Тан-Тан

Тан-Тан

Град во Мароко. Имаме 0 населби, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #8 во Мароко
0.0
(0 критики)

Увид за Тан-Тан

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Населби во Тан-Тан

Нема доволно податоци

Најлошото Населби во Тан-Тан

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Тан-Тан

Овие податоци се наследени од Мароко, не припаѓаат на Тан-Тан.

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 3.52
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 23.91
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 5.98
Капучино (нормално)
$ 1.63
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 0.56

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 0.50
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 19.51
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 0.70
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 0.74
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 5.00
Гориво (1 литар)
$ 1.48
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 26,439.02
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 24,404.18

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 22.56
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 23.20
Кино (1 седиште)
$ 6.06

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 38.67
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 40.27
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 78.68
Машки кожени деловни чевли
$ 70.49

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 1,489.46
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 846.27
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 4.54

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 2.95
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 2.85
Млеко (1 литар)
$ 0.78
Свеж бел леб (500 грама)
$ 0.48
Бел ориз (1 кг)
$ 1.61
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 1.76
локално сирење (1 кг)
$ 8.72
Пилешко месо (1 кг)
$ 5.45
Говедско месо (1 кг)
$ 8.99
Јаболко (1 кг)
$ 1.32
Банана (1 кг)
$ 1.15
Портокал (1 кг)
$ 0.72
Домат (1 кг)
$ 0.75
Компир (1 кг)
$ 0.67
Кромид (1 кг)
$ 0.68
зелена салата (1 парче)
$ 0.41
Вода (1,5 литри)
$ 0.57
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 6.32
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 3.80

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 39.58
Припејд мобилна тарифа локална за 1 минута (стандардна цена без попуст или месечен план)
$ 0.15
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 35.68

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 108.15
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 3,231.48

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 337.39
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 193.78
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 620.77
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 352.49

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 411.32

Тан-Тан Географски информации

Дознајте повеќе за Тан-Тан

Тан-Тан (ЕХ-делумно), Мароко: Скриен скапоцен камен на брегот на Атлантикот

Лоциран на југозападниот брег на Атлантикот на Мароко, Тан-Тан (ЕХ-делумно) е скриен скапоцен камен благословен со природна убавина и богата култура. И покрај неговата близина до популарните туристички дестинации како Агадир и Маракеш, Тан-Тан останува недопрен од хаосот на модерниот туризам, што го прави идеална дестинација за патниците кои бараат необични искуства.

Тан-Тан е град во регионот Гуелмим-Оуед во јужно Мароко, познат по својата традиционална култура на Сахрави, берберското наследство и прекрасните крајбрежни пејзажи. Градот се наоѓа на раскрсницата помеѓу пустината Сахара и Атлантскиот Океан, што го прави идеална дестинација за низа авантуристички активности како што се планинарење, сурфање и трекинг со камили. Градот е исто така топење на култури, со влијанија од арапските, берберските и африканските традиции.

Една од главните атракции на Тан-Тан е Тан Тан Плаж, затскриена плажа каде посетителите можат мирно да уживаат во сонцето, морето и песокот. Плажата, исто така, дава можности за сурфање и риболов, што ја прави популарно место за љубителите на водени спортови. Вреди да се посети и блиската плажа Оуед Чбика, со беспрекорен бел песок и тиркизна вода.

Покрај прекрасните пејзажи, Тан-Тан нуди и увид во традиционалната култура на Сахрави, која сè уште е многу жива во градот. Посетителите можат да ги истражуваат локалните пазари за да ги искусат живописните бои и мириси на мароканските зачини или да го посетат Музејот на Тан-Тан, кој го прикажува традиционалниот начин на живот на Сахрави преку изложби на ракотворби, облека и артефакти.

Тан-Тан (ЕХ-делумно) е исто така познат по својот годишен културен фестивал, Тан-Тан Мусем. Одржан во месец мај, овој фестивал ги слави традициите на народот Сахрави и привлекува посетители од целиот свет. Фестивалот содржи музика, танц и традиционални церемонии, давајќи можност да се доживее мароканската култура на нејзиниот најдобар начин.

Генерално, Тан-Тан (ЕХ-делумно), Мароко, е скриен скапоцен камен што чека да биде откриен. Со својата неверојатна природна убавина, богата култура и топло гостопримство, тој е идеална дестинација за патниците кои бараат автентично мароканско искуство. Резервирајте го вашето патување денес и откријте ја магијата на Тан-Тан!

Популарни прашања за Тан-Тан

Некои атракции во Тан-Тан вклучуваат Plage Blanche, Kasbah Dades и Oasis Palmeraie.

Тан-Тан нуди различни типови на сместување како што се хотели, куќи за гости и апартмани.

Најблискиот аеродром до Тан-Тан е аеродромот Тан Тан, кој се наоѓа на приближно 20 километри.

Најдобро време за посета на Тан-Тан е во текот на пролетните и есенските сезони кога времето е пријатно.

Локалната кујна на Тан-Тан вклучува јадења како кускус, тагине и морска храна на скара.

Да, Тан-Тан има неколку трговски области, вклучително и Сук Ел Медина и пазарот Тан-Тан.

Во Тан-Тан, посетителите можат да уживаат во активности како што се планинарење, трекинг со камили и истражување на блиските плажи.

Просечната температура во Тан-Тан се движи од 15°C (59°F) до 25°C (77°F), во зависност од сезоната.

Да, Тан-Тан генерално е безбеден град за туристите, но секогаш се советува да се преземат неопходните мерки на претпазливост и да се следат локалните упатства.

Некои културни фестивали кои се слават во Тан-Тан вклучуваат Тан-Тан Мусем, традиционален фестивал на камили и Националниот фестивал на Себеаи.