Сиди Слиман

Сиди Слиман

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Сиди Слиман

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Сиди Слиман

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Сиди Слиман

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Сиди Слиман

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Сиди Слиман.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.52
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.91
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.63
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,439.02
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,404.18

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.56
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.20
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.27
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.68
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,489.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 846.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.54

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.76
локално сирење (1 кг)
$ 8.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.80

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.58
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.15
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,231.48

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.39
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.77
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.32

Сиди Слиман Географски информации

Дознајте повеќе за Сиди Слиман

Сиди Слиман е раздвижен град кој се наоѓа во плодниот регион Гарб во Мароко. Градот се здоби со репутација како засолниште за патници поради својот рустикален шарм, богата историја и живописна убавина. Градот се наоѓа на околу педесет километри северозападно од Рабат, главниот град, и е совршено место да се доживее вистинскиот марокански начин на живот.

Населението на Сиди Слимане е составено главно од земјоделци, трговци и трговци кои заработуваат за живот од локалните пазари. Градот може да се пофали со различни пазари кои продаваат голем број стоки, вклучувајќи традиционална мароканска облека, ракотворби и локални производи. Раздвижените пазари во градот се одлично место за патниците да се нурнат во уникатната култура на Мароко.

Сиди Слимане е исто така дом на различни историски локалитети. Посетителите можат да се восхитуваат на музејот Ал Бата, кој е познат по својата извонредна колекција на мароканска керамика, накит и античка керамика. Археолошкиот локалитет Банаса, кој се наоѓа веднаш надвор од Сиди Слимане, датира од античко римско време и е одлично место за истражување на љубителите на историјата.

Градот е опкружен со живописни планини и долини, што го прави идеален за активности на отворено, како што се пешачење, планински велосипедизам и јавање коњи. Зеленото село на градот е исто така совршено место за љубителите на природата да се релаксираат и да се релаксираат додека се почестени со прекрасни погледи на ридовите и огромните палми.

Посетителите на TrustLocale.com можат да ја пробаат локалната кујна, која е позната по својата разновидност, уникатен вкус и дарежливи порции. Специјалитетите вклучуваат тагин, кускус и пастила, од кои сите се подготвуваат со традиционални методи, со користење на свежи состојки добиени од локалните фарми.

Накратко, Сиди Слиман, Мароко, има по нешто за секого, од љубители на историјата до ентузијасти на природата до оние кои бараат автентично културно искуство. Посетата на Sidi Slimane сигурно ќе остави трајно сеќавање на секој патник, а TrustLocale.com е идеална платформа за наоѓање на најдоброто сместување во градот за да се осигурате дека ќе имате незаборавен престој.

Популарни прашања за Сиди Слиман

Сиди Слиман има неколку популарни атракции како што се паркот Ел Баија, ботаничката градина Џнанат Сиди Слиман и езерото Оуед Либан.

Некои високо препорачани ресторани во Сиди Слиман ги вклучуваат Ресторан ел Андалус, Ресторан Камелија и Ресторан Ел Камра.

Најдобро време за посета на Сиди Слимане е во текот на пролетните или есенските месеци, од март до мај или од септември до ноември, кога времето е пријатно и удобно за истражување на градот.

Да, Сиди Слиман нуди неколку хотели за сместување на патници, вклучувајќи ги Хотел Волубилис, Хотел Ал Карам и Хотел Сиди Слиман.

Љубителите на отворено можат да уживаат во активности како пловење, риболов и пикник кај езерото Оуед Либан или планинарење и истражување на прекрасните пејсажи во паркот Ел Баија.

Да, Сиди Слимане е богат со историја и култура. Посетителите можат да истражуваат историски места како Мавзолејот на Сиди Слиман, Старата Медина и портата Баб Гарбаја.

Сиди Слимане е генерално безбеден град за туристите. Сепак, секогаш е препорачливо да преземете стандардни мерки на претпазливост и да бидете свесни за вашата околина, особено во преполни области или ноќе.

Да, Сиди Слиман има локални пазари каде што можете да ја искусите енергичната локална култура и да купувате традиционални занаети, свежи производи и автентични марокански производи. Souk El Khamis е популарен пазар во градот.

Сиди Слиман нуди различни вкусни марокански јадења како што се кускус, тагини, јагнешки раженчиња и чај од нане. Не ја пропуштајте можноста да ги пробате овие локални кулинарски задоволства.

Да, Сиди Слиман има добро поврзан систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси, што го прави погодно да се патува во градот и да се истражува неговата околина.