Мартиник

Мартиник

🇲🇶
Земја. Имаме 0 држави и 0 градови, 0 улици и 0 имот регистрирани во нашата база на податоци.
Рангирање #2 во Земји
0.0
(0 критики)

Увид за Мартиник

Одлично за
Нема доволно податоци
Не е одлично за
Нема доволно податоци
? Кој живее овде?
Нема доволно податоци

Најдобри Градови во Мартиник

Нема доволно податоци

Најлошото Градови во Мартиник

Нема доволно податоци

Оценки по тема

Нема доволно податоци

Трошоци за живот во Мартиник

Јадење и пиење

Буџет-пријателски оброк во ресторан
$ 17.11
Оброк со 3 јадења за 2 лица во ресторан со среден опсег
$ 76.37
McDonald's McMeal или слична комбинација
$ 12.48
Капучино (нормално)
$ 4.72
Кока-Кола/Пепси (0,33 литри)
$ 3.15

Транспорт

Билет во еден правец (локален превоз)
$ 1.94
Месечна пропусница (стандардна цена)
$ 48.27
Почетна цена за такси (стандардна тарифа)
$ 4.12
Цена за такси 1 км (стандардна тарифа)
$ 2.02
Такси цена за 1 минута на чекање (стандардна тарифа)
$ 41.22
Гориво (1 литар)
$ 1.94
Volkswagen Golf 1.4 Trendline (или возило од ист сегмент)
$ 23,322.60
Toyota Corolla Sedan 1.6l Comfort (или возило од ист сегмент)
$ 32,521.47

Слободно време и хоби и спорт

Фитнес клуб
$ 32.54
Тениско игралиште (викенд, 1 час)
$ 17.36
Кино (1 седиште)
$ 9.83

Облека

Фармерки (Levis 501 или фармерки со ист квалитет)
$ 108.48
Летен фустан (од синџир продавници како H&M, ZARA, итн.)
$ 27.12
Nike патики за трчање (среден сегмент)
$ 142.02
Машки кожени деловни чевли
$ 205.02

Цени на станови

Цена на М2 во центарот на градот
$ 2,225.95
Цена М2 Далеку од центарот на градот
$ 3,481.58
20-годишна каматна стапка на хипотека со фиксна стапка (%, годишна)
$ 1.45

Купување на намирници

Пиво (домашно, 0,5 литри)
$ 6.92
Пиво (увезено, 0,33 литри)
$ 1.47
Млеко (1 литар)
$ 1.13
Свеж бел леб (500 грама)
$ 2.72
Бел ориз (1 кг)
$ 2.32
Пилешки јајца (12 ЕЕЗ)
$ 3.87
локално сирење (1 кг)
$ 20.39
Пилешко месо (1 кг)
$ 14.15
Говедско месо (1 кг)
$ 19.87
Јаболко (1 кг)
$ 3.60
Банана (1 кг)
$ 1.37
Портокал (1 кг)
$ 2.02
Домат (1 кг)
$ 4.83
Компир (1 кг)
$ 2.22
Кромид (1 кг)
$ 1.90
зелена салата (1 парче)
$ 1.31
Вода (1,5 литри)
$ 0.54
Шише за вино (0,7 литри, средно ниво)
$ 5.70
Цигара (пакет од 20 парчиња, Marlboro)
$ 11.83

Месечни сметки

Основни сметки (греење, ладење, вода, струја, ѓубре) за 90 м2 Стан
$ 131.48
Интернет услуга (50 Mbps или повисока, неограничена, ADSL)
$ 49.90

Грижа за деца

Градинка (приватна, целодневна, месечна)
$ 260.44
Основно училиште (годишно, меѓународно, за самохрано дете)
$ 2,440.74

Изнајмување

Стан со 1 спална соба далеку од центарот на градот
$ 676.17
Стан со 1 спална соба во центарот на градот
$ 701.49
Стан со 3 спални во центарот на градот
$ 1,117.32
Стан со 3 спални соби далеку од центарот на градот
$ 1,157.09

Плати

Просечна плата (нето, без даноци)
$ 2,232.82

Детали за квалитетот на воздухот за Мартиник

Метрика за квалитет на воздухот за Мартиник

Безбоен гас без мирис што се испушта од нецелосно согорување на горива базирани на јаглерод, што претставува ризик по здравјето кога се вдишува во високи концентрации.

Црвеникаво-кафеав гас произведен со процеси на согорување, особено во возила и електрани, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Реактивен гас присутен во атмосферата, корисен на повисоки надморски височини, но формира смог на ниво на земја кога е концентриран, потенцијално штетен за здравјето на дишните патишта.

Гас што произлегува од согорувањето на фосилните горива што содржат сулфур, што придонесува за загадување на воздухот и респираторни проблеми.

Фини честички помали од 2,5 микрометри во дијаметар, способни да навлезат длабоко во белите дробови, поврзани со респираторни и кардиоваскуларни проблеми.

Погруби честички со дијаметар од 10 микрометри или помали, кои придонесуваат за загадување на воздухот и потенцијални здравствени проблеми.

Федералната агенција на Соединетите Американски Држави имаше задача да го зачува здравјето на луѓето и животната средина преку регулирање на загадувачите и спроведување на законите за животна средина.

Владиниот оддел на ОК одговорен за надзор на заштитата на животната средина, производството на храна и руралните работи.

Мартиник Географски информации

ISO2
: MQ
ISO3
: MTQ
Phone Code
: +596
Currency
: EUR

Дознајте повеќе за Мартиник

Мартиник е прекрасен карипски остров кој се наоѓа на Мали Антили. Познат по своите живописни пејсажи, недопрени плажи и богатото културно наследство, Мартиник е популарна дестинација меѓу патниците.

Островот нуди широк спектар на атракции за посетителите, вклучувајќи активности на отворено како што се пешачење, нуркање и сурфање. Бујните дождовни шуми на островот се дом на разновидна флора и фауна, што го прави идеална дестинација за љубителите на природата. За оние кои бараат поопуштено искуство, има бројни плажи каде што посетителите можат да се релаксираат и да се насладуваат со сонцето.

Мартиник, исто така, може да се пофали со енергична културна сцена, со мешавина на француски и креолски влијанија. Главниот град на островот, Форт-де-Франс, е дом на бројни музеи, галерии и театри кои ја прикажуваат уникатната историја и култура на островот. Посетителите можат да ги истражуваат и многуте шармантни градови и села на островот и да пробаат од локалната кујна, која е вкусен спој на француски, креолски и карипски вкусови.

Ако планирате патување во Мартиник, има многу опции за сместување од кои можете да изберете, вклучувајќи хотели, одморалишта и изнајмување за одмор. Без разлика дали барате луксузна вила на плажа или пријатен стан во срцето на локалното село, има многу опции кои одговараат на вашите потреби и буџет.

Генерално, Мартиник нуди совршена комбинација на природна убавина, културно богатство и топло гостопримство, што го прави идеална дестинација за секој што бара незаборавен одмор на Карибите. Со своите неверојатни плажи, бујни дождовни шуми и живописна култура, Мартиник е дестинација што мора да ја посетите која ќе ви го освои срцето и ќе ве остави да сакате повеќе.

Популарни прашања за Мартиник

Популарни атракции во Мартиник вклучуваат Сен-Пјер, плажата Лес Салин, вулканот Мон Пеле и Ансе Митан.

Мартиник генерално се смета за безбеден за патниците. Сепак, важно е да преземете нормални мерки на претпазливост, како што се заклучување на вашите скапоцени работи и внимавање на околината.

Најдобро време за посета на Мартиник е од декември до мај, кога времето е пријатно, а врнежите се слаби. Овој период нуди најпријатни услови за активности на отворено.

Ако сте државјанин на Соединетите Американски Држави, Канада или земја членка на Европската Унија, не ви треба виза за да ја посетите Мартиник. Сепак, ве молиме проверете ги барањата за виза врз основа на вашата националност.

Официјален јазик на Мартиник е францускиот. Сепак, многу локални жители зборуваат и креолски, што е широко користен во секојдневните разговори.

Валутата што се користи во Мартиник е еврото (€). Се препорачува да носите готовина за помалите претпријатија, бидејќи кредитните картички може да не се прифаќаат насекаде.

Просечната цена за сместување во Мартиник се движи од 50 до 300 долари за ноќ, во зависност од локацијата, удобностите и сезоната. Постојат опции за различни буџети.

Мартиник има широк систем за јавен превоз, вклучувајќи автобуси и такси, кои се погодни за движење. Изнајмувањето автомобил е исто така популарна опција за истражување на островот.

Некои традиционални јадења што треба да се пробаат во Мартиник се акрас (пржени пржени бакалари), коломбо (зачинета карипска кари) и будин (крвав колбас). Не пропуштајте ја шансата да вкусите и локален рум.

Да, Мартиник нуди одлични можности за пешачење, особено во своите бујни дождовни шуми и околу вулканот Мон Пеле. Популарните патеки ги вклучуваат патеките Trace des Jésuites и полуостровот Caravelle.