Мароко, како што се Маракеш и Казабланка.

Како заклучок, Settat е скриен скапоцен камен на Мароко и дестинација која мора да се посети за туристите кои бараат автентично мароканско искуство. Ние во TrustLocale.com силно го препорачуваме овој одличен град за секој што бара возбудлива и културно богата авантура.

Популарни прашања за Сетат

Населението на Сетат, Мароко е приближно 148.000.

Просечната температура во Сетат, Мароко се движи од 15 до 24 Целзиусови степени.

Некои популарни атракции во Сетат, Мароко ги вклучуваат џамијата Хасан II, музејот Дар Џамаи и Сетат Медина.

Да, Сетат, Мароко генерално се смета за безбеден за туристите. Сепак, секогаш се советува да преземете мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина.

Главниот јазик што се зборува во Сетат, Мароко е мароканскиот арапски, но и францускиот е широко распространет.

Валутата што се користи во Сетат, Мароко е мароканскиот дирхам (MAD).

Да, постојат различни опции за сместување достапни во Сетат, Мароко, вклучувајќи хотели, куќи за гости и апартмани.

Опциите за превоз во Сетат, Мароко вклучуваат такси, автобуси и изнајмување автомобили.

Да, Сетат, Мароко го слави Мусем од Сетат, традиционален фестивал кој привлекува посетители од целиот регион.

Некои блиски градови кои треба да се посетат од Сетат, Мароко се Казабланка, Маракеш и Ел Џадида.